gondole

Nie tylko gondole. Co, jak i kiedy zobaczyć w Wenecji

Kiedy myślimy o Wenecji przed naszymi oczami nieodzownie pojawia się jeden widok – romantycznej gondoli przemierzającej kanały niedaleko Placu Świętego Marka. Jest to na pewno popularna widokówka, jaką można zapamiętać po odwiedzeniu tego włoskiego miasta. Z pewnością jednak nie jedyna.

Ekspresowe zwiedzanie. Co zobaczyć?

Wenecja jest stałym punktem podczas zwiedzania Włoch. Rzadko jednak stanowi cel sam w sobie. Najczęściej odwiedza się ją podczas drogi na południe, poświęca się jej tylko parę godzin, po to jedynie, by przepłynąć się gondolą po jednym z kanałów. Takie ekspresowe zwiedzanie pozwala na powierzchowne poznanie miasta. A oferuje ono bardzo wiele.

Wenecja jest miastem położonym na licznych, bagnistych wysepkach u wybrzeża Adriatyku, nad przepiękną laguną. Większość mieszkańców zamieszkuje stały ląd, zwany Mestre, połączony z historyczną częścią Mostem Wolności. Centrum miasta jest zdecydowanie mniej ludne, mieszka tu bowiem około 50 tysięcy mieszkańców.

Najbardziej znanym punktem odwiedzanym w czasie w wizyty w Wenecji, jest oczywiście Bazylika św. Marka, w której znajdują się szczątki patrona tego miasta.

Plac św. Marka w Wenecji we Włoszech
Najważniejszym miejscem w Wenecji jest Plac św. Marka, foto: fotolia.com

Plac św. Marka

Główny plac to Plac św. Marka, wokół którego umiejscowionych jest wiele zabytków (Procuratie Vecchie, Procuratie Nuove i Ala Napoleonica oraz wysoka dzwonnica Campanila). Robi to olbrzymie wrażenie, chociaż można również poczuć się nieco przytłoczonym ogromem budynków.

Na samym placu mnóstwo jest stolików restauracyjnych, nie można natomiast siadać na schodach, co jest restrykcyjnie pilnowane. Riva degli Schiavoni to położone niedaleko nabrzeże, przy którym zatrzymuje się olbrzymia liczba gondoli, a ruch wodny jest w tym miejscu bardzo wzmożony. Warto zobaczyć także Pałac Dożów, trzykondygnacyjny budynek z renesansowym dziedzińcem. Charakterystycznym miejscem w mieście jest Most Westchnień (Ponte dei Sospiri), prowadzący do dawnego więzienia. Jego nazwa pochodzi od dźwięków, jakie wydawali skazańcy. Drugi most znany z widokówek, to Most Rialto nad Canale Grande. Warte odwiedzenia są również wyspy położone nieopodal, zwłaszcza Murano, znana z hut szkła, gdzie oprócz nabycia misternych wyrobów, zobaczyć można również cały proces produkcji.

Jak?

Po Wenecji oczywiście najłatwiej poruszać się drogą wodną. Gondolierzy są niemal wszędzie, więc znalezienie tego środka transportu nie przysparza żadnych trudności. Nie jest to najtańsza atrakcja (najkrótszy rejs kosztuje około 80 euro), ale naprawdę warto, bo jest to atrakcja unikatowa na skalę światową.

weneckie gondole
Podróż gondolą, foto: fotolia.com

Do historycznego centrum miasta ze stałego lądu, jak również na okoliczne wyspy, dostaniemy się za pośrednictwem tramwaju wodnego. Chociaż kursują one często, tłok w nich panujący najczęściej uniemożliwia podziwianie widoków.

Poruszanie się po mieście pieszo ma wiele uroku, nie można jednak zapomnieć o dobrej mapie, ponieważ bardzo łatwo zgubić się w plątaninie uliczek, które są bardzo wąskie, a otaczające je budynki – wysokie i podobne do siebie. Wzmożony ruch turystyczny czasami blokuje przejście na tyle, że ciężko jest się przecisnąć i zwiedzanie się wydłuża.

Kiedy?

Wybierając się do Wenecji warto pamiętać, że pogoda jest tutaj kapryśna i nierzadko zdarza się, że letni upał bardzo szybka przemienia się w burze. Nastawić się należy również na wrażenia związane ze zmysłem powonienia. Szczególnie wyczuwalne jest to podczas odpływów, kiedy znikająca woda odsłania podgniłe fragmenty budynków a także liczne glony. W Wenecji jest również tłum turystów, najczęściej jednodniowych, z którymi walczą władze miasta, ponieważ przynoszą bardzo mały przychód. Ich program zwiedzania jest bardzo napięty, przez co tworzą olbrzymi tłok, także nierzadko trudno przecisnąć się wąskimi uliczkami. Trasy zwiedzania w Wenecji składają się z niezliczonych schodów i schodków, przez co ciężko poruszać się po nich osobom o jakiś ograniczeniach ruchowych. Fala turystów jest zdecydowanie mniejsza podczas pory obiadowej, wtedy do najważniejszych zabytków czeka się w kolejce nie kilkadziesiąt, a kilka minut.

Wenecja kusi o każdej porze roku, bo w każdej można odkryć w niej coś fascynującego. W porze zimowej warto jednak zaopatrzyć się w ciepłe, odporne na wilgoć ubranie. Latem od strony laguny wieje przyjemny, chłodzący wiatr, chociaż duże zagęszczenie ruchu może osłabiać ten efekt. Należy pamiętać, że przed wejściem do obiektów sakralnych, szczególnie Bazyliki św. Marka, sprawdzany jest strój turystów, należy mieć zasłonięte ramiona i kolana.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!