Jezioro Garda

Jezioro Garda

Lago di Garda to prawdziwy raj dla turystów. Największe włoskie jezioro ma wiele do zaoferowania miłośnikom sztuki, architektury, sportów wodnych oraz aktywnej turystyki. Znajdą tu coś dla siebie także zwolennicy plażowania i rodziny z dziećmi. Na czym polega fenomen tej urokliwej okolicy?

Jezioro Garda znajduje się na granicy trzech włoskich regionów: Wenecji Euganejskiej, Trydentu-Górnej Adygi oraz Lombardii. To właśnie za sprawą ciekawego położenia, jezioro to jest tak wyjątkową propozycją na wyjazd. Akwen ma ogromne rozmiary – powierzchnia to aż 370 km kwadratowych, a długość jeziora sięga 55 km. W bliskim sąsiedztwie znajdują się liczne atrakcje turystyczne, pensjonaty, hotele oraz pola namiotowe. Akwen jest częściowo otulony łańcuchami górskimi. Ogromną atrakcją jest wyjazd kolejką na szczyt Monte Baldo i możliwość pieszego przemierzania olbrzymiego płaskowyżu, z którego rozciągają się malownicze widoki na jezioro i całą okolicę.

Jezioro Garda u stóp gór ze szytem Monte Baldo
Widok na Jezioro Garda, foto: fotolia.com

Krajobraz wokół Jeziora Garda jest bardzo zróżnicowany. Południowe wybrzeże to typowo nizinne tereny, północne obrzeża akwenu oferują górskie atrakcje oraz wyjątkowo atrakcyjne widoki. Dla osób zmotoryzowanych ciekawą propozycją może być wycieczka objazdowa wokół jeziora. Na trasie tej znajdują się liczne punkty widokowe oraz niewielkie miasteczka przytulone do skał lub wspinające się stromo pod górę.

Najciekawsze miejsca i atrakcje w okolicach Jeziora Garda:

  • Sirmione – popularne uzdrowisko na południowym wybrzeżu. Warto zajrzeć tu choćby przejazdem, by zobaczyć fortecę z XIII wieku oraz Muzeum Archeologiczne.
  • Malcesine – malownicza miejscowość na wschodnim wybrzeżu. Warto poświęcić chwilę na spacer ciasnymi uliczkami oraz odwiedzić zamek Scaligerich pochodzący z XIII wieku. W jego obrębie znajduje się również Muzeum Historii Naturalnej oraz stała ekspozycja upamiętniająca wizytę Goethego w tych okolicach.
  • Gardaland – ogromny park rozrywki. Mieści się w miejscowości Castelnuovo del Garda.
  • Sanktuarium Madonna della Corona – niezwykle ciekawe położenie obiektu przyciąga fotografów i turystów. Droga do Sanktuarium to równocześnie przepięknie wykonana droga krzyżowa z ogromnymi figurami świętych. Obiekt znajduje się nieopodal miejscowości Spiazzi.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!