Pompeje

4 starożytne miasta we Włoszech. Co warto zwiedzić?

Włoskie miasta i miasteczka, pełne wąskich, krętych uliczek, rodzinnych kawiarni i lodziarni, kryją w sobie również mnóstwo starożytnych zabytków. Które z nich zobaczyć podczas pobytu we Włoszech, jeśli bezlitośnie szybko upływający czas nie pozwala na zwiedzenie wszystkich? 

Rzym

Największe włoskie miasto, zdecydowanie najbardziej znane i popularne, kryje w sobie wiele skarbów z przeszłości. Ich najznamienitszym przedstawicielem jest słynne Koloseum. Zwiedzając ten starożytny amfiteatr, nie sposób ominąć leżącego tuż obok Forum Romanum, które nawet w ruinach przypomina o okresie świetności olbrzymiego imperium. To tutaj znajdowało się centrum ówczesnego świata, Umbilicus Urbis Romae, monument oznaczający sam środek Rzymu. Dziś zobaczyć można jedynie pozostałości po nim, podobne jak po świątyniach: Wespazjana, Cezara, Kastora i Polluksa, Westy; licznych łukach triumfalnych i bazylikach. Nie wszystkie rzymskie zabytki ocalały jedynie w postaci ruin – do dziś można zobaczyć Panteon, budynek stosunkowo młody, bo pochodzący z II wieku naszej ery. Przetrwał między innymi dzięki przemianowaniu go na świątynię chrześcijańską.

Rzym Koloseum
Koloseum w Rzymie, foto:pixbay.com

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, w których w Rzymie można się natknąć na ślady z najdalszej przeszłości. Oprócz ruin świątyń i budynków publicznych, można odnaleźć wiele miejsc, które, choć przebudowane, mają starożytny rodowód – na przykład muzeum średniowiecznej broni mieści się w zamku, będącym pierwotnie grobowcem cesarza Hadriana. Bazylika Santa Maria del Popolo powstała w miejscu pochówku Nerona, a kościół Santa Maria sopra Minerva – nadbudowano nad dawną świątynią Minervy.

Pompeje

Miasto znane głównie z tragicznej katastrofy, jaką był dla jego mieszkańców wybuch Wezuwiusza w 79 roku. Popioły zakonserwowały jednak budynki, dzięki czemu dzisiaj można zobaczyć je w stosunkowo dobrym stanie. Zachowały się tu nawet ścienne malowidła oraz mozaiki, które zobaczyć można w prywatnych domach. Jednym z nich jest Dom Fauna, przypuszczalnie należący kiedyś do wnuka Sulli – można obejrzeć w nim posadzkową mozaikę przedstawiającą ptaki. W Domu Wettiuszów wciąż widnieją na ścianach malowidła w stylu pompejańskim oraz medaliony przedstawiające Meduzę. W poszukiwaniu ciekawostek nie sposób ominąć Domu Dramaturga, gdzie na posadzce zachowała się mozaika przedstawiająca psa, podpisana cave canem, co oznacza po prostu: strzeż się psa.

Pompeje
Ruiny w Pompei, foto: 123.rf

W dobrym stanie przetrwała do dzisiejszych czasów pompejańska bazylika. Zniszczona podczas trzęsienia ziemi, nie została już odbudowana, jednak wygląda wciąż lepiej niż wiele starożytnych budowli, które podupadły wraz z upływem czasu. Niezwykłe wrażenie sprawiają także miejskie termy, z glinianymi figurkami oraz piecem z brązu, które zachowały się w sali służącej do wypoczynku. Rozmiarem imponuje wciąż Teatr Wielki, mieszczący ok. 5 tysięcy widzów.

Capaccio, dzielnica Paestum

Dzielnica ta obejmuje tereny dawnego greckiego, a później rzymskiego miasta. Obecnie na jej terenie znajduje się park archeologiczny, jedno z najważniejszych tego typu miejsc w Europie. Pomimo wielu budowli, które przetrwały do naszych czasów, całość odkryto dopiero w XVIII wieku. Dawne miasto chronione było pięciokilometrowym murem, którego pozostałości zobaczyć można w parku. Oprócz niego zachowały się także trzy doryckie świątynie: świątynia Hery, świątynia Posejdona, oraz najmniejsza, świątynia Ateny – wszystkie z doskonale zachowanymi kolumnadami.

Paestum
Świątynia Posejdona w Paestum, foto: pixabay.com

Liczne są tutaj fundamenty domów, które dają mglisty obraz tego, jak w przeszłości wyglądało Paestum. Na terenie parku znajduje się muzeum, w którym zgromadzono eksponaty z wykopalisk, łącznie z freskiem Nurek z Paestum, który odkryto w niewielkim budynku, prawdopodobne służącym jako grobowiec.

Syrakuzy

To jedyne w tym zestawieniu miasto wyspiarskie, położone na Sycylii. Podobnie jak Paestum założone zostało przez starożytnych Greków. Śladem po tamtych czasach są m.in. trzy starożytne doryckie świątynie. Wśród budowli sakralnych zachował się także Ołtarz Hieronima, przypominający dziś rozległe, kamienne stopnie.

Tutejszy grecki teatr należy do jednych z największych tego typu budowli wzniesionych przez Hellenów – posiada 67 rzędów podzielonych na 9 sekcji. Rzymianie przebudowali go, postawili także swój własny amfiteatr w II w. Wszystkie wspomniane zabytki znajdują się na terenie Parku Archeologicznego. Część z nich można zobaczyć jednak poza parkiem, na niewielkiej wyspie Ortygia, na której znajdowała się kiedyś świątynia Apolla oraz świątynia Ateny – dziś katedra Duomo.

Syrakuzy Teatr Grecki
Pozostałości teatru greckiego w Syrakuzach, foto: 123.rf

Wszystkie wymienione miasta, choć położone w różnych częściach Włoch, wywodzące się z różnych tradycji i dziś należące do różnych regionów, łączy niezwykły związek przeszłości z teraźniejszością. Wszędzie w pobliżu antycznych ruin toczy się zupełnie współczesne życie, połączone dyskretnie z czasami, których wciąż w pełni nie znamy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!