Góry Pontyjskie Turcja

3 największe pasma górskie w Turcji

Turcja to kraj wyżynno-górski, pokryty nielicznymi nizinami, skupionymi głównie na wybrzeżu. Nic więc dziwnego, że nie brakuje tutaj naprawdę wysokich gór. Zapraszam na krótki przewodnik po trzech pasmach górskich Turcji.

Góry Pontyjskie

Góry Pontyjskie to idealne miejsce na odbycie wakacji. Widoki tutaj zapierają dech w piersiach i zachęcają do dalszych eksploracji. Wzniesienia leżą na północy kraju, obejmując rejon Wyżyny Anatolijskiej i część Wyżyny Armeńskiej. Całkowita długość tego pasma wynosi około tysiąca kilometrów. Najwyższym jego szczytem jest Kaçkar Dağı, sięgający 3931 m n.p.m. Góra ta uchodzi za dość łatwą do zdobycia, dlatego często są tu organizowane wyprawy. Podejście od najłatwiejszej strony zajmuje dwa dni.

Góry Pontyjskie Turcja
Góry Pontyjskie w Turcji, foto:123rf

Rzeźba Gór Pontyjskich jest typowo wysokogórska. Rejon ten charakteryzuje się wysoką aktywnością sejsmiczną. Malowniczością i bogatą rzeźbą polodowcową wyróżnia się pasmo Gór Kaçkar. Szczyty są ostre, poszarpane na skutek działania śniegu i wiatru. Licznie występują tutaj malownicze jeziora, które sprawiają, że chwilami poczuć się można jak w Szwajcarii. Jest to jeden z najbardziej wilgotnych rejonów Turcji, dlatego Góry porasta bujna roślinność, która tylko urozmaica krajobraz. Góry Pontyjskie są dość popularne wśród turystów, co nie zmienia faktu, że nie ma w ich obrębie wielu wyznaczonych szlaków, dlatego nie jest to najlepsze miejsce dla początkujących. Na taką wyprawę najlepiej wybrać się za pośrednictwem jednego z lokalnych biur, organizujących tego typu wycieczki. Wówczas nie trzeba już się martwić na przykład o odpowiedni namiot.

Góry Taurus

Góry Taurus to pasmo górskie ciągnące się na południu Turcji. Mają one długość 1500 km, a szerokość nawet 2000 km. Położenie tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego sprawia, że tworzą się wspaniałe, strome klify, z których rozciąga się piękny widok na obszar Morza. Góry Taurus naturalnie dzielą się na trzy części: Taurus Zachodni, gdzie dominuje typowo alpejska rzeźba terenu; Taurus Środkowy, gdzie położony jest najwyższy szczyt całych Gór, czyli Kaldi Dag (3734 metry n.p.m.) oraz Taurus Wschodni, odchodzący w kierunku granicy armeńskiej.

Taurus Turcja
Góry Taurus, foto:pixabay.com

Góry Taurus są popularne wśród wszelkiego typu poszukiwaczy skarbów. A wszystko to początek swój ma w Biblii. To właśnie Góra Ararat miała stanowić miejsce, gdzie suchy ląd odnalazła Arka Noego. Dlatego pasmo Taurus jest tak licznie eksplorowane. Niektórzy szukają tutaj nawet śladów po zaginionej cywilizacji. Właśnie w Górach Taurus został wytyczony słynny Szlak Licyjski, który uznaje się za jeden z najpiękniejszych na świecie. To doskonała zachęta do wybrania się właśnie w te góry i podziwiania prawdziwie pocztówkowych krajobrazów. Widoki zresztą są bardzo urozmaicone. O ile południowe stoki wzbogaca piękna roślinność, głównie dzikie oliwki, pistacje i kwiaty śródziemnomorskie, o tyle północna część to w zasadzie głównie pustynie i półpustynie. Na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. zobaczyć można czapy lodowe.

Góry Kurdystańskie

Wschodnia Turcja obfituje w wysokie góry. Jednymi z nich jest pasmo Gór Kurdystańskich, które znajdują się na granicy pomiędzy Turcją, Irakiem a Iranem. Jest to właściwe przedłużenie gór Zagros. Najwyższy szczyt tych gór to Gelyasin, który sięga 4168 metrów n.p.m. To już naprawdę imponująca wysokość. Szczyty po stronie irańskiej są jeszcze wyższe.

Góry Zagros
Góry Kurdystańskie są przedłużeniem Gór Zagros, foto: Wikipedia Comons, by ninara, CC 2.0

Ten system pasm górskich poprzecinany jest głębokimi dolinami, które są popularnym celem wśród obieżyświatów. Właśnie w dolinach spotkać można tradycyjne wioski, gdzie ludzie zajmują się głównie pasterstwem i żyją w zasadzie niezmiennie od wieków. Tutejsza roślinność jest bardzo zróżnicowana, ponieważ można spotkać zarówno florę typową dla rejonu śródziemnomorskiego (makię), ale także typową roślinność gór wysokich, a także rośliny stepowe. Wszystko to sprawia, że Góry Kurdyjskie, których turecka część liczy sobie 240 kilometrów długości, to bardzo malowniczy i interesujący kulturowo cel wyprawy górskiej.

Zdobywanie górskich szczytów to prawdziwa przygoda. Turcja, poza pięknymi plażami, bogatą kulturą i starożytnymi zabytkami, oferuje również możliwości podbijania szlaków. To coraz bardziej popularny cel wycieczek do tego kraju, więc wszyscy miłośnicy wypraw w stronę nieba, powinni poważnie rozważyć wyjazd do któregoś z zaprezentowanych, największych pasm górskich.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!