Polscy turyści

Turcja – krótki poradnik dla turystów (cz. 1)

Chwila wyjazdu na upragnione wakacje w Turcji zbliża się wielkimi krokami. Myślami już pewnie pluskamy się w przyhotelowym basenie. Co musimy zabrać ze sobą, aby w pełni cieszyć się z dobrodziejstw urlopu?

Ubranie

Ubiór to tak naprawdę kwestia zupełnie indywidualna. Z rzeczy trochę nieoczywistych warto wspomnieć między innymi o:

  • ubraniu do meczetu (zasłaniającym ciało),
  • obuwiu do wody (przyda się podczas spacerów po kamienistych plażach i nie tylko)
  • filtrach przeciwsłonecznych (tak, to nie pomyłka – można powiedzieć, że często podczas urlopu będziemy „odziani” niemal wyłącznie w warstwę kremu; poza tym – produkty te są w Turcji droższe niż w naszym kraju)

Lekarstwa

Jeśli używamy jakieś leki na stałe (np. na cukrzycę czy nadciśnienie), możemy zabrać ze sobą ich odpowiedni zapas. Możemy, acz nie musimy, ponieważ sieć aptek w Turcji jest naprawdę przyzwoicie rozbudowana. Co więcej, lekarstwa są generalnie tańsze od tych kupowanych w Polsce. Warto wziąć ze sobą środki stosowane typowo doraźnie, a więc plastry, kremy przeciwoparzeniowe, leki na problemy gastryczne. Uprzedzając ewentualne problemy językowe, na które możemy natrafić w tureckich aptekach, wynotujmy sobie wcześniej międzynarodowe (łacińskie) nazwy leków.

Pieniądze

Na miejscu nie ma żadnych problemów zarówno z wymianą walut, jak i z wybraniem gotówki z bankomatów. Za zakupy z pewnością warto płacić w miejscowej walucie (lirach), ponieważ ceny te są niższe od ich odpowiedników w euro czy też funtach.

Polscy turyści
Turyści zwiedzający Turcję, zdjęcie ilustracyjne, foto: fotolia.com

Odpowiednie nastawienie

Pamiętajmy, że jak nas widzą, tak nas piszą. Innymi słowy, każda akcja rodzi reakcję. Jeśli będziemy zachowywać się z klasą, okażemy przyjazne i serdeczne nastawienie do osób, z którymi będziemy stykać się na miejscu, z pewnością w zamian otrzymamy to samo (jeśli nie wielokrotnie więcej) :)

Z ostatniej chwili

W związku z zaogniającą się w ostatnim czasie sytuacją w kilku rejonach Turcji, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało następujący komunikat:

W związku z działaniami zbrojnymi na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuacją również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe zachowanie szczególnej ostrożności.

Więcej szczegółów na: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/turcja___aktualizacja_ostrzezenia_dla_podrozujacych_2

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!