Karnawał Wenecja

Najsłynniejszy karnawał w Europie, czyli Wenecja świętuje

Wenecja, jak co roku, szykuje się na wielkie święto. Od 11 do 28 lutego przez ulice miasta przetoczą się korowody postaci w maskach i kolorowych strojach, by hucznie obchodzić karnawał.

Ten wyjątkowy okres poprzedzający Wielki Post świętuje się w Wenecji, z przerwą na czas panowania Napoleona, od XI w. Zanim jednak zaprzestano tego zwyczaju w XVIII w. bawiono się znacznie dłużej niż dzisiaj, bo już od października. Współcześnie karnawał oficjalnie rozpoczyna się w dzień poprzedzający Tłusty Czwartek, a kończy w przededniu Środy Popielcowej.

Karnawał w Wenecji

Uroczyste otwarcie karnawału zaplanowano w tym roku na 19 lutego, kiedy to odbędzie się tradycyjny Lot Anioła, czyli zjazd kobiety na linach z dzwonnicy na placu św. Marka. Podczas całego festiwalu z wieży sfrunie jeszcze Orzeł (a raczej znana miejscowym postać w orlim przebraniu) oraz namalowany na płótnie Lew, symbol miasta. Ten ostatni zakończy, trwające od 11 lutego święto koloru, muzyki, tańca i radości.

Co się wydarzy w tym czasie w Wenecji?

Festa Veneziana

Weekend poprzedzający lot anioła, czyli 11 i 12 lutego, upłynie w atmosferze Festa Veneziana. Odbędą się wtedy występy taneczne i muzyczne, które wypełnią miasto dźwiękiem i pozytywnymi emocjami. Ważnym elementem będzie, zaplanowana na 12 lutego, parada na wodzie. Członkowie Coordinamento Associazioni Remiere di Voga alla Veneta przepłyną w kolorowych, historycznych strojach i łodziach Canale Grande aż do dzielnicy Canareggio, gdzie będą czekały stoiska z karnawałowymi przekąskami o nazwie cichetti .

Karnawał Wenecja

Festa delle Marie

Wydarzenia tych dwóch lutowych tygodni mogą zadziałać jak wehikuł czasu – dać wrażenie cofnięcia się w przeszłość, powrotu w symbolicznej formie do dawnych zwyczajów. Kiedy 18 lutego 12 młodych kobiet o imieniu Maria dotrze w uroczystym orszaku, tzw. Festa delle Marie, na Plac św. Marka, przypomni to o tradycji obdarowywania przez dożów skromnych panien, mieszkanek Wenecji ślubnym posagiem.

Kobiety wyruszą spod San Pietro di Castello i przejdą ulicami Garibaldiego i Riva degli Schiavoni, by u celu zaprezentować się publiczności w tradycyjnym tańcu przy muzyce Ballada Bellica. Ostatniego dnia festiwalu spośród dziewcząt zostanie wybrana jedna, najpiękniejsza, która uzyska zaszczytny tytuł Maria del Carnevale.

Maski weneckie

Konkurs na najpiękniejszą maskę

Okazję wystąpienia w wyjątkowych strojach będzie miał każdy uczestnik czy to na ulicach miasta czy, jeśli wcześniej wyrazi taką chęć, na scenie, w ramach konkursu na najpiękniejszą maskę. Każdego dnia zostanie wybrana jedna, która ponownie zostanie zaprezentowana w finale między 23 a 25 lutego. Dzień później publiczność wyłoni ostateczną zwyciężczynię.

Maska jest atrybutem podczas karnawału niezbędnym, stanowi symbol świętowania. Może przedstawiać wizerunki lekarza z zakrzywionym dziobem, kolombiny czy piratów, skrywając tym samym twarze przedstawicieli różnych klas czy zawodów. Istotą karnawału jest bowiem zacieranie różnic i zjednoczenie we wspólnej zabawie. W tym roku potrwa ona do 28 lutego. Później czar pryśnie, maski zostaną ściągnięte, nastąpi powrót do rzeczywistości. Choć przecież nie szarej, bo takiej w Wenecji nie sposób sobie wyobrazić.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!