Edirne, największe miasto położone w całości po europejskiej stronie Turcji przez wielu turystów jest traktowane tylko jako przystanek w drodze do Azji. Jednak kilkugodzinny postój to zdecydowanie za krótko, aby zobaczyć wszystkie zabytki architektury osmańskiej i rzymskiej, jakimi może pochwalić się ta perełka tureckiej Tracji.
Meczety i pałace sułtańskie mieszczące się w Edirne imponują swoim rozmachem i bogatymi zdobieniami. Wiele z nich to zabytkowe budowle, pochodzące z XIV i XV wieku, kiedy miasto było stolicą rozrastającego się Imperium Osmańskiego.
Od meczetu do meczetu
Najsłynniejszą budowlą jest kompleks Selimiye Camii, składający się z ogromnego meczetu, dwóch szkół islamskich i hali targowej. Został wzniesiony w XVI wieku dla sułtana Selima II, na podstawie projektu uznanego tureckiego architekta Mimara Sinana. Główna sala modlitewna meczetu jest pokryta kopułą o średnicy ponad 31 metrów, a całą konstrukcję dodatkowo podrzymuje osiem potężnych kolumn. W narożnikach meczetu mieszczą się smukłe, ponad siedziemdziesięciometrowe minarety, które podkreślają ogrom tej budowli. Nie mniej urzekające są wnętrza islamskiej świątyni, bogato zdobione elementami z czerwonego piaskowca i białego marmuru. Selimiye uchodzi za architektoniczny majstersztyk porównywalny ze słynną Hagią Sophią zarówno pod względem wielkości, jak i kunsztu artystycznego.
Obowiązkowym punktem wycieczki jest też wizyta w Eski Camii, czyli Starym Meczecie zbudowanym na początku XV wieku. Jego podstawę nośną stanowią 4 ogromne filary, na których opiera się aż 9 kopuł. Obok oryginalnej konstrukcji uwagę odwiedzających przykuwają ciekawe freski we wnętrzach świątyni oraz pokaźnych rozmiarów inskrypcje umieszczone na ścianach zewnętrznych.
Wartym odwiedzenia jest także nazywany Meczetem Trzech Galerii Üç Şerefeli Camii, który pochodzi z XV wieku. Otaczają go cztery, różniące się wysokością i zdobieniami minarety. Jedna z tych wież ma prawie 68 metrów i do czasu zbudowania kompleksu Selimiye była najwyższym minaretem w całym Imperium Osmańskim. Wyróżnia się również ciekawym zdobieniem z białych i czerwonych kamieni, a w jej górnej części mieszczą się trzy balkoniki, od których wzięła się nazwa całej świątyni.
Innym przykładem zabytkowej architektury jest kompleks meczetowy Bajazyda II, który został wzniesiony w II połowie XV wieku. Stylem architektonicznym najbardziej przypomina Meczet Trzech Galerii, jednak, co ciekawe, na tą świątynią górują tylko dwa minarety. Cały kompleks zajmuje ogromną przestrzeń, na terenie której znajdują się m. in. hotel, piekarnia, szpital czy szkoła religijna.
W Edirne zachowały się również pozostałości dawnego pałacu sułtanów osmańskich. W dobrym stanie przetrwały też XIV-wieczne łaźnie Saray. Jednym z niewielu zabytków pochodzących jeszcze z czasów rzymskich jest Wieża Macedońska, obecnie pełniąca funkcję muzeum.
Atrakcją samą w sobie jest spacer po najstarszej dzielnicy miasta, gdzie znajdziemy całe rzędy starych, drewnianych domków z wykuszami i innymi elementami architektonicznymi charakterystycznymi dla kultury osmańskiej.
Z uśmiechem do przyjezdnych
Choć Edirne nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów, to z pewnością jest do nich życzliwie nastawione. Aby przekonać się o tym wystarczy przespacerować się reprezentacyjną promenadą Saraçlar Caddesi, na której uliczni sprzedawcy będą próbowali nas namówić na skosztowanie różnych smakołyków, czy to pieczonych kasztanów, czy tureckich lodów. Zapachami kuszą też liczne restauracje, kawiarnie, cukiernie, rozmieszczone wzdłuż głównej alei.
Okazją do tego, aby poczuć klimat gwarnego i tętniącego życiem miasta jest wizyta na którymś z lokalnych targowisk. Największe bazary znajdują się w pobliżu najsłynniejszych meczetów. Jeden mieści się przy Starym Meczecie, a drugi przy kompleksie Selimiye. Zakupimy na nich dosłownie wszystko: od ubrań i kosmetyków po turecką herbatę i aromatyczne przyprawy.
Wszyscy, którzy zdecydują się zatrzymać w Edirne na kilka dni, z pewnością nie będą tego żałować. Miasto meczetów i minaretów robi wprost oszałamiające wrażenie, zwłaszcza na tych, którzy wcześniej nie zetknęli się z zabytkami osmańskimi. Wizyta tutaj jest doskonałym wprowadzeniem do dalszego zwiedzania Turcji.