Włochy Cinque Terre

3 włoskie regiony, które warto odkryć

Włochy w powszechnym wyobrażeniu dzielą się przede wszystkim na północne i południowe. Pomimo tego, że jest to kraj dobrze nam znany, często odwiedzany, to pozostają w nim regiony mniej popularne, często omijane, a kryjące w sobie wiele piękna i turystycznych atrakcji. 

Na północy, w sąsiedztwie popularnej Toskanii oraz Piemontu, rozciąga się wąski pas Ligurii, na styku Alp i Apeninów.

Zakątki Ligurii

Głównym atutem regionu są krajobrazy, wysokie, majestatyczne, wchodzące wprost do morza góry, które czasem pozostawiają miejsce dla piaszczystych i kamienistych plaż. Wśród tutejszych wzniesień kryje się jeden z największych regionalnych skarbów natury: jaskinie Toirano – system ponad 50 krasowych jaskiń i grot, od lat 50 udostępnionych do zwiedzania. Najbardziej znana jest Jaskinia Czarownic – Della Básura. Można tutaj zobaczyć ślady rzucanych w ściany naczyń, a także odciski ludzkich dłoni i stóp. Najprawdopodobniej odbywały się tu kiedyś nieznane dziś rytuały. Przyroda Ligurii to również piękne plaże, od popularnych, miejskich, wyposażonych w leżaki, parasole oraz bar, po mniejsze, kameralne, ukryte w zatoczkach.

Włochy Cinque Terre
Kamienice położone w Pasie Pięciu Krain są niezwykle urokliwe, foto:pixabay.com

Wzdłuż wybrzeża ciągnie się 15-kilometrowy pas Parku Narodowego Pięciu Krain – Cinque Terre. Trasa spacerowa tu ze sobą 5 położonych na klifie miejscowości – Maranolę, Vernazzę, Monterosso, Riomaggiore i Corniglię. Wszystkie zachowały swoją historyczną budowę i ze względu na jej ochronę brakuje tu współczesnej architektury. Pastelowe kamieniczki tuż nad stromymi brzegami wyglądają dokładnie tak, jak wieki temu. Do parku można dostać się pociągiem i również pociągiem poruszać się między miasteczkami.

Stolicą regionu jest Genua – ważny port, z największą w Europie starówką pełną wspaniałych średniowiecznych, renesansowych i barokowych kamienic. Nie można odpuścić wizyty w największym w Europie akwarium, zajmującym ponad 3 hektary powierzchni. Znajduje się tu 70 akwariów, w których można obejrzeć 600 gatunków zwierząt i 200 gatunków roślin. Zabytkową atrakcją regionu jest też Portofino, znane na całym świecie portowe miasteczko. Niestety, ta popularność ma swoją cenę – jest dość drogie oraz pełne turystów. Żeby je zobaczyć nie trzeba jednak poświęcać wiele czasu, a po zwiedzaniu można odpocząć podczas spaceru w Cervo, średniowiecznej miejscowości z jednym z najpiękniejszych barokowych kościołów w Ligurii.

Mniej włoska Apulia

Na południowym końcu kraju, dokładnie w miejscu „obcasa” na włoskim bucie, leży Apulia. Mało znany region, żyjący nieco w cieniu bardziej popularnej Kalabrii jest miejscem niezwykle ciekawym. Ze względu na to, że wchodził kiedyś w skład tzw. Wielkiej Grecji, charakteryzuje się pewną odrębnością w stosunku do pozostałej części kraju. To tu produkuje się najwięcej wina w całych Włoszech, głównie czerwonego. Miłośnicy tego alkoholu mają okazję odwiedzić Cantine del Locorotondo, wytwórnię produkującą rocznie ok. miliona butelek wina.

