Iztuzu Turcja

Dalyan, czyli wakacje w sercu natury

Na południu Turcji położona jest niewielka miejscowość Dalyan. Jak wiele miast w regionie, kryje w sobie ślady starożytności, jednak turystów przyciąga przede wszystkim niesamowitą przyrodą oraz krajobrazami: plażami otoczonymi górami, lasami piniowymi i krystalicznie czystą wodą.

Pomimo rozwoju turystyki w Dalyan, tutejsza przyroda wciąż pozostaje nienaruszona. Zakaz stawiania budowli przy plaży oraz prawna ochrona parku krajobrazowego sprawiły, że oglądać można tu tereny w stanie nienaruszonym przez działalność człowieka.

W poszukiwaniu żółwi

Okoliczne ujście rzeki Dalyan to obszar zamieszkiwany przez ok. 200 gatunków ptaków. Możliwe jest zorganizowanie tu wyprawy łodzią, by wśród traw, rzecznych zakrętów i niewielkich wysepek podglądać ich życie. Jednak największą przyrodniczą atrakcją są żółwie caretta caretta, które da się wypatrzyć, kiedy z rzeki wypłyniemy na morze. W poszukiwaniu tych stworzeń organizowane są specjalne wycieczki– można zobaczyć ich miejsca lęgowe, a nawet nakarmić spotkane żółwie ich naturalnym pokarmem – niebieskimi krabami.

Iztuzu Turcja
Jezioro Iztuzu w Turcji, foto: fotolia.com

Łódź kursuje także do jednej z najpiękniejszych plaż Morza Egejskiego – Iztuzu, zwanej także Plażą Żółwi, od wspomnianych już wyżej caretta caretta. To ich miejsce lęgowe. Rozciąga się ona na długość 6 kilometrów, ma łagodne zejście do morza, jest więc doskonałym miejscem na wypoczynek z dziećmi. Należy do parku krajobrazowego, dzięki czemu oszczędzona została jej obecność barów, restauracji, głośnej muzyki i hałaśliwych motorówek. Z pewnością nie jest to miejsce dla osób, które szukają letnich imprez, za to doskonałe dla stęsknionych kontaktu z przyrodą i chcących spokojnie wypocząć. W pobliżu znajduje się niewielka, spokojna zatoka Ekincik – raj dla miłośników snorkelingu. Do krystalicznie czystej wody można wskoczyć ze skał, by następnie obserwować podwodne życie.

Dalyan na sportowo

To dobre miejsce dla miłośników sportów wodnych. Codziennie organizuje się raftingi, podczas których można przepłynąć wśród dolin i kanionów, zmierzyć się z rwącą rzeką i w pięknych okolicznościach przyrody doświadczyć skoku adrenaliny. Wśród turystów popularne jest także jeep safari po tutejszych górskich drogach oraz rzekach. Po całodniowym szaleństwie wypocząć można korzystając z błotnego spa w pobliżu jeziora Köyceğiz. A jeśli komuś zbyt mało tureckich upałów, może zażyć kąpieli w miejscowych wodach termalnych.

Marmaris Turcja
Przyroda w okolicach Marmaris, foto: fotolia.com

Nieco na wschód od Dalyan położony jest Park Narodowy Marmaris. Jest to skrawek Turcji, którego nie można nie zobaczyć, będąc w okolicy. Porastają go czerwone sosny, dęby, platany i cyprysy, które zielenią się wśród niebiesko-turkusowych wód na wzgórzach oraz niewielkich wyspach. Park jest domem dla wielu gatunków zwierząt – dzikich kóz, lisów, wiewiórek, kun, szakali, a także wielu ptaków, między innymi orłów i sokołów. By zachować dziką przyrodę jak najlepiej, w parku dodatkowo wyznaczono specjalnie chronione strefy.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!