Katedra św. Wawrzyńca Perugia

Dzień w Perugii. 4 obiekty, które trzeba zobaczyć

Perugia pomijana, Perugia zapomniana – chciałoby się powiedzieć, biorąc pod uwagę,o ile większą popularnością cieszy się położony zaledwie 20 km dalej Asyż. A jednak to miasto nieustająco domaga się, by choćby na jeden dzień zboczyć ze szlaku i odkryć jego uroki.

Ośrodek uniwersytecki, kolebka znakomitego, włoskiego malarza Perugina, umbryjska stolica czekolady. Święto tego słodkiego produktu odbywa się tu każdego roku w październiku. Na ulicach króluje wtedy czekolada w różnych postaciach. Zaskoczeni? A to dopiero początek.  Zobaczcie, czym jeszcze Perugia może Was zadziwić. Wybierzcie się z nami na wycieczkę po 4 najciekawszych obiektach tego miasta.

Katedra św. Wawrzyńca

Co najcenniejsze, jest niewidoczne dla oczu. W przypadku katedry św. Wawrzyńca to powiedzenie sprawdza się w 100%. Pod posadzką tego XIV-wiecznego kościoła kryją się bowiem starożytne skarby. Zobaczycie tu pozostałości po etruskiej świątyni, fragmenty drogi rzymskiej z I wieku i studnie z tego samego okresu. Po wyjrzeniu na powierzchnię nie opuszczajcie zbyt prędko katedry. Jest tu bowiem do obejrzenia ślubny pierścień Maryi. Jeśli zjawicie się w murach kościoła akurat 30 lipca będziecie mieli okazję zobaczyć jego oryginał. Obiekt kryje w sobie bogactwo historii z różnych epok. Przy wejściu znajduje się ambona, z której św. Bernard ze Sieny nawoływał do nawrócenia. Jest też pomnik papieża Juliusza II – to namacalny znak, upamiętniający czasy, gdy w Perugii rezydowały głowy Kościoła katolickiego.

Perugia Katedra św. Wawrzyńca
Centrum Perugi – Katedra św. Wawrzyńca, foto: pixabay.com

Katedra znajduje się na Piazza IV Novembre, w centralnym punkcie otoczonego murami obronnymi starego miasta. Warto się też zatrzymać przy położonej obok fontannie Magiorre z XIII wieku.

Gdzie? Piazza Danti 29

Kiedy? Od poniedziałku do soboty między 7:30 a 12:30 i 15:30 a 19:00, w niedziele od 8:00 do 12:45 i od 16:00 do 19:00

Kościół Templariuszy (San Bevignate)

Niesamowita pozostałość po zakonie Templariuszy, wybudowana w XIII w. Na malowidłach naściennych widzimy codzienność i działania mnichów: walkę pomiędzy templariuszami i muzułmanami czy procesję biczowników. Typowym elementem architektonicznym jest krzyż kosmologiczny i gwiazdy. Podobne budynki, wzniesione przez członków tego zakonu można spotkać w Ziemi Świętej. Podziemia także tej świątyni kryją pozostałości z czasów rzymskich. Jednak wyjątkowości kościołowi nadaje jego patron, tajemniczy pustelnik – cudotwórca, który, choć obdarzony kultem, nigdy nie został oficjalnie uznany za świętego.

Kościół Templariuszy Perugia
Wnętrze świątyni templariuszy w Perugii, foto: Wikipedia Commons by Cristianopelagracci

Dzieje obiektu były dość burzliwe. Po stłumieniu Templariuszy, budynek został wykupiony przez Zakon Szpitalników. Następnie wszedł w posiadanie bogatego kupca, który uczynił z tego miejsca siedzibę kobiecej wspólnoty monastycznej. W XVI w. stał się własnością Kawalerów Maltańskich, by trzy wieki później zostać zsekularyzowanym.

Gdzie? Via Enrico dal Pozzo

Kiedy? W każdą sobotę i niedzielę od maja do września między 10:00 a 13:00 i 15:00 a 18:00 oraz od października do kwietnia w godzinach między 10:00 a 13:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 5 EUR, ulgowy 2,5 EUR

Twierdza Paolina (Rocca Paolina)

Powstała w połowie XVI w. renesansowa twierdza Paolina na trzy następne wieki miała przypieczętować papieską dominację w Perugii. Została wzniesiona na polecenie papieża Pawła III. Pod jej budowę wyburzono część średniowiecznej architektury: domy, kościoły, wieże, klasztory. Prace trwały niespełna trzy lata. Tyle zajęło wzniesienie cytadeli, z pomieszczeniami dla zwierząt, żołnierzy, składy na broń i magazyny. Zadbano też o estetykę wnętrza ozdabiając je malowidłami.  Twierdzę Paolina można dzisiaj oglądać w wersji zekonstruowanej i niepełnej, gdyż jej część ucierpiała w czasie II wojny światowej.

Do powstania obiektu mógł się przyczynić konflikt dwóch rodów Baglionich i Oddich. W jego wyniku życie stracili ci ostatni. Wtedy do sprawy wtrącił się papież Leo X, który skazał zabójców na śmierć. Potomkowie Oddich okazali się jednak niewdzięczni i stracili papieskiego legata. W tej sytuacji przedstawiciele Kościoła musieli zaznaczyć swoją potęgę i obronić się opozycją. Dzięki temu Perugia wzbogaciła się w niesamowity obiekt, będący dzisiaj jednym z najatrakcyjniejszych zabytków na mapie miasta.

Twierdza Paolina Perugia
Twierdza Paolina, foto: Wikipedia Commons by Andrea Biagi

Gdzie? Piazza Italia 11

Kiedy? Od wtorku do niedzieli między 10:00 a 13:30 i 14:30 a 18:00

W jakiej cenie? 1 EUR, dzieci do 6 lat – wstęp wolny

Collegio del Cambio

Dawniej mieścił się tu kantor i siedziba rajców, którzy zbierali się w sali posiedzeń, by ustalić kursy walut i ocenić zawartość kruszcu w pieniądzach. Ściany pomieszczenia są pokryte freskami Perugina, przedstawiającymi m.in. alegoryczne figury planet, symboliczne, przedstawienia Roztropności i Sprawiedliwości, postaci wybitnych starożytnych. Warto dokładnie im się przyjrzeć, żeby nie pominąć autoportretu samego autora. W Collegio del Cambio znajduje się doskonale komponująca się z charakterem tego miejsca kolekcja monet, będących w obrocie między XV w. a drugą połową XIX w. Jest jeszcze kaplica św. Jana Batysty zbudowana w XVI, według projektu Gasperino di Antonio, na miejscu kościoła San Giovanni del Mercato. Pozostałości po nim zachowały się pod posadzką. Wnętrze jest ozdobione malowidłami Giannicoli di Paolo.

Collegio del Cambio Perugia
Collegio del Cambio, foto: Wikipedia Commons by Pietro Perugino

Gdzie? Corso Vanucci 25

Kiedy? Od poniedziałku do soboty między 9:00 a 12:30 oraz 14:30 a 17:30, w niedziele i święta od 9:00 do 13:00. Zamknięte 25 grudnia, 1 stycznia i w poniedziałki popołudniu od 2 listopada do 31 marca.

W jakiej cenie?  4,5 EUR

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!