swiatynia-latony-w-letoon

Świątynia Latony w Letoon

Letoon – to tam, według mitologii, przyszli na świat Apollo i Artemida. Nazwa miejsca pochodzi od imienia ich matki, Latony, która na terenie Licji darzona była szczególną czcią i kultem.

W Letoon znajdowało się także najważniejsze sanktuarium oraz wyrocznia Federacji Licyjskiej. Samo sanktuarium powstało w II w n.e, choć kult religijny Latony uprawiano tam już kilkaset lat wcześniej.

 Wykopaliska w Letoon

W otoczeniu świątyni znajdowała się kiedyś osada, opuszczona przez mieszkańców na skutek najazdów arabskich. W XIX wieku pojawił się tu pierwszy badacz, Otto Benndorf. Jednak prace wykopaliskowe prowadzono tam dopiero w latach 60. XX wieku. Niestety, przez wysoki poziom wód gruntowych, część Letoon znajduje się pod nimi. Nie znaczy to jednak, że nie warto odwiedzić tego miejsca, przeciwnie. Wystające nad poziom wody pozostałości starożytnych budowli stanowią niecodzienny i ciekawy widok. Ważne odkrycia z tutejszych terenów to jednak nie tylko budowle – znaleziono także stelę z napisami w trzech językach: greckim, aramejskim i licyjskim, a dzięki porównaniu udało się poznać ten ostatni. Sam tekst ustanawia Letoon miejscem religijnego kultu.

Świątynia Latony w Letoon
Letoon znane jest ze Świątyni Latony, foto: fotolia.com

Najważniejszym budynkiem wykopalisk są trzy świątynie: Apolla z II wieku p.n.e, Artemidy z VI w p.n.e. oraz Latony z II wieku p.n.e.– częściowo zrekonstruowana. W świątyni Apolla zachowała się mozaika z kwiatowym motywem oraz tradycyjnymi atrybutami Apolla i Atremidy: lirą, łukiem i strzałami.

Historia ukryta pod wodą

Nieopodal znajduje się nimfeum z II w., dziś pokryte wodą, spod której wystają fragmenty filarów. Wzniesiono je za czasów cesarza Hadriana, jak podaje odnaleziona na miejscu inskrypcja. Widok pozostałości budowli wystających spod wody, sprawia niesamowite wrażenie – przypomina, że pomimo naszej wiedzy, odkryć i badań, należymy już do całkiem innego świata.

W pobliżu zachowały się też całkiem dobrze ruiny amfiteatru z II wieku. Wiele znalezionych tu przedmiotów można zobaczyć w pobliskim muzeum. Znajdują się w nim także liczne inskrypcje.

Letoon zwiedzać można przez cały rok, w sezonie letnim (kwiecień-październik) czynne jest jednak dłużej.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!