Panorama Florencji

Florencja – to powinieneś wiedzieć

Uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. Znajdziesz tam wiele zabytków, a całość położona jest nad rzeką Arno, u stóp Apeninów, w Toskanii. I te dwa zdania już czynią Florencję wyjątkową, jednak, aby napisać o wszystkich jej atutach potrzeba więcej słów.

Z Warszawy do Florencji jest około 1500 km. Można jechać tam samochodem, co z centralnej Polski zajmie nam około 15 godzin jazdy (bez postojów), można też lecieć rejsowym samolotem z Warszawy. Gdy już trafimy do miasta w środkowych Włoszech, nasz pobyt z pewnością będzie spełnieniem marzeń dla niejednej osoby.

Niespotykana ilość zabytków

Nie sposób wymienić wszystkie zabytki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Florencja to też przykład miasta, które się podniosło po wielkiej powodzi, która miała miejsce w 1966 roku. Dziś turyści zachwalają miejsca, które blisko 50 lat temu uległy całkowitemu zniszczeniu, a odbudowanie wszystkich zabytków świadczy o silnej determinacji i ambicji miejscowych władz i ludności.

jednym z najładniejszych miast we Włoszech jest Florencja
Panorama Florencji, foto: fotolia.com

Punktami obowiązkowymi są m.in. Baptysterium Jana Chrzciciela (patrona miasta) wraz z Drzwiami Raju, Katedra Santa Repartata, Kościół Trójcy Świętej oraz Świętego Krzyża, Pałac Medyceuszy, magiczna Loggia del Bigallo i wreszcie piękny Giardino di Boboli.

Ogród Boboli to największy park we Włoszech, został założony na wzgórzu, dzięki czemu z Boboli widać całą panoramę prawie 400 – tysięcznego miasta. Dla wielu punktem obowiązkowym jest słynna, znana z widokówek Loggia del Bigallo. To kamienica zbudowana w przez florenckiego rzeźbiarza Alberta Arnoldiego na zlecenie Arcybractwa Miłosierdzia. W XV wieku zostawiane tu były porzucane dzieci, jeżeli po 3 dniach rodzice się nie zgłosili, dzieci trafiały do sierocińców. Wspomniane Baptysterium św. JanaBattistero di San Giovanni to najstarszy budynek miasta. Słynie ze wspomnianych Drzwi Raju, a także z 10 płaskorzeźbionych paneli, których ułożenie uznano za arcydzieła wczesnego Renesansu. Wstęp do wnętrza zazwyczaj wynosi 4 €.

Co powinieneś wiedzieć

Florencja to centrum Toskanii, stolica tego regionu. Miasto rywalizuje o prym ze Sieną. To, które miasto wygrywa, trudno stwierdzić. Jedni stawiają tylko na Florencję, inni mówią, że Florencją trzeba zobaczyć, a Sienę można. W mniejszości są miłośnicy Sieny, która również jest piękna. W każdym razie – jeśli chcemy zobaczyć najpiękniejsze miejsca na świecie położone względnie blisko, to Florencja jest bardzo dobrym pomysłem.

Powierzchnia Florencji wynosi 102 km2

Jeśli zdecydujesz się na lot samolotem, pamiętaj, że dojazd do centrum zajmuje około 15 minut. To niewielki dystans, dlatego można skorzystać z taksówki lub autobusów miejskich. Ci, którzy wybierają się samochodem powinni zdecydować się na autostradę A1 od północy lub A11 od zachodu, są też drogi ekspresowe „Fi-Pi-Li” z zachodu z Livorno i Pizy. We Florencji nie wjedziesz autem do centrum miasta. Parkingi są płatne – zazwyczaj około 1 € za godzinę. Dobrym pomysłem jest pozostawić samochód nieco dalej i zwiedzać je pieszo – tym bardziej, że powierzchnia Florencji wynosi 102 km2, czyli tyle, co powierzchnia Piły lub Białegostoku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!