Wat Chedi Luang

3 najciekawsze atrakcje Chiang Mai

O kunsztownie zdobionych świątyniach buddyjskich w Bangkoku słyszał niemal każdy, a o ich równie pięknych odpowiednikach w Chiang Mai – mało kto. Największe miasto północnej Tajlandii, oddalone 700 kilometrów od stolicy, zaskakuje ogromną ilością zabytków i urzeka orientalną atmosferą. Nie przypadkiem jest określane mianem Róży Północy.

Co warto zobaczyć, będąc w Chiang Mai? Poznajcie 4 największe atrakcje miasta.

Wat Phra Thai Doi Suthep

Mimo iż Wat Phra Thai Doi Suthep jest oddalone 15 kilometrów od centrum Chang Mai, to powinno znaleźć się na mapie każdej wycieczki po mieście. Nie można bowiem darować sobie wizyty w jednej z najwspanialszych świątyń buddyjskich w całej Tajlandii i jednym z najważniejszych ośrodków kultu religijnego w tym kraju. Majestat Wat Phra Thai Doi Suthep został podkreślony przez prestiżową lokalizację, na szczycie wzniesienia Doi Suthep.

Wat Phra Thai Doi Suthep Tajlandia
Bogato zdobiona świątynia Wat Phra Thai Doi Suthep, foto: fotolia.com

Sporych rozmiarów kompleks świątynny był budowany przez kilka stuleci, od XIV do XVI wieku, a efekt końcowy jest po prostu zniewalający. Już na pierwszy rzut oka dostrzeżemy tu wszystko to, co jest typowe dla buddyjskich obiektów religijnych, a mianowicie niesamowite bogactwo i wykwintność zdobień. Ogromne wrażenie robią schody prowadzące do świątyni, wzdłuż których wije się nietypowa rzeźba przedstawiającą mitycznego węża Naga. Zwierzęca postać została ozdobiona złotem i różnokolorowymi kamieniami, które pięknie mienią się w blasku słońca.

Sercem Wat Phra Thai Doi Suthep jest złocona chedi, gdzie są przechowywane relikwie Buddy, jego kość i miska na jałmużnę. W jej wnętrzach panuje atmosfera religijnego uniesienia. Z kolei zabudowania wokół świątyni zadziwiają wszechobecnym przepychem.

Wat Chedi Luang

Innym wartym uwagi kompleksem świątynnym jest Wat Chedi Luang, położony w historycznym centrum Chiang Mai. Został wzniesiony w I połowie XV wieku na życzenie ówczesnego władcy Saena Muang Ma, a w kolejnych wiekach był rozbudowany. W XV wieku, licząca 80-metrów świątynia, była najwyższą budowlą w całym królestwie. W jej wnętrzach przechowywano słynny pomnik Szmaragdowego Buddy, który dla Tajów jest jednym z najcenniejszych wyobrażeń Oświeconego. Od początku swojego istnienia Wat Chedi Luang była nazywana „Filarem Miasta”, co podkreśla szczególnie znaczenie tego miejsca w historii Chiang Mai i całej Tajlandii.

Tajlandia Wat Chedi Luang
Wat Chedi Luang, foto: fotolia.com

Najważniejszą częścią kompleksu świątynnego jest chedi, czyli miejsce, w którym są przechowywane relikwie Buddy. Chedi, przynależąca do świątyni Luang, jest jedyna w swoim rodzaju. To masywna budowla wzniesiona na planie kwadratu, podczas gdy większość chedi charakteryzuje się lekką i finezyjną konstrukcją. Tym, co łączy ją z innymi buddyjskimi sanktuariami, są różnorodne zdobienia oraz posągi i rzeźby otaczające jej bryłę. Chedi zaskakuje też swoimi ogromnymi rozmiarami – ma prawie 100 metrów wysokości i ponad 50 metrów szerokości.

Zwiedzając kompleks Wat Chedi Luang, koniecznie trzeba zajrzeć do tutejszej świątyni, w której większość elementów jest wykonana ze złota i innych drogocennych kruszców. Pozłacane kolumny i szklane żyrandole są najbardziej okazałymi ozdobami w jej wnętrzach.

 Wat Chedi Luang
Wnętrze świątyni Wat Chedi Luang, foto:fotolia.com

Nocny bazar

Niezmiernie ciekawym miejscem, przepełnionym dalekowschodnią egzotyką, jest nocny bazar w Chiang Mai. I nie jest to nocny bazar tylko z nazwy. Gwarno i wesoło się robi się na nim dopiero w godzinach wieczornych, a na zakupy przychodzą tu nie tylko turyści, lecz także miejscowi. Stragany uginają się od różnorodności towarów, spośród których na wyróżnienie zasługują: jedwabne szale, biżuteria z kamieni szlachetnych, drewniane i bambusowe naczynia, tradycyjne wyroby rękodzielnicze oraz cała masa posągów i posążków Buddy. Jak przystało na tego typu targowisko, ceny nie są ustalone z góry i tylko od naszych umiejętności negocjacyjnych zależy, ile zapłacimy za oryginalne pamiątki.

Odwiedzenie nocnego bazaru jest też niepowtarzalną okazją do tego, aby spróbować pysznej tajskiej kuchni. Posiłki są przygotowywane na bieżąco, a ich aromat roznosi się wszędzie wokół, kusząc nozdrza przechodniów. Nie sposób wyjść stąd głodnym!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!