Mediolan widok

Mediolan – miasto designu. Zobacz 5 najciekawszych obiektów!

Eleganckie butiki, ekskluzywne domy mody, oszałamiające wieżowce – wszystko to zobaczycie w Mediolanie.  Stolica Lombardii ma zupełnie inny charakter niż większość włoskich miast, a przy jej zwiedzaniu na pierwszy plan wysuwają nie wielowiekowe zabytki, lecz właśnie nowoczesne obiekty. I z tego powodu zasługuje na miano europejskiego centrum designu. 

O designerskim obliczu Mediolanu mówiło się już w połowie XX wieku, kiedy ta metropolia była organizatorem wielu międzynarodowych wystaw sztuki dekoracyjnej oraz nowoczesnego budownictwa. Co więcej, modernistycznych rysów zaczęła wówczas nabierać architektura samego miasta. W latach 50. i 60. XX wieku wzniesiono tu bowiem szereg obiektów o odważnych, futurystycznych kształtach. Były one dziełem uznanych, modernistycznych projektantów, takich jak: Gio Ponti, Franco Albini, Angelo Mangiarotti, którzy pracowali nad odbudową miasta zniszczonego w wyniku II wojny światowej i śmiele wprowadzali do śródmieścia nowoczesnego ducha.

Mediolan widok

Punktem zwrotnym w historii Mediolanu jako stolicy designu były lata 80., kiedy swoje siedziby zaczęły tu budować prestiżowe marki odzieżowe, w tym Armani, Versace oraz Dolce&Gabbana. W parze z nimi powstawały bary i lokale gastronomiczne o awangardowym charakterze, a Mediolan coraz częściej gościł różnego typu imprezy artystyczne o międzynarodowym zasięgu. Odbywają się one po dziś dzień w obiektach niezwykle ciekawych pod względem architektonicznym. Jak one wyglądają? Poznaj 5 najbardziej designerskich budynków w stolicy Lombardii!

Kompleks targowy Fiera Massilimliano Fuksasa

Jedną z wizytówek współczesnego Mediolanu, decydującą o jego designerskim obliczu jest kompleks targowy zaprojektowany przez Fiera Massilimliano Fuksasa. Obiekt, oddany do użytku w 2005 roku, w pierwszej kolejności olśniewa swoim ogromem. W jego skład wchodzi 8 jedno- lub dwupiętrowych pawilonów wystawienniczych, które składają się na łączną powierzchnię ekspozycyjną wynoszącą ponad 200 000 m2. Odbywają się tutaj najbardziej prestiżowe imprezy targowe świata, np. Milan Design Week.

Znakiem rozpoznawalnym kompleksu jest szklany dach o finezyjnym kształcie przypominającym falę morską. Wyróżniającym się architektonicznie elementem jest ponadto Vela, czyli olbrzymi pomost łączący pawilony handlowe, który jest obudowany stalowo-szklaną konstrukcją w kształcie muszli morskiej.

Wieżowiec Pirelli

Symbolem nowoczesnej architektury Mediolanu są wieżowce, a stolica Lombardii chlubi się tym, że jest miastem posiadającym najwięcej drapaczy chmur w całych Włoszech. Bodaj najbardziej znanym przykładem jest wieżowiec Pirelli, mierzący 127,1 metrów wysokości, co czyni go drugim pod względem wysokości budynkiem w mieście.

Mediolan drapacze chmur
Wieżowiec Pirelli w Mediolanie, foto: fotolia.com

Drapacz chmur zaskakuje swoją nowatorską konstrukcją, tym bardziej, że został zaprojektowany jeszcze w latach 50. Jego bryła kończy się stożkowatym bokiem, w którym niektórzy dostrzegają podobieństwo do dziobu statku.

Hotel NH Fiera

W Mediolanie nawet hotele potrafią mieć szalenie oryginalny i designerski charakter. Najlepszym tego potwierdzeniem jest czterogwiazdkowy Hotel NH Fiero, otwarty w 2006 roku. Jego smukłe wieże o futurystycznych kształtach przykuwają wzrok turystów spacerujących po centrum miasta. Wśród części z nich nietypowa konstrukcja może wzbudzać grozę, gdyż wyższa z hotelowych wież jest nieco pochylona. Spokojnie, to celowe zamierzenie projektantów obiektu nadające mu artystyczny wyraz.

Mediolan moda
Mediolan jest stolicą wielu luksusowych domów mody, zdjęcie ilustracyjne, foto:pixabay.com

Siedziba Dolce&Gabbana

Kolejną perełką architektoniczną na mapie stolicy Lombardii jest siedziba Dolce&Gabbana, ekskluzywnego domu mody działającego we Włoszech od połowy lat 80. Lokum znanej marki odzieżowej mieści się w dwóch zaadaptowanych budynkach pochodzących z lat 20. i 60. XX wieku. Ich przeszklone bryły o ostrych, geometrycznych kształtach są klasycznym przykładem nowoczesnej architektury. Do wykonania elewacji użyto naturalnych materiałów budowlanych: białego marmuru namibijskiego, szkła oraz surowych płatów stali, które doskonale podkreślają minimalistyczny i zarazem designerski charakter tych obiektów.

House on the Roof

Zestawienie 5 najciekawszych obiektów Mediolanu zamyka House on the Roof. Co można o nim powiedzieć? To najzwyklejszy na świecie dom, jakich tysiące w wielu innych miastach. Z basenem i przydomowym ogródkiem. Prosta konstrukcja pozbawiona jakichkolwiek awangardowych detali. Mimo to House on the Roof w pełni zasługuje na miano designerskiego obiektu. Dlaczego? Nie z racji swojego kształtu, tylko usytuowania. Został zbudowany na dachu starej fabryki. Kto pomyślałby, że w takim miejscu można postawić budynek mieszkalny?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!