Port Bozcaada

Bozkaada- zapomniana wyspa

Od prawie 5 tysięcy lat ludzie zamieszkują pewną niewielką wyspę na Morzu Egejskim, w pobliżu Cieśniny Dardalele. Chociaż od stałego lądu dzieli ją niecałe 6 kilometrów, nie wzbudza wielkiego zainteresowania wśród turystów, co dla wielu wybierających ją na miejsce spędzania urlopu, niewątpliwie stanowi ogromną zaletę.

Na niecałych 40 kilometrach kwadratowych żyją tu zaledwie 3 tysiące osób. Zamieszkują jedno miasteczko, ponieważ nie ma na wyspie żadnej innej miejscowości. Mowa o Bozkaadzie, dawniej nazywanej Tenedos – wakacyjnym raju dla tych, którzy marzą o ucieczce od tłumów i zgiełku, a jednocześnie o ciepłym morzu i piaszczystych plażach.

Port Bozcaada
Grecki klimat w tureckim mieście, foto:fotolia.com

Grecki klimat w Turcji

Bozkaada przez wieki była silnie związana z Grecją, która ostatecznie przestała nią władać w 1932 roku, dziś należy do Turcji, nie zapomniano tu jednak o helleńskim dziedzictwie, co stanowi kolejną zaletę tego miejsca. Zdarza się przecież, że nowi gospodarze próbują zacierać ślady innych grup i narodów na swoim terytorium. Tu jednak, mimo tego, że na wyspie żyje zaledwie ok. 30 Greków, wciąż można poczuć się jak w Grecji. W miasteczku Bozkaada, wspomnianym już jedynym na wyspie, znajdują się dwie dzielnice. Jedna, zamieszkiwana kiedyś przez Greków oraz druga, turecka. Część grecka została zniszczona w pożarze, jednak odbudowana zgodnie ze swoją pierwotną formą. Dziś w barach, kawiarniach i restauracjach tętni tu życie i to właśnie przede wszystkim tutaj można przez chwilę zapomnieć, że jest się w Turcji. Wszystko za sprawą niewielkich jasnych, błękitnych i białych domków z czerwonymi dachami, kawiarnianych ogródków w greckim stylu, tchnących spokojem i zachęcających do odpoczynku. Z kolei dzielnica turecka to dzielnica mieszkalna, zachowana w oryginalnym kształcie od 1702 roku.

Tak smakuje Bozkaada

Silną tutejszą tradycją jest uprawa winorośli. Początkowo całkowicie zdominowana przez Greków, z czasem zaczęła przechodzić w ręce Turków. Dziś 80% powierzchni wyspy pokrywają uprawy winogron, a lokalne rodzinne winnice są otwarte na turystów. Niektóre z nich poza degustacją wina oferują też sery i owoce. Koniecznie należy spróbować potraw tutejszej kuchni opartej na owocach morza, zwłaszcza kalmarach, ośmiornicach, jagnięcinie i oliwkach.

Marmolada
Dżemy są regionalnym przysmakiem na wyspie, zdjęcie ilustracyjne, foto:pixabay.com

Regionalne przysmaki

Specjalnością Bozkaady jest królik, a niezwykle ciekawą tradycją podawanie pomidorowego lub figowego dżemu przed zaserwowaniem kawy. Dżemy to zresztą kolejny typowy tutejszy wyrób. Szczególną popularnością cieszy się ten o smaku pomidorowym.

Pora na zwiedzanie

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Bozkaada posiada kilka ciekawych zabytków, z których zdecydowanie najbardziej imponujący jest tutejszy zamek, przebudowany i doprowadzony do świetności przez sułtana Mehmeta Zdobywcę, po zniszczeniach dokonanych przez Fenicjan i Wenecjan. Zamek widać z daleka podczas rejsu na wyspę. Spełniał kiedyś funkcje obronne, dzisiaj, za niewielką opłatą, można zobaczyć w nim pozostałości meczetu, filarów z czasów rzymskich, szpitala i koszar. Kolejny zabytkiem, zdecydowanie mniejszym, ale niezwykle urokliwym jest klasztor Ayazma. W niczym nie przypomina wielkich, tradycyjnych klasztorów – składa się z maleńkiej kaplicy, dwóch niewielkich budynków oraz fontanny. Kompleks otacza niewielki kamienny murek. To miejsce porośnięte platanami, tchnie niezwykłym spokojem, wzmacnianym przez widok na morze. W tureckiej dzielnicy Bozkaady znajduje się zabytkowy meczet Alaybey, meczet Köprülü Mehmet Pașa oraz grobowiec wezyra Halila Hamida Paszy. W dzielnicy greckiej wznosi się kościół Zaśnięcia Marii Matki Jezusa, z dzwonnicą odrestaurowaną kilka lat temu.

Bozkaada zamek
Jedną z największych atrakcji jest tutejszy zamek, foto:fotolia.com

W miasteczku znajduje się lokalne muzeum. Nie znajdziemy w nim imponujących eksponatów a mnóstwo drobnych przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z wykopalisk archeologicznych oraz podarowanych przez osoby prywatne pamiątek i fotografii, przypominających o dawnych mieszkańcach Bozkaady. Jest to miejsce niezwykle ciepłe i przytulne, o domowej atmosferze, pozwalające poczuć ducha wyspy, niemal dotknąć codziennego życia dawnych mieszkańców. Doskonale wpisuje się w kameralną atmosferę Bozkaady. Wyspa od dawna przyciąga do siebie artystów, dzięki czemu funkcjonują tu galerie, urozmaicające wypoczynek i pozwalające poznać także współczesną turecką kulturę.

Zachętą do spędzenia tu wakacji powinny być też plaże: piaszczyste, szerokie i zadbane, zwłaszcza te na zachodzie. Najpopularniejsza i największa z nich to Ayazma, która posiada najlepszą infrastrukturę, liczne bary, wypożyczalnię leżaków, sprzętu plażowego oraz motorówek. Można dotrzeć na nią busami z miasteczka.

Na Bozkaadę kursuje jedynie prom z portu Geyikli Isklelesi, położonego kilkanaście kilometrów od miasta Ezine. Samo poruszanie się na miejscu nie stanowi problemu, dzięki licznym busom i niewielkiej powierzchni, którą bez trudu pokonywać można na rowerze.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!