Manarola

Pięć miast Pięciu Ziem. Poznaj włoskie Cinque Terre

Jest częścią riwiery liguryjskiej ciągnącą się na 10-kilometrowym skalnym pasie wybrzeża od cypla Mesco po przylądek Montevero. Ze swoimi pięcioma urokliwymi miasteczkami wchodzi w skład bodaj najpiękniejszego parku narodowego we Włoszech, który w 1997 r. znalazł się na liście UNESCO. Poznajcie Cinque Terre!

Czyste plaże, malownicze zatoki, nadmorskie ścieżki, winnice i wdzierające się na zbocza górskich szczytów nieduże, ale pełne zabytków miasta składają się na wyjątkowy krajobraz Pięciu Ziem.

Monterosso al Mare

Najstarszym i jednocześnie największym z tych ośrodków jest Monterosso al Mare. Wyróżnia się także dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, a słynie przede wszystkim z rozległej plaży i starego miasta z kilkoma interesującymi zabytkami, głównie o charakterze sakralnym. Należy do nich m.in. kościół św. Jana Chrzciciela z połowy XIII w. Łatwo go rozpoznać po dwukolorowej fasadzie z koronkowymi rozetami oraz dzwonnicy z zielonego kamienia. To w Monterosso znajduje się także najstarsza w Ligurii świątynia, Matki Bożej Saviore, opiekunki żeglarzy. Ponadto nie sposób przeoczyć klasztoru kościoła św. Franciszka z klasztorem kapucynów, gdyż wznoszą się na wzgórzu św. Krzysztofa, na przecięciu starej i nowej części miasta. W tym kompleksie sakralnym przechowuje się cenne dla liguryjskiego dziedzictwa kulturowego dzieła sztuki, w tym słynny obraz ukrzyżowania van Dycka. Na tym samym wzgórzu zachowały się ruiny monumentalnego, średniowiecznego zamku oraz klasztor św. Antoniego Mesco. Wyrazistą pozostałością po zabudownie obronnej miasta jest także wieża Aurora, jedna z trzech zachowanych do naszych czasów.

Monterosso al Mare
Monterosso al Mare, foto: Flickr by Lee & Chantelle McArthur

Vernazza

Z Monterosso można przejść nadmorskim szlakiem do pobliskiej Vernazzy. Wystarczy półtorej godziny marszu, by dotrzeć do tego urokliwego, kolorowego miasteczka, podobno najpiękniejszego na całym obszarze Cinque Terre, a na pewno bogatego w najbardziej malowniczą panoramę regionu. Vernazzę najlepiej zwiedzać idąc wąską aleją aż do rynku, w sezonie pełnego turystów, podobnie jak położona tuż obok plaża. Warto jednak spędzić na niej chwilę, choćby po to, by przyjrzeć się jak skały komponują się z lazurem morskiej wody, a ponad tym wszystkim górują winnice i zielone gaje oliwne.

Vernazza
Vernazza, Foto Flickr by Ștefan Jurcă

Jednak Vernazza to nie tylko piękno natury, ale także interesujące zabytki, takie jak: Klasztor Franciszkanów Reformowanych z XVII w. czy pałac z portykami. A opuszczając miasto w stronę Corniglii warto jeszcze zatrzymać się przy Wieży Belforte otoczonej ruinami zamku A. Doria.

Corniglia

Corniglia jest najmniejszym i najwyżej ośrodkiem Cinque Terre, co sprawia, że rozciąga się stamtąd piękny widok na cały region. Od morza dzielą miasto strome schody prowadzące do portu. Inna, tajemna trasa prowadzi na elitarną, niewielką plażę nudystów Guvano. Lepiej dostępna jest malowniczo położona plaża Spiaggione z krystalicznie czystą, turkusową wodą. Corniglia jest dobrym miejscem na leniwy odpoczynek, powłóczenie się wąskimi, urokliwymi uliczkami, wśród kolorowych domków i napicie się w którymś z barów słynnego białego wina wytrawnego. Poza tym warto zajrzeć do XIV-wiecznego kościoła św. Piotra czy Kaplicy Biczowników św. Katarzyny. Z tego ostatniego miejsca, rozciąga się malownicza panorama okolicy. W Corniglii, podobnie jak w pozostałych miasteczkach Cinque Terre zachowały się ruiny zabudowań obronnych: zamku z XVI w. i wielobocznej wieży .

Corniglia
Corniglia, Foto: Flickr by MoJo0103

Manarola

Takich pozostałości nie zabrakło także w Manaroli. Tam jednak w ciekawy sposób je zagospodarowano – służą bowiem jako ściany domów wzniesionych wzdłuż wiszącej nad taflą morza skały. Miasto słynie z interesujących zabudowań mieszkalnych – uwagę przyciągają domy-wieże w stylu genueńskim. Grupa domów, zwana groppo, zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na winnice, gdzie można się zaopatrzyć w typowe dla Cinque Terre produkty, przede wszystkim wina.

W czasie spaceru po urokliwych zakątkach Manaroli warto przystanąć przed kościołem św. Wawrzyńca. To zabytek z XIV w. z gotycką fasadą i marmurową rozetą na niej. Strzeliste wejście prowadzi do wnętrza, którego cennym elementem jest barokowy tryptyk. Na końcu zostaje już tylko wkroczyć na niezwykle malowniczą “Ścieżkę miłości”, prowadzącą do ostatniego z miasteczek Pięciu Ziemi, Riomaggiore.

Manarola
Manarola, foto: Flickr by Laurent Castellani Follow

Riomaggiore

Tym, co się rzuca w oczy po dotarciu do miasta są kolorowe, sięgające nawet 700 lat kamieniczki. Ponad nimi wiszą winnice, w których produkuje się miejscowe wino. Zabytki Riomaggiore to znowu obiekty sakralne, przede wszystkim XIV-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela. Przypomina nieco świątynię św. Wawrzyńca z Manaroli, zbudowali go bowiem Ci sami architekci. Mamy tam zatem wzorzystą rozetę, a także dzwonnicę z kopułą, a we wnętrzu strzeliste łuki. Niemal dwa wieki później do zabudowań sakralnych Riomaggiore dołączył kościół Santa Maria Assunta. Zlokalizowany w centrum miasta skrywa w swoim wnętrzu drewnianą rzeźbę Madonny oraz tryptyk.

Warto jeszcze zwiedzić zamek z XIII w., jedyną tak dobrze zachowaną budowlę warowną Cinque Terre. Dobrze jest przysiąść na jego tarasie i podziwiać Lazurową Ścieżkę oraz pas wybrzeża. Można się rozmarzyć…

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!