W Bari, stolicy Apulii, znajduje się jedno z najciekawszych miejsc, na jakie można trafić podróżując po regionie – Via delle Orecchiette. Jest to niewielka uliczka, wzdłuż której siedzą kobiety wyrabiające tradycyjny makaron. Najważniejszy zabytek miasta to wspaniała romańska bazylika św. Mikołaja, w której przechowywane są relikwie jej patrona. Można tu znaleźć również freski przedstawiające polskich monarchów, m. in. Zygmunta III Wazę i Jana Kazimierza oraz nagrobek królowej Bony.Bo

lecce
Barokowa architektura w Lecce, foto:pixabay.com

Barokowy klimat Lecce

Apulia szczyci się także jednym z najładniejszych miast południowych Włoch, Lecce. Pełno w nim doskonale zachowanych i zadbanych barokowych budowli: kamienic, kościołów i willi, w jednolitym, ciemnożółtym kolorze. Jeden z tutejszych biskupów sprowadził w XVII wieku licznych artystów, którzy pracowali nad obecnym kształtem Lecce. W pobliżu miasta znajdują się ładne, piaszczyste plaże, idealne na odpoczynek po zwiedzaniu w upalny dzień.

Będąc w Apulii, nie sposób nie odwiedzić także Alberobello, miejscowość słynącą z niespotykanych nigdzie we Włoszech ani w Europie domków, tzw. trulli. Są to okrągłe, białe budynki, ze stożkowymi, kamiennymi dachami, przypominające raczej architekturę dalekowschodnią niż śródziemnomorską. Można spotkać je jeszcze w kilku okolicznych wsiach. Powód, dla którego dawni mieszkańcy Apulii budowali właśnie w ten sposób, jeszcze długo pozostanie zagadką.

Historyczna Umbria

Kolejnym, godnym polecenia włoskim regionem, jest Umbria. Położona w środkowej części kraju, bez dostępu do morza, bywa omijana przez amatorów wypoczynku na plaży. Brak wybrzeża rekompensuje jednak intensywna zieleń, lasy, góry i jeziora, wijące się dolinami Tyber i Nera oraz jezioro Trazymeńskie. Okolice tego ostatniego są doskonale zagospodarowane pod względem turystycznym. Pomimo licznych domków, hoteli i restauracji, atmosfera pozostaje tu znacznie spokojniejsza niż na wybrzeżu. Woda w jeziorze jest bardzo czysta, w pobliżu nie ma bowiem gospodarstw rolnych, a także ciepła – można się kąpać praktycznie od maja do września. W najbliższej okolicy warto odwiedzić założone już przez Etrusków Castiglione del Lago, otoczone średniowiecznymi murami, wraz z tutejszym zamkiem, stanowiącym jeden z najważniejszych okolicznych zabytków.

Umbryjskie miasteczka stanowią kolejną zachętę, by wybrać właśnie ten włoski region. Wyjątkowo ciekawe jest Gubbio, trzecie najstarsze miasto w Umbrii, z doskonale zachowaną średniowieczną starówką. Najważniejsze zabytki miasta to bazylika, będąca miejscem pochówku patrona miasta, św. Ubalda, Palazzo dei Consoli, o charakterystycznym, prostokątnym kształcie oraz kościół Santa Maria Nuova. Pomimo zachowania średniowiecznego układu i tkanki miejskiej oraz ciekawej historii, jest to miasto mało znane i niezbyt popularne wśród turystów.

Perugia Włochy
Panorama Perugii, stolicy włoskiego regionu Umbria, foto:fotolia.com

Stolica Umbrii to Perugia – kolejne miasto, w którym można odnaleźć ślady osadnictwa Etrusków, na przykład w katedrze św. Wawrzyńca, w której podziemiach odkryto pozostałości etruskiej świątyni. Perugia jest doskonałym miejscem do zwiedzania. Dzięki wyraźnym oznaczeniom zabytków oraz prowadzących do nich dróg nie sposób się tam zgubić. Ciekawostką w Perugii jest Kościół Templariuszy, w którym odkryto pozostałości rzymskiego domu, a malowidła na ścianach, oprócz tradycyjnych wizerunków, przedstawiają też codzienne życie zakonników.

Trzy zupełnie różne zarówno pod względem zarówno geograficznym, jak i kulturowym i historycznym regiony, wbrew pozorom łączą w sobie wiele cech – przede wszystkim liczne miejsca, które nie zawsze trafiają do turystycznych przodowników.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!