San Marino

Zamki w San Marino

San Marino nie grzeszy swoją wielkością zarówno pod względem powierzchniowym, jak i ludnościowym. Jest trzecim najmniejszym, zaraz po Watykanie i Monako, krajem Europy. To jednak nie oznacza, że nie odgrywa znaczącej roli nie tylko na naszym kontynencie, ale również poza nim. Drzemie w nim ogromny potencjał, szczególnie turystyczny, którego potwierdzeniem są miliony turystów z całego świata. A co tak bardzo przyciąga również Polaków do San Marino?

Republika San Marino została podzielona na 9 miast (zamków), na czele których stoją Kapitanowie i Rady Pomocnicze, wybierane na dwuletnią kadencję. Nie tylko jest to istotne, jeżeli chodzi o sytuację polityczną i ustrój Republiki, ale również ma to swoje odzwierciedlenie w branży turystycznej, bo to właśnie okazałe i piękne zamki ściągają rzesze zagranicznych gości, którzy z niepohamowaną rządzą przygód nadciągają do San Marino.

Duża ilość zamków

Na szczególną uwagę zasługuje zamek La Cesta o Fratta, który znany jest również pod nazwą Seconda Torre. Znajduje się on na jednym z wierzchołków góry Monte Titano, a jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to rzymska strażnica stała na jego straży. Warowny zamek przez wiele lat był poddawany licznym modyfikacjom i przebudowom. Na początku XX wieku została przeprowadzona jego gruntowna renowacja, chcąc w ten sposób przywrócić mu średniowieczny wygląd i charakter. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Starej Broni i można oglądać ponad 700 egzemplarzy broni palnej.

Zamek na wzgórzu w San Marino
La Cesta o Fratta, foto: pixabay.com

Patrząc po nazwach zamków, jeżeli mamy zamek Seconda Torre, czyli Druga Wieża, musi być również Pierwsza, czyli zamek La Rocca o Guaita. Najstarsza i największa twierdza, jaka znajduje się na jednym z trzech wierzchołków góry Monte Titano. Swoje początki ma ona już w wieku XI, jednak swój obecny wygląd zawdzięcza ostatniej przebudowie, jaka miała miejsce w wieku XVI. Najważniejszym i jednocześnie najbardziej przykuwającym elementem zamku jest wieża, z której rozprzestrzenia się wspaniały widok na miasto.

W odległości kilkuset metrów znajduje się Trzecia Wieża- Terza Torre. Zamek został wzniesiony w XIII wieku i po dziś dzień możemy podziwiać jego piękno i wyjątkowy charakter. W 1479 roku twierdza została opuszczona i od tamtego czasu przeprowadzono w niej trzy remonty, aby przywrócić jej pierwotny wygląd.

Na terenie San Marino znajduje się jeszcze, jak już wspomniano, kilka zamków, które również są warte odwiedzenia. Zamek Chiesanuova czy Fiorentino to równie piękne budowle, które są przykładem na to, że mały kraj może mieć wielkie serce i bogatą architekturę.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!