Parlament w Bukareszcie w Rumunii

7 atrakcji, którymi przyciąga Bukareszt

Stolica Rumunii – Bukareszt, to wciąż mało popularne miejsce na podróżniczej mapie. A szkoda, bo miasto może się poszczycić ciekawą, chociaż często również dramatyczną historią. Poniżej przedstawiamy 7 atrakcji, dla których warto odwiedzić Bukareszt. To najbardziej charakterystyczne elementy miasta, mówiące wiele o narodzie rumuńskim.

Pałac Parlamentu

Pałac Parlamentu jest prawdziwym symbolem wszystkiego, co ustrój komunistyczny odcisnął na obliczu Bukaresztu, a co wciąż tkwi głęboko w każdym mieszkańcu Rumunii. Imponujący gmach wybudowany przez Nicolae Ceauşescu, miał być zaczątkiem olbrzymiej dzielnicy rządowej, w której miały się znaleźć wszelkie budynki związane z państwowością, przy jednoczesnym ukazaniu potęgi dyktatora. Ze snów o Wielkiej Rumunii nic nie wyszło, budowę jednak ukończono i postanowiono oddać Pałac społeczeństwu, obecnie znajdują się w nim bowiem siedziby organów władzy.  Poza tym mieści się tam na przykład Muzeum Sztuki Współczesnej. A miejsca jest sporo, ponieważ Pałac Parlamentu (zwany też Domem Ludowym, sic!) to jeden z największych budynków na świecie, z pewnością największy pełniący funkcje administracyjne.

W Bukareszcie warto zwiedzić Pałac Parlamentu
Pałac Parlamentu w Bukareszcie, foto: pixabay.com

Muzeum Satului

To w bezpośrednim tłumaczeniu muzeum wsi. Jest położone niemal w samym centrum Bukaresztu, w parku Herastrau. Można tu znaleźć wytchnienie od zgiełku tętniącego życiem miasta, jakim stolica Rumunii wbrew krzywdzącym, obiegowym opiniom z pewnością jest. Ułożenie obiektów w tym muzeum na wolnym powietrzu zostało dobrze przemyślane. Zabudowania idealnie komponują się z naturalnym pejzażem, między innymi jeziorem pośrodku. Dzięki temu ma się wrażenie przebywania na rzeczywistej rumuńskiej wsi końca XIX wieku.

Muzeum Satului to jedna z największych atrakcji Bukaresztu i z pewnością warto się tu wybrać.

Dzielnica Lipscani

Jest to najstarsza część Bukaresztu, przypomina nieco typową Starówkę. Jej historia sięga aż XV wieku. Turysta znajdzie tu wszelkie przeznaczone dla niego atrakcje, takie jak urokliwe kawiarenki, sklepiki z pamiątkami i lokalnymi wyrobami. Natomiast wieczorem to miejsce skupia w sobie całe nocne życie Bukaresztu. Znaleźć tu można najmodniejsze kluby i imprezy, które trwają do rana.

Sky Bar

Jest to bar połączony z restauracją położony na najwyższym piętrze budynku Dorobanti, znajdującego się w samym sercu Bukaresztu. Widok stąd jest niesamowity, w zasadzie o każdej porze dnia, chociaż ja osobiście polecam stolicę Rumunii skąpaną w południowym słońcu. Sky Bar to lokal na najwyższym poziomie, nie tylko w rzeczywistości, ale również w przenośni. Standard tutejszej obsługi oraz wybór menu zarówno pod względem dań, jak i drinków, jest naprawdę imponujący. Co jednak niesamowite, ceny są umiarkowane i z pewnością nie poczynią dużego spustoszenia w portfelu. Dlatego wizyta tutaj to prawdziwa konieczność.

Arcul de Triumf

Łuk Triumfalny w Bukareszcie w Rumunii
Arcul de Triumf w Bukareszcie, foto: pixabay.com

Paryż Wschodu

Bukareszt nazywany jest Paryżem Wschodu. Być może dlatego, że posiada swój własny Łuk Triumfalny, podobny do znajdującego się w stolicy Francji. Budowla zaprojektowana przez Petre Antonescu powstała w 1936r. w hołdzie żołnierzom walczącym w barwach Rumunii.

Łuk położony na skrzyżowaniu ulic, stanowi dobry punkt orientacyjny przy poruszaniu się po mieście. To częste miejsce spotkań w stolicy.

Ateneul Român

Rumuńskie Ateneum to miejsce przeznaczone z pewnością dla osób złaknionych uczty dla duszy. Budynek zbudowany pod koniec XIX wieku, stał się perełką architektury fin de siecle. Ateneum współcześnie jest miejscem, w którym odbywają się koncerty muzyki poważnej i to właśnie na jeden z nich warto się wybrać. Doskonała akustyka (osiągnięta między innymi za sprawą sklepienia w kształcie liścia) i bardzo przystępne ceny biletów, kuszą do skorzystania z takiej okazji.

Piata Revolutiei

Plac Rewolucji to kolejne miejsce, którego nie można przegapić w Bukareszcie. Imponujący swoimi rozmiarami Plac został w dużej mierze odbudowany z gruzów. Ucierpiał bardzo w czasie rumuńskiej rewolucji w 1989 roku. Co najciekawsze, właśnie tym zniszczeniom zawdzięcza on swój obecny, imponujący wygląd. Mieszkańcy Bukaresztu postawili sobie za punkt honoru jego odtworzenie z należytym pietyzmem, dlatego dzisiaj można oglądać w pełnej krasie to wielkie założenie architektoniczne. Przy Placu Rewolucji umiejscowionych jest wiele obiektów wartych zobaczenia, między innymi cerkiew Cretulescu, a także Narodowe Muzeum Sztuki. Te budynki również mocno ucierpiały podczas działań krwawej rewolty.

Bukareszt jest doskonałym przykładem na to, że czasami warto nieco zboczyć z utartych, turystycznych szlaków, by odkryć wspaniałe miejsca.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!