naturalnie wyrzeźbione skały

Kapadocja – miejsce, które trzeba zobaczyć będąc w Turcji

Cud natury, kolebka cywilizacji, księżycowa kraina – wszystkie te określenia, których używa się opisując Kapadocję są trafne, ale żadne słowa ani fotografie nie są w stanie oddać wrażenia, jakie robi Kapadocja widziana na żywo.

Kapadocja to historyczna kraina leżącą w tureckiej Anatolii. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą aż z VI wieku p.n.e.

naturalnie wyrzeźbione skały
Naturalnie wyrzeźbione skały w tureckiej Kapadocji, foto: fotolia.com

O Kapadocji

Kapadocja jest znana z form skalnych o niezwykłych kształtach. Zawdzięcza ona swój niezwykły, bajkowy krajobraz działalności wulkanów oraz erozji, która wyrzeźbiła w wulkanicznym tufie fantazyjne kształty. W skałach znajdują się domostwa, kościoły, a nawet zamki i podziemne miasta wykute przez ludzi. Zatem Kapadocja to nie tylko niezwykłe dzieło natury, ale i człowieka.

Wycieczka do Kapadocji

Wycieczki fakultatywne dzielą się na ciekawe, imprezowe oraz pozostawiające w pamięci niesamowite wspomnienia i wrażenia. Kapadocja należy do tej ostatniej kategorii. To jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Turcji. Widoki, które można tutaj zobaczyć dosłownie zapierają dech w piersiach i zostają w pamięci na długo, a wizyta w podziemnych miastach robi niesamowite wrażenie i jest niezwykłym doświadczeniem.

Co ciekawego można zobaczyć?

Wycieczkę do Kapadocji zazwyczaj rozpoczyna podziwianie niesamowitej panoramy z jednego z licznych punktów widokowych. Przestrzeń, która zdaje się nie mieć końca, setki skał o fantazyjnych kształtach, zadziwiające widoki – to wszystko można zobaczyć właśnie tutaj. Bardzo często odwiedzanym punktem jest muzeum Goreme z kościółkami wydrążonymi w skałach (jest ich tutaj aż około 350!), które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Turystom bardzo często pozostawia się czas wolny, w trakcie którego mają oni okazję przechadzać się wśród dziwnie uformowanych przez erozję skał. Wpatrując się w ich kształty można doszukać się na przykład Wielbłąda, Trzech Piękności, czy Czarodziejskich Kominów Skalnych.

Kapadocja nocą
Kapadocja nocą, foto: fotolia.com

Niesamowitym doświadczeniem jest zwiedzanie podziemnych miast. Znajduje się ich w Kapadocji kilkadziesiąt, ale najbardziej znane są dwa największe: Kaymakli i Derinkuyu. Skalne miasta Kapadocji to plątanina korytarzy i tuneli. Każde takie miasto było świetnie rozplanowane. W największych z nich w okresie zagrożenia napaścią wroga mogło się ukryć nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi wraz ze zwierzętami i dobytkiem! Co więcej ludność zagrożonych terenów potrafiła chronić się pod ziemią przez bardzo długi czas.

Niesamowitą, wartą uwagi budowlą skalną jest twierdza Uchisar, która pełniła niegdyś funkcję obronną. Dziś służy turystom jako świetny punkt widokowy. Widziana z daleka twierdza robi niesamowite wrażenie majestatycznej, tajemniczej budowli.

Zwiedzanie to nie wszystko

Kapadocja oferuje niezwykłe atrakcje również osobom aktywnym i tym, którzy lubią wysoki poziom adrenaliny. Lot balonem nad oświetloną promieniami wschodzącego słońca Kapadocją to absolutnie wyjątkowe przeżycie. Ale to nie wszystko. Amatorom aktywnego wypoczynku polecamy jazdę na rowerze lub jazdę konną dolinami Kapadocji. Dla miłośników koni mechanicznych przewidziano takie atrakcje jak jeep safari lub quad safari. Atrakcją podnoszącą adrenalinę jest także rafting po rzece Zamanti.

Jeśli więc będąc w Turcji macie mało czasu na zwiedzanie i problem z wyborem jednej jedynej wycieczki fakultatywnej, wybierzcie Kapadocję – nie będziecie zawiedzeni!

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!