Rzym

Rzym jesienią – jak się przygotować do wyjazdu?

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu! Dlatego jeżeli i Ty kroczysz tą ścieżką, warto abyś zapoznał się z poradami dotyczącymi przygotowania do wyjazdu. Jesień sprzyja zwiedzaniu, a przy tym można odczuć duży komfort, ponieważ liczba turystów drastycznie spada w porównaniu z miesiącami wakacyjnymi. Tym samym pobyt będzie czystą przyjemnością, której nic nie jest w stanie zakłócić!

Rzym należy do tych miast, w których można się zatracić. Czas tu stoi w miejscu, jednak każdy urlop kończy się jakby za szybko. Tym samym jeszcze przed postawieniem swojej stopy na tej ziemi, warto zaplanować dokładnie te atrakcje, które chcesz zobaczyć. Prawdę mówiąc, można je zaliczyć podczas całodniowej wycieczki. Jednakże chcąc poznać ich historię, wnętrze czy po prostu stanąć na chwilę i podziwiać uroki, nawet tydzień to za mało! Dlatego dobry przewodnik turystyczny to podstawa. Ponadto, w takich podręcznikach znajdziesz patent na kolejki pod Koloseum czy polecane restauracje, których tutaj nie brakuje!

widok na Rzym we Włoszech
Panorama Rzymu, foto: fotolia.com

Komunikacja

Pierwszą rzeczą, z którą będziesz mieć styczność to komunikacja miejska. Czy to lotnisko czy Termini, w jakiś sposób musisz dostać się do hotelu. Zrezygnuj z taksówki lub jeszcze przed wejściem do pojazdu – targuj się. Ta umiejętność przyda Ci się w późniejszym pobycie w mieście. Jednak warto też korzystać z metra czy autobusów. Przystanki i linie są bardzo czytelne, ale też nie rezygnuj ze spaceru! Przechadzka z Watykanu do centrum Rzymu (Termini) będzie trwać mniej więcej godzinę, bo na pewno skusisz się po drodze na kawę czy słodką bułkę.

Włoska kuchnia

Poza niezwykłymi zabytkami, kolejną mocną stroną Włochów jest.. kuchnia! Ich dania delikatnie kuszą nasze podniebienia, a nawet tygodniowy pobyt w słonecznej Italii może zakończyć się dodatkowymi kilogramami. Makarony, owoce morza oraz prawdziwe, aromatyczne pizze to tylko początek listy! Jednak i tutaj może czekać Cię zawód, jeżeli wybierzesz… źle. Zanim usiądziesz w trattorii, sprawdź kilka restauracji pod rząd pod względem oferty, cen, a także liczby gości w środku. Nie bój się też jeść w cichych uliczkach, gdzie na zewnątrz postawione są dwa-trzy stoliki. Być może to w tym miejscu odkryjesz smak, który będzie wspomnieniem na długie lata.

… nie warto w Rzymie zakupować wody czy napojów na spacery.

Mała rada – nie warto w Rzymie zakupować wody czy napojów na spacery. Wystarczy tylko butelka, którą można napełnić w punktach poboru wody, dostępnych praktycznie na każdym skrzyżowaniu. Jest to czysta i zdatna do picia woda.

Okoliczni handlarze oraz gladiatorzy

Rzym jako miasto typowo turystyczne nie może poradzić sobie z okolicznymi handlarzami. Wszystko byłoby do przyjęcia, gdyby nie ich nachalność oraz dosłowne żerowanie na nieświadomości odwiedzających miasto. Handlarze wciskają różne produkty czy kwiaty w ręce przechodniów, żądając zapłaty i nie akceptując zwrotu. Dlatego jeżeli nie jesteś zainteresowany, niczego nie dotykaj, stanowczo odmawiaj. W ich przypadku nawet policja nie pomoże.

Podobnie jest z przebieranymi gladiatorami czy innymi postaciami historycznymi. Początkowo przytulają się do turystów w celu wykonania zdjęcia, a następnie chcą np. 20 euro, idąc i głośno komentując, aż osiągną swój cel.

Jesień w Rzymie może nadal być bardzo gorąca, dlatego warto do walizki spakować krótkie spodenki oraz bluzki na ramiączkach. Ale w plecaku miej zawsze coś, czym zakryjesz kolana i ramiona czy dekolt – bez tego nie zwiedzisz Watykanu czy okolicznych kościołów. Ochrona jest nieugięta w takich sytuacjach. Nie zapomnij też o parasolce. Pomiędzy wrześniem, a październikiem można doświadczyć chwilowych opadów, które oczyszczą powietrze.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!