Ruiny w Efezie

Weekend w Efezie? – czemu nie!

Turcja jako cel podróży nie powinna kojarzyć się wyłącznie z luksusowymi kurortami. Jest to bowiem godny naszej uwagi kraj o bogatej historii, pełen ciekawych zabytków. Ich istnienie udowadnia tezę, że Turcja to wciąż jeszcze rejon nieodkryty i nie w pełni znany. Na liście tego typu miejsc znajduje się między innymi miasto Efez.

Istnieje co najmniej kilka dobrych powodów, aby poznać z bliska to miasto.

Dlaczego warto przyjechać do Efezu?

Pierwszym z nich jest jego barwna historia. Efez szczyci się starożytnym pochodzeniem. Założony został bowiem około XI w. p.n.e. . Dzięki doskonałej lokalizacji – u ujścia rzeki Kajstros do Morza Egejskiego – miasto szybko zyskało statut ważnego jońskiego ośrodka handlowego i religijnego oraz rzymskiego portu. Po drugie – w lipcu tego roku Efez został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także na jego obszarze kilka lat temu dokonano bardzo zaskakującego odkrycia. Mianowicie archeolodzy znaleźli na terenie starożytnego cmentarzyska bardzo osobliwe – z racji na ich ”zawartość” – grobowce. Znajdowała się w nich złota biżuteria sprzed 1700 lat wykonana w bardzo staranny i wyszukany sposób. Badacze przypuszczają, że mogła ona należeć do przedstawicieli miejscowej elity, tym bardziej, że ich wnętrze zostało pokryte licznymi mozaikami oraz malowidłami.

Antyczne pozostałości w Efezie w Turcji
Starożytne ruiny w Efezie, foto: pixabay.com

Efez to również jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast w rejonie Morza Śródziemnego. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż to właśnie tu narodziło się chrześcijaństwo i że przez ostatnie lata swojego życia osiadł tam św. Jan. Według legend to także tutaj powstały jego „dzieła” czyli Ewangelia oraz Apokalipsa. Istnieją też przypuszczenia, że przez 3 lata mieszkał tu także św. Paweł. On także znalazł natchnienie w Efezie i stworzył tu swój List do Efezjan.

Co trzeba zobaczyć?

Jeśli już zdecydujemy się odwiedzić Efez, warto udać się na zwiedzanie ruin zabudowań, które zachowały się w doskonałym stanie.

Na naszą uwagę zasługują w szczególności:

Świątynia Artemidy to jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Powstała z rozkazu Krezusa – ówczesnego króla Lidii ponad 2,6 tys. lat temu. Jej budowa trwała blisko 120 lat (!). Otaczało ją 20 marmurowych kolumn, z których każda mierzyła sobie u podstawy 2,5 metra średnicy, zaś wysoka była na 18 m. Wszystkie pokryte były płaskorzeźbami. Dzisiaj zachowały się niewielkie fragmenty obiektu, ale i tak warto tam być, chociażby po to, aby uruchomić swoją wyobraźnię.

Wielki Teatr – uchodzący za największy na obszarze całej Turcji. Był w stanie pomieścić blisko 25 tys. widzów. Jego powstanie datuje się na III w. p.n.e.. Co ciekawsze, po dziś dzień odbywają się tutaj koncerty i występy artystyczne. Dzieje się tak ze względu na doskonałą akustykę.

Antyczny Wielki Teatr w Efezie w Turcji
Wielki Teatr w Efezie, foto: pixabay.com

Biblioteka Kelsosa – dwupiętrowa, majestatyczna budowla, której powstanie datowane jest na II wiek p.n.e.. Wtedy też uchodziła za jedną z największych w świecie starożytnym, gdyż mieściła blisko 12 tysięcy zwojów. Budowla o tyle niezwykła, że nie tylko służyła przechowywaniu cennych dzieł. Pod posadzką w zachodniej jej części odkryto kryptę z sarkofagiem Tyberiusza Juliusza Celsusa Polemenusa.

Kościół Marii Panny – budowla sakralna o dość imponujących wymiarach – 30 metrów szerokości i 260 metrów długości – wzniesiona na pamiątkę uczczenia faktu, że to właśnie w Efezie zamieszkała Maryja (matka Jezusa Chrystusa). Początkowo pełniła funkcję ważnego ośrodka handlowego. W momencie, gdy chrześcijaństwo uznano za religię państwową, została przebudowana na kościół. Budynek powstał w I połowie II w. n.e..

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!