• państwo: Włochy
  • język urzędowy: włoski
  • powierzchnia: 1287 km²
  • liczba mieszkańców: 2,86 mln
  • na jego terytorium mieści się: miasto-państwo Watykan 
 

Rzym

Stolica Włoch, nad rzeką Tyber, licząca ok. 2,8 mln mieszkańców. Ważny ośrodek turystyczny Europy. W jego granicach mieści się także miasto-państwo Watykan, będący siedzibą najwyższych przedstawicieli Kościoła Katolickiego. Rzym słynie z bogactwa architektonicznego. Przechodząc ulicami podziwiać możemy ogrom dobrze zachowanych, historycznych obiektów. Za datę jego powstania uznaje się 753 r. p.n.e. Jak mówi słynne powiedzenie: “na siedmiu górach piętrzy się Rzym”

Atrakcje i zabytki

Będąc  w Rzymie nie sposób jest ominąć Koloseum. Ten monumentalny obiekt określa się symbolem miasta. To właśnie tam miały miejsce słynne walki gladiatorów czy jak podają legendy, mordowanie chrześcijan, czego pamiątką jest krzyż znajdujący się wewnątrz. Podczas zwiedzania tłumy turystów swe kroki kierują do barokowej Fontanny di Trevi. Według zwyczaju, wrzucają do niej drobne monety aby móc ponownie odwiedzić Lacjum. Nieopodal, przy Piazza di Spagna znajdują się Schody Hiszpańskie, obowiązkowy punkt wycieczek. Należą one do jednych z największych w Europie i prowadzą do kościoła Trinitia dei Monti. Na uwagę zasługuje także Pantenon, okrągły obiekt znajdujący się na Polu Marsowym, poświęcony wszystkim bogom. Pozostałości antycznych ruin zlokalizowane są Rynku Rzymskim (Forum Romanum). Podziwiać możemy tam m.in. świątynie Westy, Romulusa czy Saturna. Bardzo dobrze zachowane są cztery łuki triumfalne: Septymiusza Sewera, Tytusa oraz Tyberiusza. Zachwyt wiernych z całego świata wzbudza Kaplica Sykstyńska, z freskami autorstwa samego Michała Anioła. Wśród nich znajdziemy najsłynniejszy: “Stworzenie Adama” czy “Sąd Ostateczny”. Watykańska Bazylika świętego Piotra jest doskonałym miejscem do podziwiania panoramy Rzymu. Z jej kopuły można zachwycać się całą panoramą antycznego miasta. Legenda głosi, iż bazylika wybudowana została w miejscu ukrzyżowania św. Piotra. Obecnie to największy chrześcijański kościół na świecie.

Ciekawostki

Za nieoficjalny symbol Rzymu uważa się także wilczycę karmiąca Romulusa i Remusa.  W stolicy odszukamy także liczne ślady Polonii. W kościele świętego Andrzeja znajdziemy celę i grób jednego z patronów Polski, św. Stanisława Kostki. Natomiast w mieście natknąć się można się na ulicę Adama Mickiewicza czy pomnik marszałka Józefa Piłsudzkiego.