Bergamo Włochy

Bergamo – zabytkowa perełka Lombardii

Średniowieczne, zabytkowe miasto położone u podnóża Alp – oto najkrótsza charakterystyka Bergamo. Mieści się ono w odległości niecałych 50 kilometrów od Mediolanu oraz w pobliżu wielu popularnych alpejskich ośrodków wypoczynkowych, dlatego niektórzy traktują je tylko jako punkt przesiadkowy. A niesłusznie, Bergamo warte jest tego, aby zagościć w nim na dłużej.

Zabytkowa, spokojna Citta Alta oraz nowoczesna, ruchliwa Citta Bassa to dzielnice Bergamo o zabudowie i charakterze tak różnym, że równie dobrze mogłyby przynależeć do dwóch oddzielnych miast.

Urzekająca Citta Alta

Wyjątkowym klimatem urzeka zwłaszcza Citta Alta, usytuowana na wzgórzu, na wysokości około 400 metrów n.p.m. Ze szczytu wzniesienia rozciąga się malowniczy widok na całe Bergamo, a zabytkowe kamienice oraz stare kościoły i pałace, rozmieszczone wzdłuż krętych uliczek Górnego Miasta, są wymarzoną scenerią do długich, nieśpiesznych spacerów. Leniwą przechadzkę dobrze urozmaicić sobie postojami w okolicznych pizzeriach, restauracjach, kawiarenkach. Niezwykle intensywne zapachy aromatycznej pizzy oraz słodkich wypieków przedostają się na ulice miasta i do nosów przechodniów, dlatego nie sposób nie oprzeć się pokusie spróbowania tych pyszności.

Jeden z placów w Bergamo, foto: pixabay.com

Zwiedzanie

Górna część miasta ma typowo średniowieczną zabudowę– wąskie uliczki prowadzą do rozległych placów miejskich otoczonych ze wszystkich stron zabytkami. Najsłynniejszym jest Piazza Vecchia. W jego centrum mieści fontanna Contarini, ufundowana przez jednego z weneckich możnowładców w XVII wieku.

Wśród zabytkowych budowli warto wyróżnić Palazzo della Ragione, uważany za jeden z najstarszych publicznych pałaców we Włoszech, oraz Bibliotekę Angelo Mai, będąca jedną z najważniejszych bibliotek historycznych na całym Półwyspie Apenińskim. Nad historycznym placem góruje wieża miejska Campanone, licząca 52 metry wysokości.

Wartym uwagi jest również drugi plac miejski Piazza del Duomo. Jest dużo mniejszy niż Piazza Vecchia, a jego największym zabytkiem jest Katedra św. Aleksandra, wyróżniająca się neoklasycystyczną fasadą oraz pięknym pomnikiem swojego patrona umieszczonym na szczycie kopuły. Ogromne wrażenie robi również barokowa fasada kaplicy Capella Colleoni, zaprojektowana przez słynnego włoskiego rzeźbiarza Giovanniego Antoniego Amadeo w XVI wieku. Obok kaplicy znajduje się Bazylika Santa Maria Maggiore, zbudowana w wiekach XII–XIV, która z zewnątrz reprezentuje styl romański, a wewnątrz – styl barokowy. Takim bogactwem i różnorodnością stylów architektonicznych może pochwalić się naprawdę niewiele miast. Oczarowani będą nie tylko miłośnicy sztuki, lecz także zwykli przechodnie.

Na szczycie Citta Alta mieści się system średniowiecznych fortyfikacji obronnych, a całą dzielnicę otaczają Weneckie Mury Bergamo, zbudowane w XVI wieku przez Republikę Wenecką.

Lew na fasadach budynków jest pamiątką po weneckich rządach.

Miasto to aż przez 350 lat swojego istnienia znajdowało się pod rządami Wenecjan, a wiele z zabytkowych kamienic, pałaców i placów pochodzi z tego okresu. Najłatwiej rozpoznać je po symbolu lwa weneckiego umieszczanym na fasadach budynków. Do górnej części miasta możemy dostać się na pieszo, autobusem lub kolejką Funicolar, a przejażdżka w jej zabytkowym wagonikach doskonale nastraja do zwiedzenia Citta Alta.

Nowoczesna Citta Bassa i malownicze San Vigillio

Dolna część miasta, czyli Citta Bassa, nie obfituje w tyle zabytków co ta położna na wzgórzu, ale i tu znajdziemy kilka ciekawych obiektów sakralnych na czele kościołem San Bartolomeo, którego największą ozdobą jest XVI-wieczny ołtarz z freskami renesansowego artysty Lorenza Lotto. Znanym miejscem jest również Accademia Carrara, galeria sztuki działająca od XVIII wieku, w której zgromadzono dzieła wielu wybitnym malarzy weneckich. Na zakończenie zwiedzania warto wybrać się na spacer rozległą i monumentalną aleją Sentierone, wzdłuż której bardzo często rozmieszczone są kramy z lokalnymi wyrobami spożywczymi. To raj dla smakoszów oryginalnych włoskich lodów i innych słodkości.

Bergamo w lotu ptaka, foto: pixabay.com

Citta Alta to nie jedyny doskonały punkt widokowy na miasto. Drugim jest wzgórze San Vigillio, na którego szczyt prowadzi zabytkowa, zębata kolejka. Nie mniej ciekawa jest droga piesza, wiodąca w górę po krętych i wąskich uliczkach miasta. Na wzniesieniu znajduje się zamek, z którego możemy podziwiać panoramę całej okolicy, a w słoneczne dni – widoczny jest nawet Mediolan.

Idealne na weekendowy wypad

Dwa, trzy dni wydają się optymalnym czasem na pobyt w tym urokliwym miasteczku, pozwalającym odkryć wszystkie jego zabytki, nasycić oczy pięknymi widokami oraz rozsmakować się w specjałach włoskiej kuchni. Zapewniamy, że Bergamo swoją wyjątkową atmosferą przekupi każdego, bez wyjątku.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!