Włochy Cortona

4 najpiękniejsze miasta w Toskanii

Toskania to włoski region, który można by uznać za kwintesencję Italii. Przyciąga turystów przede wszystkim swoim łagodnym klimatem, doskonałymi kulinariami, pięknem przyrodniczym, a także bogactwem kulturowym. Uroki Toskanii doceniali także artyści z całego świata.

Na jej terenie leży wiele miast o imponującej historii. Wybierz się wraz ze mną do czterech , moim zdaniem, najpiękniejszych.

Cortona

Cortona to miasto znane wszystkim miłośniczkom i miłośnikom książek i filmów z Toskanią w tle. Jest jednym z najstarszych miast w regionie. Charakteryzuje się średniowieczną, zwartą zabudową, która przetrwała do naszych czasów. Tam naprawdę poczuć można klimat Południa. Nie brakuje urokliwych targowisk, na których zaopatrzyć się można w produkty stanowiące podstawę kulinarnego bogactwa regionu.

Włochy Cortona
Cortona, miasto we Włoszech, foto:fotolia.com

Piazza della Republika to jeden z dwóch głównych placów miejskich, wokół których koncentruje się życie mieszkańców. Tam też spotyka się najwięcej turystów. Przy nim położony jest Palazzo Comunale, punkt orientacyjny, pełniący jednocześnie funkcję wieży widokowej. By podziwiać Cortonę z góry, należy wspiąć się po schodach prowadzących na wieżę zegarową, skąd rozpościera się niesamowity pejzaż toskańskiego miasta. Na schodach przed budynkiem kłębią się turyści, bo właśnie z tego miejsca podziwiać można codzienność życia w sercu Toskanii. Cortona to prawdziwe miasto miłości, ponieważ zaraz po Wenecji jest to drugi najbardziej popularny ośrodek we Włoszech do zawierania związków małżeńskich przez obcokrajowców. W weekendy schody stają się widownią do podziwiania żywiołowych występów ulicznych artystów. Przed przyjazdem do tego toskańskiego miasta należy wziąć pod uwagę, że jest ono naprawdę niewielkie, więc wszystko prezentuje się tu w miniaturze. I w tym cały urok Cortony.

Florencja

Florencja, stolica regionu, należy do najbardziej znanych miejscowości w Toskanii. Jest pełna przepychu i sztuki na najwyższym poziomie. Nad całym miastem góruje Katedra Santa Maria del Fiore – czwarta pod względem wielkości chrześcijańska świątynia na świecie, choć przez wiele lat uznawana była za największą. Jej symbolem jest olbrzymia kopuła, prawdziwy architektoniczny majstersztyk. Nic więc dziwnego, że cała budowa pochłonęła około sto pięćdziesiąt lat.

Katedra Florencja
Katedra Santa Maria del Fiore , foto: pixabay.com

Miłośnicy sztuki przez wielkie S nie mogą pominąć Galerii Uffizi, jednego z największych i najbardziej znanych zbiorów sztuki. Bardzo wiele spośród bogactwa płócien zostało namalowanych dla lokalnych notabli, czyli słynnego rodu Medyceuszy. Dzieła te są więc niemal na stałe zrośnięte w Toskanią. Florencja z pewnością jest miastem o wielkiej turystycznej sławie i będąc na północy Włoch koniecznie trzeba ją odwiedzić.

Montepulciano

Wiele osób uważa, że prawdziwy klimat Toskanii można poczuć przy okazji zwiedzania mniejszych miasteczek. Jednym z najpiękniejszych jest z pewnością Montepulciano. Zostało ono założone na szczycie wysokiego na ponad sześćset metrów wzgórza. Miasteczko otaczają mury pochodzące z XVI wieku. Tutaj wszędzie jest pod górę, nic więc dziwnego, że można zmęczyć się podczas samej próby dojścia do centralnego miejsca miasta, Piazza Grande. Mimo to z pewnością warto się na taki spacer wybrać, zostawiając samochód poza murami miejskimi. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok na okolicę pokrytą winnicami. Montepulciano znane jest z produkcji doskonałej jakości wina, docenianego przez najbardziej wymagających koneserów.

Siena

Siena to kolejne miasto o międzynarodowej renomie. Każdy chociaż raz słyszał o jej zabytkach. Punktem rozpoznawczym jest Piazza del Campo, plac w kształcie muszli, wyłożony cegłami. Jego brzegi opadają w kierunku reprezentatywnego budynku Palazzo Publico. Plac gromadzi wokół siebie życie miejskie. Tłok panuje tutaj niezależnie od godziny, a miejsce jest świadkiem wszelkiego typu aktywności. Można tu zjeść pyszny obiad, rozkoszować się smakiem lodów gelato, poczytać książkę, porozmawiać ze znajomymi lub oddać się innym formom relaksu. Wieczorem dodatkowo plac wzbogacają świetlne iluminacje, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Siena, miasto we Włoszech
Siena, miasto we Włoszech, foto:pixabay.com

Warty zobaczenia jest festiwal Il Palio, który wywodzi się jeszcze ze średniowiecza. Główne ulice i place Sieny przemierzają wówczas barwne korowody konnych rycerzy i dam dworu. Na Piazza del Campo odbywa się główna atrakcja święta, czyli wyścig na koniach na oklep dookoła placu. To bardzo widowiskowe, ale również niebezpieczne wydarzenie, ponieważ uczestnicy nie kierują się żadnymi zasadami. Wyścig odbywa się co roku 2 lipca i 16 sierpnia.

Wybór jedynie czterech najpiękniejszych miast Toskanii to zadanie niełatwe. Jest ich przecież tak wiele… Piza, Volterra, Lukka – wymieniać tak można by długo. Każde z nich ma własną historię, każde charakteryzuje się czymś innym, w każdym spróbować można innego włoskiego przysmaku i rozkoszować się prawdziwym dolce vita.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!