Amasya

Amasya – stolica jabłek

Przez mieszkańców i turystów nazywana „Stolicą Jabłek”, przepiękna miejscowość, którą otaczają szczyty gór Pontyjskich, położona jest w dolinie rzeki Yeşilırmak.

Już sama lokalizacja miasta jest gratką dla turystów. Przez Amasya wiedzie bowiem bardzo ważny, anatolijski strategiczny szlak handlowy. To jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości w Turcji.

Kiedyś…

Amasya była zamieszkiwana przez Kimerów, Frygów i Lindyjczyków, Persów i Ormian. Od ponad 7500 lat nazywano tę miejscowość Hakimis. W okresie 333 – 63 p.n.e., była pod panowanie Aleksandra Wielkiego, do dziś można podziwiać górujące grobowce wykute w skałach z tamtych czasów. To właśnie tu w Amasyi powstały pierwsze księgi i mapy geograficzne, stworzone przez Strabona – wielkiego podróżnika.

Amasya nad rzeką Yeşilırmak w Turcji
Amasya nad rzeką Yeşilırmak w Turcji, foto: fotolia.com

„Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”

Te słowa padły z ust samego Juliusza Cezara zaraz po bitwie pod Zelą ( dziś nazywana Zile ), ówcześnie około 50 kilometrów od samego centrum Amasyi. To tutaj Juliusz Cezar pokonał Frankesa II, syna władcy Pontu. Od tego wydarzenia Amasyię nazywano „Pierwszym miastem”, pod panowaniem imperium rzymskiego była stolicą kulturalną oraz administracyjną. W tamtych czasach głównie ludność pochodzenia greckiego zamieszkiwała te tereny. Możemy te wydarzenia namacalnie podziwiać w muzeum znajdującym się w samym centrum Amasyi.

700 lat …

…po panowaniu Juliusza Cezara Amasya stała się stolicą turkmeńskich Daniszmendydów. Do dziś możemy podziwiać z zachwytem to, co stworzyli w ówczesnym czasie. Warto zatem skorzystać z okazji i namacalnie podziwiać historię, zwiedzając islamskie meczety, szkoły i grobowce z tamtego okresu. To Imperium Osmańskie wprowadziło wiele korzystnych zmian w tej miejscowości, to tutaj znajdował się jeden z największych obozów szkoleniowych przyszłych władców. Stolica była kolebką ludzi wykształconych i dążących do poszerzania swoich horyzontów. Najwięksi sułtanowie przysyłali swoich synów na nauki do Amasyi.

Wielokulturowość to był znak szczególny Amasyi. Ważne znaczenie miał tu fakt, że w pobliżu miasta znajdowały się wsie zamieszkane przez rozmaite grupy etniczne: pontyjskie, ormiańskie, bośniackie, tatarskie, tureckie, arabskie, kurdyjskie itd.

„Stolica Jabłek” – co zwiedzić?

Amasya to miejscowość, która nie jest trudna w zwiedzaniu, właściwie wszystko znajduje się w promilu kilkunastu kilometrów.

Widok na Amasyę w Turcji
Zachwycająca Amasya, foto: pixabay.com

Amasya

W miejscu nasyconym grobowcami, piękną architekturą, możemy podziwiać przepiękny krajobraz zarówno naturalny jak i ten stworzony przez człowieka. Przebywając w tym miejscu dosłownie cofamy się w czasie.Strona północna Amasyi to głównie trasa wiodąca z Tokatu i Corum w kierunku Erzurum i Erzincan. To tu znajduje się antyczna część miasta. Strona Południowa to inne oblicze miejscowości, bardziej nowoczesne, znajdują się tu bowiem sklepy, banki i betonowe drogi oraz serce całego miasta czyli muzeum.

Amasya historyczna

W Amasyi znajdziemy głównie atrakcje związane ze starożytnością, od lokalnego muzeum po pontyjskie grobowce, które są główną atrakcją. Warto zwiedzić również stare miasto, które słynie z miejsc zachowanych z czasów rządu imperium Osmańskiego.

Jeśli marzy nam się nie tylko zobaczyć, ale również poczuć i dotknąć historii, możemy skorzystać z oferty pobytu w domach z okresu osmańskiego. Są one przerobione na hotele i pensjonaty. Cena za pokój 3 osobowy z łazienką i balkonem, wliczonym śniadaniem to około 100 TL za noc. Dużą popularnością cieszy się pensjonat „ Gönül Sefası”, który nie nie narzeka na brak klientów.

Głównym punktem zwiedzania Amasyi jest muzeum, kóre oprócz prezentacji etnograficznej, oferuje autentyczne eksponaty z czasów hetyckich oraz mumie z XIV wieku n.e. W muzeum znajdziemy również prawdziwy grobowiec seldżucki. Oprócz muzeum, grobowców, napotkamu w Amasayi na liczne meczety, jedne z najstarszych na świecie.

Miłośnicy architektury i historii na powinni zobaczyć, które są wykute w kałach na zboczu górskim, który wznosi się nad całym miastem. Widok zapiera dech w piersi.

Zamek Harsena w Amasyi
Słynna cytadela w Amasyi nazywana zamkiem Harsena, foto: pixabay.com

Zamek Harsena

Nad grobowcami znajduję się również ważny punkt zwiedzania, otóż możemy nad grobowcami pontu podziwiać cytadelę, którą mieszkańcy nazywają zamkiem Harsena, pochodzi z czasów Pontu, jednak pierwsze wzmianki powstawania tej architektury są w epoce późnego brązu. Przez podboje wielu ludów, zamek był niszczony i na nowo odbudowywany. Budowla składa się z 8 pasów obwarowań oraz tunelu długiego na ponad 150 metrów, który również jest wykuty w skale.

Jak tu trafić?

Możemy skorzystać z linii pociągu ze Stambułu lub Ankary, niestety nie ma bezpośredniego pociągu do Amasayi, należy się przesiąść w Sivas. Pociągi kursują dość rzadko, około 3 na całą dobę. Czas podróży to około 5,5 godzin. Możemy pojechać autokarem, jednak podróż z Ankary i Stambułu również trwa około 5,5 godzin. Poruszając się własnym samochodem, powinniśmy się kierować drogą 200 E88, 190 i 785.

Amasya jest miejscowością dla ludzi kochających piękną architekturę oraz historię, znajdziemy bowiem tutaj wspaniały krajobraz naturalny oraz stworzony przez człowieka.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!