Włochy Positano

5 najpiękniejszych miast w Kampanii

Kampania to region położony na południu Włoch. To właśnie tu pizza jest najsmaczniejsza, a śródziemnomorskie słońce przegląda się w lazurowej wodzie morza. Miasta oferują spokojny odpoczynek pośród cudów natury i zabytków, zwłaszcza starożytnych. Które z nich warto obrać za cel podróży? Zapraszam na subiektywny przegląd pięciu najpiękniejszych.

Neapol

Na początek Neapol, stolica Kampanii, położona u stóp Wezuwiusza. Żyzne gleby wulkaniczne odpowiadały za rozwój rolnictwa w tej części Włoch. I to właśnie im powinno się zawdzięczać niepowtarzalne smaki regionu.

Przyjęło się uważać Neapol za wyjątkowo niebezpieczne miejsce, dlatego turystów nie ma tu tak dużo, jak w innych włoskich miastach. Ta pogłoska jest zdecydowanie wyolbrzymiona. Co prawda grasują tu kieszonkowcy, ale zdarza się to we wszystkich zatłoczonych miejscach na świecie. Trzeba po prostu uważać i nie nosić ze sobą nadmiaru gotówki. A szkoda byłoby z tego powodu zrezygnować z wycieczki do stolicy Kampanii, miasta o niesamowitym klimacie i wspaniałych widokach, co potwierdza znane powiedzenie „Zobaczyć Neapol i umrzeć”. Najpopularniejszą jego częścią jest dzielnica Quartier Spagnoli. To z niej pochodzą wszelkie zdjęcia z wizerunkami skuterów, wąskich uliczek pnących się pod górę i sznurów z suszącym się praniem.

Neapol Włochy
Neapol o zachodzie słońca, w tle wulkan Wezuwiusz, foto:fotolia.com

Sorrento

Sorrento to kolejne miasto, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Kampanii. Rozsławione w piosenkach i na zdjęciach, posłużyło jako plan filmowy dla wielu produkcji. Wybrzeże w tym miejscu jest bardzo skaliste, co w połączeniu z groźnym urokiem Wezuwiusza tworzy mieszankę wybuchową. Stąd odpływają statki na piękne Capri. Na wybrzeżu znajdują się słynne tarasy, które dają możliwość obserwacji morskiego ruchu w tej części morza Tyrreńskiego.

Osadę założyli starożytni Grecy. Zabudowa w centrum nie jest aż tak wiekowa, ale z pewnością ma w sobie mnóstwo uroku. Niestety podczas zwiedzania trzeba się przygotować na tłumy turystów, przemierzających wąskie uliczki miasta.

W samym Sorrento koniecznie należy spróbować miejscowego wyrobu, czyli likieru cytrynowego limoncello.

O ile Sorrento zachwyci miłośników zabytków, o tyle amatorzy plażowania mogą poczuć się zawiedzeni, ponieważ miejsc odpowiednich do tego typu wypoczynku jest tam niewiele, z czego i tak większość należy albo do zamkniętych hoteli, albo znajduje się w rękach prywatnych. Koszt korzystania z atrakcji może wynosić nawet 20 euro za dzień.

Positano

Positano to kolejne miasto w Kampanii, przepięknie położone na stromym wybrzeżu morskim. Tutejsza zabudowa jest typowa dla regionu śródziemnomorskiego. A dodatkowo dominuje tu zieleń, tworząca pocztówkowy krajobraz. Najlepiej spędza się tu czas na świeżym powietrzu, w jednej z licznych kawiarni czy restauracji.

Włochy Positano
Zapierający dech w piersiach widok na Positano, foto:fotolia.com

Positano to prawdziwie elegancki kurort. Licznie przybywają tutaj gwiazdy, co znacząco wpływa na wysokość cen. Nie zmienia to faktu, że to jedno z najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech, a pobliskie wybrzeże zdaniem wielu osób (i kilku zestawień przygotowywanych przez miesięczniki dla obieżyświatów) jest najpiękniejsze na całym świecie. Koniecznie zobaczcie to miejsce!

Ravello

Ravello, podobnie jak wiele miejsc w tych okolicach, pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Jednak największe zabytki miasta wywodzą się już z nieco późniejszego okresu. Głównym atutem jest średniowieczny plac, wokół którego powstała zabudowa na modłę orientalną. Jeden z jej elementów stanowi Villa Rufolo, która zasłynęła za sprawą „Decameronu”, gdyż to w niej Boccaccio napisał ten zbiór nowel. Zabytków, także w stylu mauretańskim, jest w mieście wiele. Zadbano o zachowanie ich jak najbardziej pierwotnego wyglądu.

Przyjemność sprawia spokojny spacer po mieście. W trakcie jego trwania można podziwiać wspaniałą architekturę, głównie urocze pałace i wille, budowane na przestrzeni wieków przez bogatych Włochów. Na taką wyprawę należy zaopatrzyć się w wygodne obuwie, ponieważ miasto wznosi się na wysokość około 350 metrów nad poziom morza.

Amalfi

Amalfi dało nazwę całemu wybrzeżu, które jest jednym z piękniejszych na świecie. W czasach jego świetności był tutaj potężny port, a miasto zaliczało się do republik morskich, obok takich ośrodków jak Wenecja czy Genua. Obecnie Amalfi jest przede wszystkim miejscowością wypoczynkową, licznie odwiedzaną przez turystów złaknionych słońca i pięknych widoków.

Włochy Amalfi
Port w Amalfi, foto:pixbay.com

Miasto słynie z organizacji licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych, także o rodowodzie religijnym. Jest to na przykład Festa di Sant’Andrea na cześć świętego Andrzeja Apostoła, ale także widowiskowe regaty morskie. Jednym słowem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kampania to przede wszystkim strome wybrzeża i soczysta zieleń. Jeżeli dodać do tego urok kamiennych domków niemal przyklejonych do stromych zboczy gór, to wiadomo, że miejsce te koniecznie trzeba odwiedzić. I zobaczyć najładniejsze miasta regionu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!