Tower of London

Londyn. Na tropie tajemnic

Londyn to dla jednych kierunek emigracji, dla innych fascynujące miasto pełne zabytków. Przechadzając się po angielskich ulicach niewielu turystów zdaje sobie sprawę z tego, jak długą i interesującą historię ma do powiedzenia stolica Wielkiej Brytanii.

Wśród najbardziej znanych londyńskich zabytków z pewnością wymienilibyśmy London Eye, Pałac Buckingham, Trafalgar Square, Tower Bridge, Palace of Westminster, wraz z wieżą zegarową Big Ben. Są to miejsca, które odwiedza każdy turysta, jednak w porównaniu z miejscami skrywającymi londyńskie tajemnice nie wydają się być aż tak interesujące.

Czarne kruki i białe duchy

Tower of London to jeden z budynków należących do rodziny królewskiej, chociaż nie jest już używany przez angielskich monarchów. Niegdyś pełnił funkcje więzienia, z którego nie dało się wydostać. Teraz jest miejscem, gdzie przechowuje się królewskie insygnia wysadzane największymi brylantami na świecie, broń czy zbroje. Skarbów strzegą charakterystycznie ubrani strażnicy. Dodatkowo na warcie stoją kruki będące symbolem ciągłości imperium brytyjskiego. Legenda głosi, że gdy twierdzy przestaną pilnować kruki Londyn przestanie istnieć. Aby tego uniknąć ptaki są przywiązane i regularnie dokarmiane.

Tower of London w Wielkiej Brytanii
Tower of London jest osnute wokół ciekawej legendy, foto: pixabay.com

Jadąc londyńskim metrem wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele tajemnic może skrywać w sobie istniejące od 150 lat podziemie. W czasie wojny ludzie używali tuneli metra by ukryć się przed bombardowaniem. Podobno metro w niektórych częściach, na przykład na stacji Adgate zostało wybudowane w miejscu dawnego cmentarza dla chorych na dżumę. Mieszkańcy Londynu mówią, że nie tylko tu straszy. Duchy podobno pojawiają się też na takich stacjach jak Farringdon, Aldwych, South Kensington czy Covent Garden. Kto wie, może i nam pokażą się zjawy z przeszłości?

Historia pod stopami

Zwiedzając Londyn niewielu z nas zastanawia się co znajduje się pod naszymi stopami. Komu uda się wpaść na to, że chodzi kilka metrów nad wiktoriańskimi katakumbami pełnymi zakamarków i trumien? Jeśli jednak udamy się we wtorkowe popołudnie do St Bride’s Church możemy zwiedzić krypty tego kościoła i zobaczyć na własne oczy co skrywa ta świątynia.

To tylko niektóre z sekretów skrzętnie skrywanych przez setki lat w Londynie. Jaką tajemnicę odkryjemy w trakcie kolejnej wycieczki do stolicy Anglii?

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!