• państwo: Wielka Brytania
  • kraj: Anglia
  • powierzchnia: 1572 km²
  • liczba mieszkańców: ok 8,5 mln
  • w Londynie znajduje się aż 7 lotnisk
  • liczy 32 gminy oraz autonomiczne City od London

Londyn

Stolica Wielkiej Brytanii, liczy ok 8,4 mln mieszkańców i tym samym zajmuje trzecie miejsce wśród największych miast Europy. Swoje główne siedziby mają tu największe instytucje przemysłowe i finansowe m.in. Shell czy BP. Londyn to miasto wielokulturowe, w którym stykają się wpływy z całego świata.

Atrakcje

Obowiązkowym punktem wycieczek jest London Eye, symbol miasta, będący jednocześnie największym kołem widokowym na świecie. Na uwagę zasługuje również Tower of London, twierdza będąca niegdyś więzieniem, z którego nie dało się uciec. W środku przechowywane są insygnia królewskie m.in. bogato zdobiona korona brytyjska, w skład której wchodzi Cullinan II - drugi największy diament świata. Barokowy Buckingham Pałac jest oficjalną siedzibą monarchii brytyjskiej, przed którą po śmierci księżnej Diany, składano bukiety kwiatów. Nie lada atrakcją jest Muzeum Figur Woskowych (Madame Tussauds), posiadający w swych zbiorach kilkaset, naturalnej wielkości postacie ze świata show biznesu i polityki. Kulturalnym centrum Londynu jest Royal Opera House, będący siedzibą Królewskiej Opery i Baletu. Do najbardziej rozpoznawalnych obiektów należy zaliczyć Tower Bridge, zwodzony most nad Tamizą, którego charakterystycznym elementem są dwie baszty oraz zegarową wieże Big Ben. W celu zakupów warto udać się na Oxford Street, reprezentacyjną ulicę oferującą ponad 300 różnego rodzaju sklepów.

Kultura i nauka

W Londynie znajduje się ponad 60 muzeów i galerii sztuki. Największym z nich jest Muzeum Brytyjskie, posiadający w swych zbiorach m.in. słynny Kamień z Rosetty oraz egipskie mumie. W National Gallery obejrzeć można dzieła samego Vincenta van Gogha, natomiast w Muzeum Historii Naturalnej zachwyt wzbudzają szkielety m.in. gadów, ptaków czy ryb. W mieście zlokalizowanych jest kilkanaście, znanych na całym świecie, uczelni wyższych. Wysoki poziom nauczania, jako trzeci uniwersytet w Europie, oferuje Imperial College London. Prócz niego na uwagę zasługuje University of London a także uczelnie muzyczne jak Royal Academy of Music. Warto także wspomnieć o Muzeum Harrego Pottera, znajdującego się w okolicach Londynu, w miejscowości Watford. Mieści się on w wytwórni filmów Warner Bros, do którego pasażerów zawozi specjalny autobus. To nie lada gratka dla wszystkich fanów czarodzieja, czekających na swój list z Hogwartu.

Sport

Dla wszystkich wielbicieli sportu Londyn oferuje kilkadziesiąt obiektów sportowych, w tym stadiony należące do najlepszych klubów światowej piłki nożnej tj. West Ham United, Chelsea czy Arsenal. Najsłynniejszym z nich jest Wembley, narodowy stadion Anglii, na którym oprócz meczów odbywają się także imprezy masowe. Nie sposób również pominąc kortów tenisowych w Wimledonie czy stadionu krykietowego w Westminister.