Capo Playa

4 najpiękniejsze plaże Sycylii

Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym. Można ją zwiedzać historycznym szlakiem, sporo tam bowiem zabytków z czasów rzymskich lub zachwycać się jej przyrodą i ukształtowaniem terenu: górami, wulkanami, morskim nabrzeżem. Spragnieni słońca stawiamy tym razem na błogi wypoczynek na sycylijskich plażach.

Sezon trwa tutaj od maja do października, zdążymy więc nacieszyć się jeszcze kąpielą w krystalicznie czystych wodach i poleniuchować na białym, drobnym piasku. Pakujemy leżaki, ręczniki i ruszamy na cztery, naszym zdaniem, najlepsze plaże Sycylii.

San Vito Lo Capo

Udajemy się w region Trapani nad dwukilometrowe nabrzeże Morza Tyrreńskiego. Już z daleka widzimy kutry rybackie cumujące przy przystaniach i domki nazywane tonnare, gdzie rybacy obrabiają złowione tuńczyki. Nie słychać tu szumu wiatru, gdyż kształt plaży skutecznie chroni ją przed jego porywami. Do naszych uszu dociera za to śmiech taplających się w wodzie dzieci. Jest płytko, maluchy mogą się zatem swobodnie bawić. Ściągają tu także amatorzy sportów wodnych: żeglarstwa, nurkowania czy kitesurfingu. Można się też skusić na przejażdżkę na nartach wodnych, albo stanąć do rywalizacji w meczu siatkówki plażowej. Nie lada atrakcję stanowi także rejs łodzią do rezerwatu Zingaro – doskonałe miejsce dla uprawiających snorkelling oraz wszystkich spragnionych wypoczynku na bardziej dziewiczych plażach.

San Vito Lo Capo

San Vito Lo Capo jest urokliwe położona, w zatoce, otoczonej z jednej strony górami, co czyni ją jedną z najpiękniejszych, włoskich plaż. Wzdłuż nabrzeża ciągnie się promenada, przy której wyrastają tawerny. Warto zatrzymać się tu na świeżą rybę lub inny przysmak włoskiej kuchni. Deptak wieńczy 40-metrowa latarnia.

Gdzie? San Vito Lo Capo leży 45 km od Trapani, 100 km od Palermo i 60 km od najbliższego portu lotniczego.

Jak dojechać? Najlepiej samochodem.

Eraclea Minoa

Na nadmorskiej części miasta Eraclea Minoa rozciągają się piaszczyste plaże. Wypoczywa się tu w niezwykłym otoczeniu lasów eukaliptusowych i sosen. Najlepiej zatrzymać się w okolicy ujścia rzeki Platani do morza. Mieszczą się tu bowiem bary i restauracje. Istnieje także możliwość noclegu na położonym niedaleko kempingu z domkami. To powody praktycznie, nie w nich tkwi jednak szczególna atrakcyjność tego miejsca. Wzrok przyciągają białe klify Capo Bianco oraz starożytne ruiny. Do dzisiaj o znaczeniu kulturowym i historycznym miasta przypominają fragmenty murów i zachwycający teatr z piaskowca oraz mniejsze znaleziska zgromadzone w muzeum. Pobyt na plaży w Eraclea Minoa jest zatem czymś więcej niż zwykłym wypoczynkiem. Nie sposób bowiem nie zwrócić uwagi na wyrastające tuż przy nabrzeżu dziedzictwo greckiej cywilizacji, harmonizujące z niezwykłymi tworami natury.

Eraclea Minoa

Gdzie? Eraclea Minoa leży w zachodniej części Sycylii, między miejscowościami Agrigento i Sciaccia

Jak dojechać? Samochodem lub autobusem kursującym na trasie z Agrigento do Sciaccia

Mondello

11 km od Palermo znajduje się miasteczko Mondello z urokliwą, piaszczystą plażą.  To niewielki, zielony i zadbany kurort z okazałą dzielnicą willową. O jego początkach przypomina wznosząca się do dzisiaj w centrum ośrodka wieża z XV, wokół której skupiały się domki rybackie. Nad turkusowe i ciepłe wody Morza Śródziemnego chętnie ściągają tu całymi rodzinami czy grupą przyjaciół  mieszkańcy Palermo oraz miejscowi, co pozwala turystom spędzić czas wśród wielu rodowitych Włochów i przyjrzeć się ich sposobowi wypoczywania. Ma to jednak też swoją wadę – docierając na plażę najprawdopodobniej trzeba będzie się przeciskać przez tłum wczasowiczów. Ale bez obaw, miejsca starczy dla wszystkich, wszak wybrzeże liczy aż 2 km, a uroku dodają mu rozciągające się na jego długości wielobarwne, drewniane przebieralnie. Można się tu czuć bezpiecznie – pieczę nad wypoczywającymi trzymają ratownicy. To wszystko sprawia, że decydując się na pobyt w Mondello możemy być pewni przyjemności wakacyjnego relaksu w zaciszu skarpy Monte Pellegrino.

Mondello

Gdzie? Mondello, 11 km od Palermo

Jak dojechać? Autobusem z Palermo z przystanku przy teatrze Politeama Garibaldi

Capo Playa

To plaża niezwykła, bo rozciąga się na długości aż 15 km! Nie jest w całości piaszczysta, zdarzają się tam fragmenty skaliste, dlatego warto wcześniej wybrać dogodne dla siebie miejsce. Możliwości wejścia na plażę, na całej jej rozciągłości jest naprawdę sporo. Spotkamy tu przede wszystkim surferów, cieszących się silnym, niemal nieustannie wiejącym wiatrem. W sezonie wakacyjnym, w lipcu i sierpniu, natkniemy się na budki, w których można wypożyczyć leżaki i parasole. Skuszeni czystością i przyjemną temperaturą wody nie powinniśmy zapominać o ostrożności. Trzeba pamiętać, że Capo Playa jest głęboka i spada w dół blisko wybrzeża. Poza tym pływamy na własną odpowiedzialność, gdyż kąpielisko nie jest strzeżone.

Capo Playa

Na plażę najlepiej wyruszyć z Cefalu – dzieli ją od niego zaledwie 6 km, a z pewnością znacznie tu spokojniej niż na plażach w samym mieście.

Gdzie? Capo Playa leży w północnej Sycylii, w regionie Palermo, 6 km od Cefalu

Jak dojechać? Samochodem drogą SS113 w kierunku Palermo.

Sycylia daje wiele możliwości różnego rodzaju wypoczynku. Wakacje na wyspie można spędzić aktywnie, zwiedzając wartościowe skarby kultury. Warto jednak skusić się na odpoczynek na jednej z sycylijskich plaż. A wybór jest naprawdę niemały!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!