Riwiera Turecka

Antyczna kraina na Tureckiej Riwierze

Do Side latem przyjeżdżają tysiące turystów z całego świata. Chociaż miasteczko nie jest zbyt duże, to cieszy się doskonałą sławą. Nic w tym dziwnego – wypoczywali w nim przecież sami: Kleopatra i Marek Antoniusz. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić urocze, tureckie Side.

Aby dotrzeć do Side, musimy udać się na obszar południowej Turcji zwany Turecką Riwierą. Obszar ten swoją nazwę zawdzięcza nie tylko walorom przyrodniczym, krajobrazowym, ale i historycznym. Warto też nadmienić, że Riwiera Turecka to jeden z najlepiej rozwiniętych obszarów kraju. To tutaj zlokalizowana jest również potężna baza, dobrze zachowanych obiektów zabytkowych, jak i miast o sporym dla turystyki międzynarodowej znaczeniu. Side jest jednym z nich.

Góry Riwiery Tureckiej niedaleko Side
Riwiera Turecka, foto: pixabay.com

Chociaż dzisiaj Side stanowi jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych i wypoczynkowych w Turcji, to niegdyś jego znaczenie diametralnie się różniło od współczesnej roli.

Antyczne korzenie malowniczego Side

W zamierzchłych czasach miasteczko służyło jako baza wypadowa dla piratów, których celem były napady rabunkowe na statki handlowe kursujące do Egiptu czy odległej Azji. Ponadto w czasach starożytnych to właśnie w Side znajdował się istotny dla małych łodzi – kursujących między Lykią a Cylicją – port. Miasteczko przez długi czas przechodziło „z rąk do rąk”, gromadząc w ten sposób obiekty świadczące o jego starożytnych korzeniach. W IV w p.n.e. znajdowało się pod rządami Azji Mniejszej. Częściowe wyzwolenie nastąpiło w 547 r. p.n.e.. Wówczas też znajdowało się pod panowaniem Persów. Od 333 r. p.n.e. Side zagarnął Aleksander Wielki. Kolejne zmiany przyniósł II w. p.n.e., kiedy to Side znalazło się pod panowaniem Dynastii Seldżuckiej. W I w. p. n.e. Side padło ofiarą ataku piratów z Cylicji, aby ponownie w 67 r p.n.e. powrócić pod rządy Cesarstwa Rzymskiego. IV wiek przynosi upadek miasta, które nie było w stanie obronić się, ani przed najazdami wrogich wojsk arabskich.

Jakie zabytki warto obejrzeć?

Największą atrakcję Side stanowią – co już wcześniej podkreśliliśmy – zabytki antyczne. Większość z nich znajduje się niemal w centrum miasta, dzięki czemu łatwo do nich dotrzeć i nasycić się ich pięknem. Antyczne zabytki Side stanowią też swoistą odskocznię od leniwego i przyjemnego relaksu. Są bowiem okazją do jednoczesnego obcowania z Wielką Historią. Co warto zobaczyć?

Na plan pierwszy wysuwa się, malowniczo zlokalizowana tuż nad samym brzegiem morza świątynia Ateny i Apollina datowana na II w. n.e..

Starożytne pozostałości w Side w Turcji
Antyczna świątynia Apollina w Side, foto: pixabay.com

Antyczne zabytki

Doskonale zachowane ruiny greckiej świątyni, pozwalają wyobrazić sobie, jak potężna i efektownie wykonana była to budowla. Na drugim miejscu znajduje się jeden z największych teatrów. Był on w stanie pomieścić 15 tysięcy widzów. Po dziś dzień w jego ruinach odbywają się ciekawe pokazy folklorystyczne. Z jego korony rozpościera się niezwykły widok na miasto.

Tuż obok jego ruin, można dostrzec agorę – czyli handlowe centrum miasta. Na jego obszarze znajdują się również niewielkie muzeum, wzniesione na miejscu rzymskich łaźni, a także ruiny bizantyjskiej bazyliki.

Narodziny turystyki

Terenów Side nie ominęły też liczne trzęsienia ziemi, które zrównały z ziemią całą północno – zachodnią część miasta. Swoją świetność odzyskiwało ono stopniowo. Coraz częściej pojawiały się na jego obszarach, mniejsze lub większe hotele, a także restauracje, kafejki i bary oferujące bardzo zróżnicowaną kuchnię. W efekcie koniec XX wieku spowodował, że Side przekształcono w typową miejscowość turystyczną, która urzeka nie tylko malowniczością. Kusi ono także niezwykłymi zabytkami oraz licznymi miejscami idealnymi do wieczornego relaksu przy tradycyjnej muzyce z pyszną turecką kuchnią w tle. Sprzyjają temu liczne bary, dyskoteki oraz – dla spragnionych nieco bardziej kameralnych klimatów – kawiarnie, kafejki i restauracyjki.

Jeśli zatem wybieracie się do Turcji, koniecznie zaplanujcie chociaż krótki pobyt w tej niezwykłej antycznej krainie. Wówczas wasze wakacje w Turcji, nabiorą unikalnego charakteru.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!