Wnętrza Pałacu Tokapi

Kulturalnym szlakiem. 5 najciekawszych muzeów w Turcji!

Turcja jako miejsce o niezwykle bogatej historii i kulturze, ma do zaoferowania wiele ciekawych i wartych odwiedzenia muzeów. Które z nich wybrać, by jak najlepiej poznać ducha tego kraju?

Na początek Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule. Mieści się ono w pałacu, który stanowił dar od sułtana Sulejmana dla Ibrahima Paszy. Przez wieki budynek ten spełniał różnorakie funkcje, a od lat 80 XX wieku stał się siedzibą muzeum nagradzanego przez UNESCO oraz Radę Europy. Zbiory muzealne pochodzą z wielu różnych miejsc należących do kultury islamu, między innymi z Persji i Egiptu. Wystawy podzielone są na kilka części. W pierwszej wystawione zostały dywany, a w drugiej: rękopisy, manuskrypty i księgi – najstarsze z nich mają nawet ponad 1500 lat. Kolejna jest sekcja dzieł drewnianych, głównie z okresów seldżuckiego i osmańskiego. Mnóstwo pięknych przedmiotów znajdziemy w części przedstawiającej ceramikę oraz szkło. W muzeum mieści się także część etnograficzna z tradycyjnymi, wspaniale zdobionymi ubraniami i przedmiotami użytku codziennego.

Turyści szukający drogi
W Turcji znajdziemy wiele ciekawych muzeów z różnych dziedzin nauki i sztuki, zdjęcie ilustracyjne, foto:fotolia.com

Muzeum Sztuki Współczesnej w Stambule

Skoro już jesteśmy w Stambule zajrzyjmy do Muzeum Sztuki Współczesnej. Chociaż zwiedzanie Turcji kojarzy się raczej z szukaniem śladów starożytnej historii, nie powinno się zapominać, że tutejsza kultura wciąż przecież się rozwija i ma wiele do zaoferowania. Dlatego szczególnie ciekawym miejscem na mapie Stambułu jest otwarte w 2004 roku, pierwsze prywatne muzeum sztuki współczesnej. Zajmuje 8 tys. metrów kwadratowych, podzielone jest na sekcję stałą oraz wystawy czasowe. Znajduje się w nim także galeria fotografii, biblioteka, kino oraz sklep z designerskimi artykułami codziennego użytku. Wystawiane są tu głównie dzieła artystów tureckich, ale na wystawach czasowych zobaczyć można też sztukę z innych stron świata. Organizowane są też liczne wydarzenia kulturalne i programy edukacyjne.

Muzeum Pałacu Tokapi w Stambule

I jeszcze jedno stambulskie muzeum, które mieści się w Pałacu Topkapi. Budynek aż do XIX w. stanowił siedzibę sułtanów. W jego skład wchodzi cały kompleks pałacowych budynków, tak doskonale zachowanych i odrestaurowanych, że wciąż zachwycają swoim rozmachem. Kolejne pałacowe dziedzińce, bramy, pomieszczenia prywatne i państwowe, a nawet harem, z którego udostępniono do zwiedzania 12 pomieszczeń. W muzeum znajdują się też kolekcje tematyczne, takie jak wystawa broni czy powozów, a także porcelany chińskiej i japońskiej. Całość tworzy naprawdę ogromny zbiór zabytków, których zwiedzenie może zająć nawet cały dzień.

Wnętrza Pałacu Tokapi
Wnętrza Pałacu Tokapi, foto:pixabay.com

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

Opuszczamy Stambuł, by udać się do Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze. Ośrodek ma niecałe sto lat i mieści zbiory związane z cywilizacją anatolijską od czasów prehistorycznych do bizantyjskich. Jego siedzibę stanowią dwa budynki XV-wiecznego bazaru. Najwcześniejsze zabytki to głównie narzędzia myśliwskie. Z okresu neolitu zobaczyć można m. in. malowane tynki liczące niemal 10 tysięcy lat. Szczególnie ciekawie robi się w sekcji z czasów asyryjskich, gdzie zobaczyć można tabliczki z pismem klinowym, naczynia w kształcie zwierząt, hetycką ceramikę. W sekcji frygijskiej znajdziemy między innymi replikę grobu króla Midasa, meble, rekonstrukcję ceremonii pogrzebowej oraz kamienną figurkę bogini Kybele.

Muzeum Archeologiczne

Z kolei w Antalyi warto zwiedzić Muzeum Archeologiczne. Wszak to jedno z największych i najważniejszych muzeów tego typu w Turcji. Eksponaty umieszczono w kilkunastu salach oraz ogrodzie, łącznie na 30 tysiącach metrów kwadratowych. Zobaczymy tu kolejno sale: historii naturalnej, prehistorii, ceramiki, mozaik, portretów, cesarzy i bogów, sarkofagów, ikon, numizmatyczną, etnograficzną. W Sali Cesarzy i Bogów zobaczyć można doskonale zachowane rzeźby, między innymi Trzech Gracji, Apollina czy cesarza Trajana. Muzeum posiada też sekcję dla dzieci, w której przygotowano miniatury najważniejszych tureckich zabytków.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!