Campo dei Miracoli, czyli Plac Cudów jest najsłynniejszym w Pizie. Nazwany tak został z pewnością nie tylko dlatego, że znajduje się przy nim, Krzywa Wieża, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie. Sprawdźcie, czym jeszcze zasłużył sobie na to miano.
W 1987 r. Campo dei Miracoli zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. To obszerny, położony w centrum miasta, betonowo-trawiasty plac otoczony murem. O jego wartości historycznej świadczą cztery, średniowieczne zabytki: Katedra Duomo, Baptysterium, Krzywa Wieża i cmentarz Camposanto.
Krzywa Wieża
Budowę przykatedralnej dzwonnicy rozpoczęto w 1174. Jednak po wzniesieniu trzech poziomów okazało się, że grunt, na którym powstawała konstrukcja był zbyt grząski i budowla zaczęła się przechylać. Nie zraziło to jednak konstruktorów – kontynuowali prace, starając się zapobiec temu procesowi. W tym celu zróżnicowali wysokość kolumn po obu stronach. Okazało się to jednak nieskuteczne, wieża do dzisiaj przechyliła się o 5 m. Ta wartość od lat 90 ubiegłego wieku nie ulega zmianie, zabytek został zabezpieczony i w 2001 r., po 11 latach przerwy, ponownie udostępniony zwiedzającym.
Budowa dzwonnicy trwała 177 lat, zakończyła się w połowie XIV w. W tym czasie udało się wznieść 8 kondygnacji, na wysokość niemal 55 m. Marmurowa konstrukcja projektu Guglielmo i Bonanno Pisano szybko urosła do rangi symbolu Pizy, stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Każdego roku odwiedza ją ok. 10 mln turystów. Chyba nikt z nich nie wyjeżdża bez zdjęcia przy Torre Pendente, czyli Krzywej Wieży, w ciekawym ujęciu, na przykład pozorującym podtrzymywanie pochyłej konstrukcji.
Informacje praktyczne: Bilet wstępu na Krzywą Wieżę wynosi 18 EUR.
Katedra Duomo
Krzywa Wieża powstała jako dzwonnica przy Katedrze Santa Maria Assunta, popularnie nazywanej Duomo. Świątynia została wzniesiona w XI w., z funduszy pozyskanych z podatku i cła z portu. Dzisiaj oglądamy ją odbudowaną po pożarze w XVI w. Tym co ocalało z żywiołu, jest choćby mozaika z początków XIV w., “Chrystus w majestacie”.
Katedra łączy w sobie elementy stylów: romańskiego, bizantyjskiego i arabskiego. Uwagę przykuwa czteropoziomowa fasada z marmuru, dekorowana szklanymi i majolikowymi płytkami, kolumnami i arkadami. Od południa do katedry prowadzą masywne drzwi z brązu, portale di San Ranieri, projektu Bonanno Pisano. Wnętrze świątyni ozdabiają pasy białego i czarnego marmuru. Cennym elementem jest XIV-wieczna, bogato dekorowana ambona autorstwa Giovanniego Pisano.
Informacje praktyczne: Wstęp do katedry jest bezpłatny, ale wymagane jest posiadanie darmowej wejściówki lub biletu wstępu do innych obiektów na Campo dei Miracoli
Baptysterium
Skoro już o ambonie mowa, na pewno nie można pominąć tej w, znajdującym się nieopodal katedry. Baptysterium. Przed 1260 r. wyrzeźbił ją Nicola Pisano i ozdobił płaskorzeźbami przedstawiającymi: Zwiastowanie, Narodzenie, Zwiastowanie Pasterzom, Hołd Trzech Króli, Ukrzyżowanie i Sąd Ostateczny.
On też, wraz z Giovannim Pisano, był odpowiedzialny za zakończenie budowy całego Baptysterium, największego tego typu obiektu we Włoszech. Poświęcony został św. Janowi Chrzcicielowi, na jego szczycie znajduje się postać Patrona. Wybór tej postaci nie dziwi, baptysterium służyło wszak do obrzędu chrztu. Stąd też marmurowa chrzcielnica w jego wnętrzu.
Obiekt tworzą elementy różnych stylów architektonicznych: klasyczne kolumny na zewnątrz, bizantyjskie w środku, gotyckie pinakle, renesansowe arkady, to tylko niektóre z przykładów.
Informacje praktyczne: Wstęp do Baptysterium wynosi 5 EUR.
Cmentarz Camposanto
Listę średniowiecznych cudów na Campo dei Miracoli zamyka, podobno najpiękniejszy cmentarz na świecie, Camposanto. Pierwsze pochówki odbywały się tu w XII w., choć sam budynek został wykończony trzy stulecia później. Obiekt tworzy zewnętrzna ściana składająca się z 43 łuków oraz wewnętrzny dziedziniec otoczony szeregiem łuków. Sarkofagi, często misternie rzeźbione, można znaleźć pod arkadami i na centralnym trawniku.
Informacje praktyczne: Wstęp na Camposanto wynosi 5 EUR.
Obowiązują zniżki. Przy zwiedzaniu 2 obiektów cena biletu wynosi 7 EUR, a 3 obiektów 8 EUR.