Kusadasi Turcja

Kameralny klimat Turcji Egejskiej. Jakie miejsca wybrać?

Mówi się, że to najpiękniejszy region Turcji. Zachwyca różnorodnością i zharmonizowaną kolorystyką krajobrazu. W wodzie: na otwartym morzu, w zatokach i przylądkach odbijają się zielone lasy piniowe i szczyty gór, schodzących ku wybrzeżu, a ściślej mówiąc, wybrzeżu Morza Egejskiego, bo to o tym rejonie mowa.

To pas rozciągający się od starożytnej Troi po Marmaris. Na jego obszarze znajduje się kilka, popularnych kurortów. Odkryjcie z nami trzy, naszym zdaniem, najpiękniejsze.

Bodrum

O tym, że to najbardziej malownicze i eleganckie miasto w tej części kraju świadczy chociażby określenie go mianem “tureckiego Saint Tropez”. Tu nowoczesność miesza się z duchem przeszłości. Z nowoczesnymi, luksusowymi hotelami sąsiadują zabytki z czasów antycznych. Dzięki temu Bodrum staje się doskonałym miejscem na połączenie leniwego wypoczynku z aktywnym zwiedzaniem.

Turcja Bodrum
Bodrum o zmroku, foto: pixabay.com

Na początek Halikarnas, popularne wśród turystów stanowisko archeologiczne. Turyści ściągają tu, by zobaczyć antyczne zabytki: ruiny teatru, a przede wszystkim słynne Mauzoleum, jeden z siedmiu cudów świata. Dzisiaj już w ruinie, która jedynie każe wyobrazić sobie pierwotny wygląd imponującego dawniej grobowca Mauzolosa. Z tym obiektem nieoczekiwanie łączy się średniowieczny zamek św. Piotra w Bodrum. Dzieło Zakonu Szpitalników św. Jana z Jerozolimy zostało zdobyte w XVI w. przez Sulejmana Wspaniałego, a następnie odbudowane z materiału pochodzącego z Mauzoleum. Obecnie mieści się tam ciekawe Muzeum Archeologii Podwodnej. Dowiecie się w nim m.in. o losach marynarzy i działalności Joannitów.

Bodrum Turcja
Bodrum to popularna miejscowość wypoczynkowa, foto: pixabay.com

Po zwiedzaniu można powłóczyć się jeszcze uliczkami starego miasta, potargować się na bazarze czy zobaczyć pomnik Kemala Ataturka, tureckiego bohatera narodowego. Możliwości jest sporo, także dla miłośników leniuchowania. W Bodrum znajduje się plaża Halk. Spotkacie tam z pewnością wielu amatorów nurkowania. Jednak by zażyć pełnego wypoczynku nad wodą lepiej wybrać się do pobliskich miejscowości, takich jak: Orkatent z długą i szeroką plażą, a także do Gumbet czy Bitez.

Sprawdź także: Plaże, słońce i zabawa, czyli sielanka w Bodrum

Kusadasi

W ciągu dnia błogi relaks na zatłoczonej plaży, a później zabawa do białego rana? Zapewne wielu turystów właśnie tak wyobraża sobie pobyt w Kusadasi, bo chyba nie bez powodu przylgnęła do miasta łatka imprezowego i hałaśliwego kurortu. To prawda sporo tu barów i dyskotek. Są też piękne plaże – te najładniejsze w okolicach Parku Narodowego Dilek. Wczasowicze chętnie poszukują skrawka piasku dla siebie na Ladies Beach, Palm Beach czy 18-kilometrowej Long Beach. Najwięcej tu gości z zagranicy, dlatego chcąc spędzić czas wśród Turków najlepiej udać się na Green Beach i odpocząć w cieniu palm.

Kusadasi Turcja
Pięknie oświetlone Kusadasi, foto: Flickr by Ludger Hasenauer

To jednak nie wyczerpuje możliwości, jakie stoją przed odwiedzającymi Kusadasi. W mieście jest bowiem sporo interesujących zabytków, które nadają temu miejscu niepowtarzalną wartość. Czasem to tylko pozostałości budowli, wdzierające się w nowoczesne zabudowania, jak fragmenty akweduktów czy brama miejska Kale Kapisi. Pamiętajcie tylko, że jeśli przez nią przejdziecie, najprawdopodobniej zostaniecie w Kusadasi na zawsze, tak przynajmniej mówi przepowiednia.

Kusadasi Turcja
Kusadasi, foto: Flickr by Peter C in Toronto Canada

Podczas spaceru po mieście nie można przegapić budynku o nazwie Karawanseraj Öküz Mehmed Paşa. Ten XVII- wieczny zajazd dla kupców i podróżników jest dzisiaj okazałym hotelem. Warto zajrzeć na jego dziedziniec, na środku którego postawiono fontannę.  Charakterystycznym punktem miasta jest Gołębia Wyspa, połączona z resztą miasta groblą. Wznosi się na niej bizantyjska twierdza, która dawniej często atakowana przez piratów zyskała przydomek “Pirackiego Zamku”. Koniecznie trzeba się wspiąć na jej mury, by zobaczyć panoramę Kusadasi. Piękny widok rozciąga się także ze wzgórza Ataturka, gdzie nad miastem czuwa zastygły w pomniku turecki wódz.

Marmaris

Marmaris szczególnie upodobali sobie Rosjanie i Brytyjczycy, ale coraz częściej przyjeżdżają tu także Polacy i Holendrzy. Kurort przyciąga przede wszystkim sielankową atmosferą. Słynna, najstarsza w mieście, “ulica barów”, budzi się do życia w nocy, by zaprosić w swoje progi spragnionych zabawy turystów. Nie znaczy to, że ci, którzy niekoniecznie przepadają za wieczornym zgiełkiem, będą się w tym miejscu źle czuli. Doskonałą alternatywą jest bowiem spacer do pobliskiego Icmeler, zwanego sypialnią Marmaris. Nic dziwnego, gdy imprezowy kurort tętni życiem, Icmeler z wolna zamiera, zapadając się w ciszę, spokój i nieco senny klimat. To odpowiednia atmosfera, by kontemplować niezwykłość krajobrazu tego miejsca. Zachwycająca flora i urokliwe szerokie plaże, sprawiają, że chciałoby się tu zostać na dłużej. Mimo to warto powrócić do Marmaris, choćby po to, by zobaczyć górujący nad miastem zamek, wybudowany przez Jonów, najprawdopodobniej w VI w. p.n.e. Dzisiaj to muzeum z dwiema, głównymi salami: archeologiczną i etnograficzną oraz galeriami sztuki. Miło zatrzymać się na jego dziedzińcu z fontanną i odpocząć wśród egzotycznych kwiatów.

Marmaris Turcja
Urokliwie położone Marmaris, foto: pixabay.com

Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Marmaris jest także spacer do portu, jednego z najnowocześniejszych na Morzu Śródziemnym. Mnóstwo tu luksusowych, opływających blichtrem jachtów z całego świata.

Sprawdź także: Marmaris da się lubić!

Pobyt na wybrzeżu Morza Egejskiego w Turcji jest doskonałym połączeniem tego, czego można oczekiwać od wymarzonego urlopu: gwarancji dobrej pogody, starożytnych zabytków o dużym znaczeniu historycznym i zachwycających krajobrazów, pośród których można się w pełni zrelaksować.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!