spływ kajakowy

Trekking, rafting i inne – czyli aktywnie w Turcji

Turcja kojarzy nam się głównie z dość leniwym wypoczynkiem. Trudno wyobrazić sobie, że są tam miejsca idealne dla zapalonych miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego. Okazuje się jednak, że i oni znajdą tam coś dla siebie. Wystarczy, że udadzą się do Parku Narodowego Koprulu.

Kanion Koprulu to miejsce niezwykłe i zaliczane do najbardziej atrakcyjnych oraz malowniczych na obszarze Tureckiej Riwiery. Sięga długością 14 km i ciągnie się wzdłuż rzeki Kopru. W najgłębszym swoim miejscu osiąga nawet 400 metrów.

Coś dla amatorów pieszych wędrówek…

Zarówno sama prowadząca do niego droga, jak i jego obszar, zapewniają idealne warunki dla miłośników pieszych wycieczek. Do dyspozycji turystów są przeznaczone liczne szlaki piesze. Trasy obfitują przede wszystkim w niezwykłe widoki, takie jak chociażby fantazyjne formacje skalne czy ruiny budowli z dawnych – starożytnych – czasów, jak na przykład: ruiny teatru Agora czy świątyni Zeusa i Artemidy. Na drodze możemy też spotkać się oko w oko z przedstawicielami świata tamtejszej fauny: kozicami górskimi, niedźwiedziami czy wilkami, zaciekawionymi naszą obecnością.

…i dla tych, co kochają wodę

spływ kajakowy
Spływ kajakiem po Rzece Kopru, foto: pixabay.com

Sporty wodne w Koprulu

Jednakże Kanion Koprulu to przede wszystkim prawdziwy raj dla miłośników spędzania czasu wolnego na wodzie. Rzeka Kopru daje im niezmiernie wiele możliwości. Mogą oni skorzystać z takich atrakcji jak: spływy kajakowe, wędkarstwo rzeczne czy zwiedzanie okolic łodzią. Ogromnym plusem jest przejrzysta i krystalicznie czysta woda rzeki.

…oraz dla miłośników silnych wrażeń

Ci, którzy lubią czuć, że w ich żyłach zamiast krwi płynie adrenalina, powinni wziąć udział w najbardziej polecanej atrakcji Kanionu, jaką jest rafting,  czyli w ogromnym skrócie – spływ pontonem. W obszarze Kanionu jest on organizowany w 6-stopniowej skali trudności. Oznacza to, że może w nim wziąć udział dosłownie każdy – począwszy od zapalonego sportowca, po osoby, które nie potrafią pływać, a także dzieci. Dla tych dwóch grup, spływ może stanowić nie lada przygodę. Rafting odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów i trwa co najmniej 3 godziny. Trasa spływu obejmuje kilkanaście kilometrów. Czy warto? Oczywiście, że tak, gdyż wijąca się przez kanion rzeka, tworzy liczne progi wodne oraz kaskady. Pokonywanie ich to prawdziwe wyzwanie, ale i doskonała zabawa! Każdy uczestnik otrzymuje własny osprzęt czyli kapok, kask i wiosła. W trakcie spływów zapewnione są postoje. Wtedy można napawać się nieziemskimi widokami. Śmiałkowie mogą nawet popływać w zimnej i krystalicznie czystej wodzie.

Rafting to sport dla ludzi o mocnych nerwach
Rafting dostarcza dużą dawkę adrenaliny, foto: pixabay.com

Wszyscy zmęczeni atrakcjami i przepełnieni emocjami, jakie oferuje im Kanion mogą udać się do strefy wypoczynku. Znajdują się tam liczne restauracje rybne. Warto zamówić w nich pstrągi – popisowe danie tamtejszego regionu. Ponadto zacienione brzegi rzeki, dysponują też obszarami idealnymi do kempingów.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!