Konya

Jak uzyskać wizę do Turcji?

W 2013 roku nastąpiły zmiany w sposobie uzyskania wizy do Turcji dla obywateli Polski. Jak obecnie można uzyskać wizę turystyczną do Turcji? Jaki jest koszt takiej wizy? Jak wyrobić e-wizę?

Przepisy wjazdowe do Turcji

Obywatele polscy, aby wjechać do Turcji, muszą posiadać wizę oraz paszport ważny minimum 60 dni od daty ważności wizy. Standardowa wiza turystyczna jest ważna przez 180 dni – oznacza to, że paszport powinien być ważny minimum 240 dni (w przybliżeniu 8 miesięcy) od daty wjazdu do Turcji. Wiza turecka jest wizą wielokrotnego wjazdu i umożliwia pobyt o łącznej długości do 90-u dni w trakcie 180-dniowego okresu jej ważności. Ponadto paszport powinien posiadać minimum 1 wolną stronę.

W jaki sposób można uzyskać wizę do Turcji?

Wizę turystyczną do Turcji można w tej chwili uzyskać na 2 sposoby. Pierwszym sposobem jest wyrobienie wizy przez stronę internetową www.evisa.gov.tr. Koszt takiej wizy to 20 USD od osoby + 0,70 USD za pojedynczą płatność – płatność odbywa się kartą kredytową lub debetową. Drugim sposobem jest zakup wizy na przejściu granicznym podczas wjazdu do Turcji. Koszt takiej wizy to 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP – wymagana jest płatność gotówką.

Konya
Przed wyjazdem do Turcji należy zadbać o wizę turystyczną. foto: pixabay.com

E-wiza krok po kroku

Przed przystąpieniem do złożenia wniosku należy przygotować paszport, dodatkowe dane, których nie ma w paszporcie (imię matki, imię ojca, adres, nr telefonu, adres e-mail) oraz kartę kredytową lub kartę debetową z możliwością płatności przez internet. Trzeba również wprowadzić datę planowanego wjazdu do Turcji.

Wystawianie wizy zaczynamy od wejścia na stronę internetową www.evisa.gov.tr, która jest dostępna również w języku polskim. Na stronie głównej wybieramy „Nowy wniosek”. Pierwszą informacją, którą należy podać jest obywatelstwo oraz rodzaj dokumentu podróży. Następnie należy wpisać kod weryfikujący i kliknąć „Zapisz i kontynuuj”.

W ten sposób przechodzimy do kolejnego kroku, w którym wpisujemy datę przyjazdu do Turcji. Jeśli nie jesteśmy pewni terminu podróży, możemy wpisać datę nieco wcześniejszą, aby mieć zapas. Jeśli wpiszemy np. 1 stycznia, a wjedziemy 15 stycznia, nie będzie problemu. Następnym krokiem będzie wypełnienie naszych danych osobowych zgodnie z paszportem.

Jeśli wyrabiamy wizę dla 1 osoby, po wypełnieniu danych klikamy „Zapisz i kontynuuj”, aby przejść do zatwierdzenia wniosku. Jeśli jedziemy z członkami naszej rodziny i chcemy za jednym razem wyrobić i opłacić wizy dla wszystkich (między 2 a 10 osób), klikamy na „Dodaj następną osobę”. Przed przejściem do kolejnego etapu zostaniemy poproszeni o sprawdzenie danych i ich zatwierdzenie.

Jeśli wybraliśmy opcję wizy rodzinnej (czyli kliknęliśmy „Dodaj następną osobę”), musimy wpisać dane kolejnych osób, po czym przechodzimy do weryfikacji mailowej. Na podany przez nas we wniosku adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z linkiem, w który należy kliknąć w ciągu godziny, aby zatwierdzić wniosek. W innym wypadku wniosek zostanie anulowany.

Po zatwierdzeniu wniosku, przechodzimy do płatności, która musi zostać dokonana w ciągu 48 godzin, w innym wypadku wniosek zostanie anulowany. Wymagana jest płatność kartą kredytową. Akceptowane są tylko karty Visa lub MasterCard z systemem 3D Secure. Jeżeli posiadacie jedynie kartę debetową, skontaktujcie się z bankiem w celu odblokowania możliwości płatności tą kartą przez internet. System pobiera dodatkową opłatę manipulacyjną w wysokości 0,70 USD za pojedynczą płatność (nieistotne, czy płacimy za 1 wizę, czy robimy wizę rodzinną i płacimy jednocześnie za kilka wiz). Tak więc w praktyce e-wiza do Turcji kosztuje 20 USD od osoby + 0,70 USD za 1 operację płatności kartą.

Zachowajcie dokument do końca pobytu

Po dokonaniu płatności należy wydrukować wizę i zabrać ją ze sobą w podróż w celu okazania na lotnisku w Turcji. Uwaga! Zachowajcie dokument do końca pobytu – możecie zostać poproszeni o jego okazanie także podczas opuszczania Turcji.

Przyszłość wizy tureckiej dla Polaków

Po pierwsze należy wspomnieć, że możliwość uzyskania wizy tureckiej na przejściach granicznych obowiązuje do odwołania i chodzą słuchy o zniesieniu tego sposobu, więc jeśli wybieracie się do Turcji i planujecie uzyskać wizę tą drogą, upewnijcie się, czy nadal jest to możliwe.

Po drugie podczas oficjalnej wizyty w Warszawie 8 grudnia 2014 roku premier Republiki Turcji złożył deklarację zniesienia wiz turystycznych dla Polaków. Pozostaje mieć nadzieję, że w niedługim czasie Turcja wywiąże się ze swoich zapowiedzi.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!