restrestauracja w Marmaris

Marmaris da się lubić!

Jedną z najchętniej wybieranych miejscowości wypoczynkowych położonych wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego jest Marmaris. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym od innych kurortów turystycznych – piaszczysta plaża, bliskość morza, mnóstwo hoteli, barów, kawiarni. Jednak to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na przyjeżdżających…

Marmaris urzeka nie tylko pięknymi plażami, lecz także antycznymi i średniowiecznymi zabytkami.

Dla lubiących zwiedzanie

Najsłynniejszym z nich jest górujący nad miastem zamek, zbudowany przez Jonów w XI w. p.n.e., a rozbudowany przez sułtana Sulejmana Wspaniałego w XVI wieku. Zamek ucierpiał w wyniku bombardowań podczas I wojny światowej, na szczęście został starannie odrestaurowany pod koniec lat 70. XX wieku. Co roku gości kilkadziesiąt tysięcy turystów. Mieszczące się na zamku muzeum może pochwalić się ciekawymi zbiorami z czasów antycznych i osmańskich, a w jego wnętrzach odbywają się wystawy archeologiczne oraz etnograficzne przyciągające miłośników historii i sztuki.

miasto Marmaris
Widok na tureckie miasto Marmaris, foto: fotolia.com

Dla większości odwiedzających zamek jest przede wszystkim świetnym punktem widokowym na okolicę, w tym na port jachtowy. U wybrzeża Marmaris cumuje na co dzień kilkaset jachtów z różnych zakątków świata. W większości to naprawdę ekskluzywne żaglówki.

Marmaris stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzenia innych zakątków Turcji. W sezonie wakacyjnym codziennie odpływają stąd promy zabierające turystów na grecką wyspę Rodos. Lokalni organizują też wiele wycieczek do różnych regionów swojego kraju, np. do starożytnego Efezu czy zjawiskowego Pumakkale. Najczęściej po przyjeździe tutaj, okazuje się, że lista fakultatywnych wycieczek jest dużo dłuższa niż liczba dni urlopu.

Dla lubiących kupowanie

Bluzy, koszulki, spódniczki, szorty, stroje kąpielowe, biżuteria, galanteria skórzana, pamiątki czy lokalne smakołyki – na straganach w centrum Marmaris można znaleźć dosłownie wszystko. Największy wybór jest, jeśli chodzi o ubrania. W większości są to podróbki marek znanych na całym świecie, które można kupić po naprawdę okazyjnych cenach. Nie są one z góry ustalone, a przy zakupach obowiązuje jedna zasada: targowania się o cenę do upadłego! Warto jednak przy tym dodać, że jeśli już przymierzymy jakąś sukienkę, założymy łańcuszek lub wykażemy zainteresowanie jakimkolwiek innym towarem, niesamowicie ciężko będzie nam wykręcić się od jego zakupu. W końcu to Turcja – kraj, którego mieszkańcy smykałkę do handlowania się mają we krwi. Co ciekawe, w wielu sklepach możemy zostać podjęci tradycyjną turecką herbatą lub kawą. Jest to objaw niezwykłej gościnności, na którą możemy liczyć na całej Riwierze Tureckiej.

Zabawa i odpoczynek

Marmaris uchodzi za idealną miejscowość wypoczynkową dla ludzi młodych, niestroniących od rozrywki.

restauracja w Marmaris w Turcji
„Ulica Barów” w tureckim Marmaris, foto: fotolia.com

Rozrywka w Marmaris

Na krańcu niewielkiego miasteczka mieści się „Ulica Barów”, wzdłuż której rozmieszczone są knajpy, kluby, dyskoteki. Spod największych hoteli co wieczór odjeżdżają autobusy z odkrytym dachem, kursujące tylko po to, aby dowieźć wszystkich uczestników nocnej zabawy do celu.

Po przeciwnej stronie kurortu mieści się Icemeler. Miejscowość o zgoła odmiennym charakterze, nazywana sypialnią Marmaris. Z szerokiego nabrzeża rozpościerają się malownicze widoki na okolicę. Nie ma nocnych klubów, w tle nie słychać głośnej muzyki. Wszyscy ceniący sobie spokój powinni poszukać noclegów w okolicy, a na zwiedzenie samego Marmaris – wybrać się za dnia.

Jak okazuje się, wolny czas można tu spędzać na wiele sposobów, dzięki czemu ta część Riwiery Tureckiej jest atrakcyjna dla różnych grup turystów. Marmaris naprawdę da się lubić!

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!