Portofino

Portofino – ekskluzywne, romantyczne i rozrywkowe

Chcąc odkryć prawdziwą magię Włoch, najlepiej udać się do Portofino. Chociaż to jedno z najmniejszych miasteczek włoskich, ma nam wiele do zaoferowania…

Portofino to niewielkie miasteczko rybackie, położone na obszarze Riwiery Włoskiej, a dokładnie mówiąc w północno-zachodnich Włoszech w prowincji Genua, w pobliżu miasta Rapallo.

Portofino w pigułce

Historycznie utworzenie miasteczka przypisuje się Rzymianom. Jego pierwotna nazwa brzmiała Portus Delphini (wymiennie Port Dolphin) i nawiązywała do ogromnej liczby tych ssaków zamieszkujących wody zatoki Tigullio. Nazywa się je często, mekką zakochanych oraz prawdziwą perłą tamtejszej architektury. Jest niezwykle malownicze, a szmaragdowy odcień tamtejszego morza, stanowił inspirację i natchnienie dla twórców: pisarzy, malarzy, twórców piosenek. Lato z  temperaturami sięgającymi 25- 30 stopni Celsjusza, trwa tu niezwykle długo. Wiosna zaś zaczyna się o miesiąc wcześniej, niż na pozostałych obszarach kraju. Słoneczną pogodą można cieszyć się tu aż do października. I chociaż Portofino jest jednym z najmniejszych miast włoskich, na jego obszarze znajdziemy bowiem zaledwie kilkadziesiąt domów, to jego oblicze potrafi zaskoczyć.

Rozrywkowe Portofino

Miasteczko oferuje przyjezdnym możliwość świetnej zabawy. Aby przekonać się o tym na własne oczy, należy odwiedzić klub Covo z muzyką na żywo i imprezami trwającymi aż po blady świt. W poszukiwaniu rozrywki zaglądali tam niegdyś Jane Fonda, Birgitte Bardot czy Frank Sinatra.

Knajpki w Portofino we Włoszech
Leniwe popołudnie w Portofino, foto: pixabay.com

W oczy rzucają się również barwne ogródki piwne, restauracyjne i kafejki uliczne, otwarte aż do późnej jesieni. Sprzyja temu, jak już wcześniej powiedzieliśmy, szalenie przyjazny klimat.

Jednak rozrywkowe oblicze miasteczka, to nie tylko świetne knajpki, restauracje oraz kawiarnie z wystawionymi na zewnątrz stolikami. To także dość oryginalne atrakcje. Należy do nich między innymi ukryta w oceanie na głębokości 17 metrów figura Chrystusa z Głębin z wyciągniętymi szeroko na znak pokoju ramionami. Mieści się w oddalonej o ok. 30 km od Portofino zatoce okalającej wioskę San Fruttuoso. Figura powstała z elementów zatopionych statków, fragmentów okrętów, a nawet znalezionych medali sportowych. Powstała w celu upamiętnienia tych wszystkich, którzy zginęli na morzu: żeglarzy i nurków. Chrystus z Głębin uznany został za patrona żeglarzy i nurków. Każdego roku odwiedzają go rzesze ludzi związanych zawodowo z morzem. To takie ich „podwodne pielgrzymki” w celu zapewnienia sobie szczęśliwych wypraw. Koniec lipca jest dla nich najbardziej znaczący, gdyż wtedy składają tam pamiątkowe i dziękczynne wieńce.

Inną równie osobliwą ciekawostką jest znajdujący się podwodny rezerwat przyrody i natury „Marine Park”. W 1998 roku, został on oficjalnie uznany jako Park Narodowy.

Romantyczna atmosfera

Portofino to wymarzone miejsce dla wszystkich zakochanych. Warto tam się udać w poszukiwaniu przepełnionej miłosnym uniesieniem atmosfery.

Romantyczny zachód słońca w Portofino
Zachód słońca w Portofino, foto: pixabay.com

Romantyczne Portofino

Portofino często króluje na listach najbardziej romantycznych miast we Włoszech. Powód? Trudno o bardziej romantyczny nastrój, niż zachód słońca rozjaśniający tamtejszą zatoczkę i pluskające się radośnie u jej brzegów delfiny. Uroku temu miejscu dodają też różnokolorowe kamieniczki. To co podkreśla jego urokliwy charakter, to także drogowskazy i oznaczenia ulic, wykonane z ręcznie malowanych kafelków.

Portofino ekskluzywnie

Portofino określane jest, jako najbardziej ekskluzywne miasto we Włoszech. Ukochali je przed wszystkim przedstawiciele szeroko pojmowanego show-biznesu. Gwiazdy muzyki czy filmu cumują tu swoje luksusowe jachty, które można podziwiać w wąskiej otoczonej wysokim klifem zatoczce. O luksusowym charakterze miasta świadczą też liczne eleganckie obiekty restauracyjne z szalenie wysokimi cenami, a także niezwykłe zabudowania. Są to głównie różnokolorowe domy i wille zbudowane tuż nad turkusową wodą.

Zatem, jeśli chcecie poznać Włochy z nieco innej, bardziej wyrafinowanej strony, wybierzcie Portofino. Gwarantujemy, że pokochacie to miejsce i będziecie chcieli do niego wracać, ilekroć będzie to tylko możliwe.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!