Elba Port

Elba – wyspa Napoleona

Czy miejsce zesłania może być mekką turystów i pasjonatów zapierających dech w piersiach historii? Zdecydowanie tak. Pod warunkiem jednak, że więzień nosił imię Napoleon. Bonaparte, rzecz jasna.

Do Napoleona jeszcze wrócimy. Na początek jednak mamy dla Was garść podstawowych informacji.

Atrakcje Elby

Elba to największa z siedmiu wysp należących do archipelagu Wysp Toskańskich. Już samo ostatnie słowo sugeruje najwyższy poziom turystycznej przyjemności. Wszak Toskania stanowi jedną z włoskich propozycji „raju na ziemi”. Do tego linia brzegowa o długości prawie 150 km i mnóstwo niewielkich plaż, ukrytych w urokliwych zatoczkach. Ale to dopiero przedsmak tego, co czeka na gości wyspy Napoleona.

Elba Port
Port w Elbie, foto:pixabay.com

Interesująca wyspa

Elba położona jest na Morzu Tyrreńskim, pomiędzy Sardynią a Półwyspem Apenińskim, od którego brzegów dzieli ją dystans zaledwie 12 kilometrów. Niech jednak nie zwiodą was wymiary tego skrawka ziemi (29 x 19 km). Elba może poszczycić się bowiem historią o wiele starszą niż prastary Rzym, którego początki giną w mrokach dziejów. Przez stulecia wyspa przechodziła z rąk do rąk, należąc między innymi do Etrusków, Kartagińczyków i Rzymian, Hiszpanów, Francuzów, by znaleźć się w granicach dzisiejszych Włoch.

Znaczną część powierzchni wyspy pokrywają góry. Najwyższy szczyt Elby – Monte Cappane wznosi się na wysokości ponad kilometra nad poziomem Morza Tyrreńskiego. Dla tych, którzy nie chcą się wspinać, czeka ponad 70 różnego rodzaju plaż – od piaszczystych, po kamieniste, aż po zupełnie skaliste. Wszystkie obowiązkowo są omywane ciepłą i fantastycznie przejrzystą wodą. Dodajmy do tego informację, że przyjazne temperatury na Elbie przyciągają turystów przez cały rok, a z pewnością wielu z was zacznie poważnie zastanawiać się nad miejscem kolejnego wakacyjnego urlopu. Inną, ciekawą, choć nie tak aktywną, jak wcześniej wymienione formą zwiedzania Elby jest podziwianie jej walorów z okien samochodu. Przejażdżka wysokimi, urwistymi fragmentami wybrzeża może dostarczyć naprawdę sporej dawki adrenaliny.

Zanim przejdziemy do atrakcji znajdujących się na samej wyspie, warto wspomnieć o tym, że Elba to także raj dla miłośników nurkowania. Nie tylko za sprawą krystalicznej wody, lecz przede wszystkim z uwagi na bogactwo podwodnego świata zarówno roślinno-zwierzęcego (koralowce, mureny, barrakudy), jak i przedmiotów dawnej kultury materialnej (przykład: zatopiony wrak statku Pomonte czy też szczątki samolotu). Jednym słowem – niewątpliwa frajda, szczególnie dla początkujących adeptów sztuki nurkowania.

Elba to zarówno nadbrzeżne miasteczka pełne turystów, jak i zaciszne, ukryte w górach wioski. Architektura urzeka swoją malowniczością. W wielu miejscach można poczuć zapach historii i odnieść (słuszne) wrażenie, że czas zatrzymał się tam w miejscu. Na osobną uwagę zasługuje miejscowa, typowo śródziemnomorska kuchnia oparta na miejscowych produktach: oliwkach, owocach morza oraz rybach. Jak widać Elba oferuje niezapomniane wrażenia praktycznie dla każdego: od turystów ceniących aktywne formy wypoczynku, poprzez miłośników odkrywania nowych smaków, aż po miłośników historii przez duże H.

Włochy Elba
Elba, wyspa we Włoszech, foto:fotolia.com

Napoleon na Elbie

Elba to miejsce kojarzące się z jej najsłynniejszym, choć przymusowym mieszkańcem. Mowa tutaj oczywiście o Napoleonie – cesarzu Francji, który został karnie osadzony na wyspie w roku 1814 i spędził tam dziesięć miesięcy. Fani „małego kaprala” z pewnością nie odmówią sobie wizyty w letniej rezydencji cesarza, która znajduje się w San Martino (5 km od największego miasta Elby – Portoferraio).

Napoleon, jako człowiek niezwykle energiczny nie próżnował podczas swojego pobytu na wyspie. Ufundował między innymi nowe drogi i wodociągi, zreorganizował pracę szpitali, a także zreformował tamtejsze podatki. W efekcie, zapamiętano go jako nad wyraz dobrego gospodarza. Sprawił jednak coś jeszcze – „otworzył” Elbę na świat. Skutki tego są widoczne do dziś. Wyspa jest nadzwyczaj chętnie odwiedzana przez turystów z całego globu.

Jak dostać się na Elbę?

Najpopularniejszą formą dotarcia na Elbę jest rejs promem, choć trzeba dodać, że wyspa posiada także niewielkie lotnisko, które gości samoloty przybywające między innymi z Rzymu, Pizy oraz Florencji.

Elba to jedna z wysp całego archipelagu. W związku z tym, turyści odwiedzający miejsce zesłania Napoleona mogą liczyć na jeszcze jedną, wspaniałą atrakcję: rejs, podczas którego można przepłynąć wokół pozostałych wysp. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z nich – Montechristo. Miłosnicy literatury Aleksandra Dumasa od razu skojarzą nazwę tego opustoszałego, niegościnnego skrawka lądu z fabułą najważniejszej powieści francuskiego pisarza „Hrabia Monte Christo”. Co ciekawe, pomysł na książkę narodził się w głowie Dumasa podczas jego wyprawy na Elbę śladami Napoleona...

Wyspy Toskańskie z Elbą z czele to miejsce bezsprzecznie godne uwagi każdego, kto marzy o wypoczynku w rejonie absolutnie nietuzinkowym. Czy warto wybrać Elbę za cel wakacyjnego wyjazdu? Zdecydowanie i nieodwołanie tak!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!