Koloseum

Rzym: TOP 5 zabytków, których nie możesz ominąć!

Podczas spacerów po Rzymie, wielu turystów ma wrażenie, że całe miasto jest jednym, wielkim zabytkiem. Prawda jest taka, że niemal na każdym kroku czeka na nas coś innego, wywodzącego się z dawnych czasów i zapierającego dech w piersiach. Nie sposób ich wszystkich zliczyć i zobaczyć jednego dnia. Dlatego z trudem został przygotowany przewodnik wykazujący TOP 5 zabytków, których po prostu nie sposób ominąć!

Aby zwiedzić cały Rzym w jeden dzień, trzeba się cechować niezwykłą kondycją i idealnym planowaniem dnia. Wychodząc z samego rana z hotelu, niemożliwym jest ujrzenie wszystkiego i poznania historii, aż do zachodu słońca. Tym samym, mając tylko jeden dzień do dyspozycji w najpiękniejszym mieście Italii, nie zapomnijcie sprawdzić przede wszystkim takie miejsca jak:

Koloseum

Koloseum to miejsce, które ma ponad 2000 lat. Jego majestatyczny wygląd można było podziwiać chociażby w filmie „Gladiator”. Amfiteatr Flawiuszów stał się głównym symbolem Rzymu. Co prawda czas odcisnął piętno nad zabytkiem, a ściany uległy ukruszeniu. Jednakże obecnie miejsce przechodzi gruntowny remont, który ma doprowadzić nieruchomość do dawnego kształtu i rozmiaru. Nawet kolor będzie inny – czerwony, niczym z filmowych kadrów!

starożytne Koloseum w Rzymie we Włoszech
Rzymskie Koloseum, foto: pixabay.com

Pomnik Wiktora Emanuela II

Co prawda ten zabytek w porównaniu z innymi z miasta uchodzi za młodzieniaszka. Powstawał na przestrzeni 1885 a 1925 roku na cześć Wiktora Emanuela II, który był królem zjednoczonych Włoch. Początkowo pomnik został zmieniony w Grób Nieznanego Żołnierza. Budynek został wzniesiony z białego marmuru, który do dnia dzisiejszego nie utracił swojego koloru i stanowi wyjątek na ulicach Rzymu. Ten błyszczący alegoryczny pomnik widać niemal z każdego skrzyżowania, które do niego prowadzi. Architekt użył też wielu symboli, jak rzeźby przedstawiające myśl, pęd, zgodę, życie i prawo, a także płaskorzeźby, fontanny, kwadrygi czy mozaiki.

Panteon i Fontanna di Trevi

Kolejnymi symbolami i niezwykle romantycznymi miejscami są Panteon i znajdująca się niedaleko Fontanna di Trevi. Warto pamiętać, że to mocno okupowane miejsca nie tylko przez samych turystów, ale i kieszonkowców, dlatego nawet w takim otoczeniu, trzeba zachować czujność. Panteon był miejscem, które mieszkańcy poświęcili swoim bogom, a także grobem największych władców Włoch.

Natomiast Fontanna di Trevi zachęca by zatrzymać się przy niej na chwilę i podziwiać jej barokowy styl. Dla ciekawostki – turyści bardzo często pozostawiają monety w samej fontannie, ma im to pomóc w powrocie do tego miejsca. Jednak moneta może też sprowadzić dwa romanse i trzy śluby. Chyba warto zaryzykować, prawda?

Schody Hiszpańskie

symbol Rzymu
Słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie, foto: pixabay.com

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie praktycznie całą dobę są zajmowane przez turystów. Handel pamiątkami jak i kwiatami też tutaj kwitnie, dlatego warto poćwiczyć własną asertywność. Stopnie znajdują się na Piazza di Spagna, a idąc do góry, można dojść do przepięknego kościoła. Jednak naszym zdaniem, w tym miejscu watro na chwilę się zatrzymać. Usiąść i uchwycić ducha miasta.

Prawdę mówiąc ta lista mogłaby się przedłużyć w TOP30 zabytków, których nie sposób ominąć w Rzymie. Ale skupiając się na symbolach miasta jak i najciekawszych architektonicznych perełkach, powyższe zabytki stanowią wstęp. Udając się z jednego miejsca do drugiego, zapewne zobaczą Państwo znacznie więcej niż sądzicie!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!