rzeźby z góry Nemrut

Tajemnica Góry Nemrut

Turcja – jest jednym z bardziej popularnych kierunków turystycznych. Być może dlatego, że to kraj, który od zawsze budzi wiele emocji. Zwłaszcza, że skrywa miejsca wyjątkowe, magiczne o wciąż nie wyjaśnionym pochodzeniu. Do jednych z nich należy Góra Nemrut.

Góra Nemrut Dagi bywa określana mianem ósmego cudu świata. Znajduje się na obszarze południowo-wschodniej Turcji, z dala od głośnych kurortów nadmorskich. Wznosi się na wysokości 2134 metrów n.p.m. w paśmie Antytaurus. Rozpościerający się z niego widok, należy do najpiękniejszych krajobrazów w tym obszarze Turcji.

Jak dotrzeć?

Dotarcie do niego, bywa dość kłopotliwe i męczące, mimo to, góra jest bardzo chętnie odwiedzana przez rzesze zaciekawionych turystów. Najlepiej wybrać się tam w asyście przewodnika.

Góra Nemrut została wpisana w 1987 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Aby się tam dostać, najpierw dojeżdża się specjalnym autokarem, później przesiada się do busa, który wiezie ciekawskich wąską, pełną zakrętów i serpentyn drogą. Na sam szczyt wiedzie już bardzo wąska, stroma i kamienista ścieżka. Można ją pokonać pieszo lub na osiołku, którego można dosiąść – oczywiście za drobną opłatą. Warto też nadmienić, że Góra Nemrut została wpisana w 1987 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako ważne stanowisko archeologiczne okresu hellenistycznego.

W czym tkwi sekret góry?

To, co głównie przyciąga turystów na szczyt góry, to niezwykła budowla czyli monumentalny kurhan w postaci charakterystycznego stożka. To nic innego, jak grobowiec usypany z kruszonej skały, mierzący blisko 50 m wysokości. Został on stworzony na polecenie króla Antiocha I Epifanesa. Zapytacie, w czym zatem tkwi sekret Góry Nemrut? Właściwie, są to dwa sekrety. Po pierwsze – według legend jest tam ukryty wspaniały skarb. Jednakże po dziś dzień, mimo licznych badań poszukiwawczych, nie został on odkryty. Nie wiadomo też, gdzie tak naprawdę znajduje się sam grobowiec. W wyniku intensywnych badań doprowadzono jednak do uszkodzenia kurhanu i „obcięcia” go o 5m…

Druga tajemnica dotyczy otaczających kurhan kolosalnych rzeźb umieszczonych na trzech tarasach.

Góra Nemrut w Turcji słynie z rzeźb w kształcie głów
Rzeźby z Góry Nemrut, foto: pixabay,com

Każda z nich ma po 8 metrów wysokości. Nawiązują one do postaci Antiocha oraz bogów perskich i greckich oraz lwów i orłów – te ostatnie broniły dostępu do kurhanu. Każde z bóstw jest ubrane w charakterystyczne stroje. Wszystkie posągi pozbawione są jednak głów, które zostały porozrzucane po tarasach w różnych kierunkach. Wygląda to tak, jakby ktoś je pościnał – sprawia to duże wrażenie… Podobno stało się tak w wyniku trzęsienia ziemi. Istnieją jednak domysły, że rzeźby zostały celowo zniszczone. Tajemnicą jest to, w jaki sposób dzieła sztuki się tam znalazły… Do tej pory, nikomu nie udało się odgadnąć zagadki pochodzenia rzeźb.

Ciekawostka

Aby móc zachwycić się jeszcze bardziej górą Nemrut, warto udać się tam tuż przed wschodem słońca. Chociaż jest tam wtedy dość zimno i trzeba wstać naprawdę wcześnie rano, to podobno widok, jaki się o tej porze  stamtąd rozpościera i skąpane w pierwszych promieniach słońca figury, pozostawiają w pamięci turystów niezapomniane wrażenie.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!