Pomnik Odkrywców Lizbona

Odkrywamy Lizbonę! Zobacz 7 najpiękniejszych miejsc

W Lizbonie można zakochać się bez pamięci. Miasto zachwyca przyjezdnych na wiele sposobów – unikalną architekturą, malowniczym położeniem, w końcu wyjątkową atmosferą. Lista miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Portugalii, w zasadzie nie ma końca… 

Jak wybrać te najpiękniejsze? Oto 7 obiektów, bez odwiedzenia których nie można opuścić Lizbony.

Sprawdź także: Sportowe oblicze Lizbony

Klasztor Hieronimitów

Położony w lizbońskiej dzielnicy Belém Klasztor Hieronimitów widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz na liście Siedmiu Cudów Portugalii, czyli siedmiu najpiękniejszych zamków i klasztorów kraju. Jego obecność w tak zaszczytnym gronie jest absolutnie uzasadniona, gdyż to architektoniczny majstersztyk zachwycający tak rozmiarami, jak i stylem wykonania. Wielki kompleks klasztorny został wzniesiony w I połowie XVI wieku, w podziękowaniu za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, a jego budowa była finansowana z zysków z handlu przyprawami.

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie, foto: pixabay.com

Mosteiro dos Jerónimos – tak nazywają go Portugalczycy – uchodzi za arcydzieło stylu manuelińskiego, będącego połączeniem stylu gotyckiego z motywami morskimi i orientalnymi. Szalenie oryginalne detale, które przedstawiają różne rośliny, zwierzęta i potwory morskie, ubogacają wnętrza klasztorne do tego stopnia, że nie sposób oderwać od nich wzroku. Morskie ozdoby są obecne niemal wszędzie: na ścianach, filarach, balkonach czy krużgankach klasztornych. O tym, z jaką szczegółowością zostały wykonane, można przekonać się tylko w jeden sposób – przyjeżdżając do Klasztoru Hieronimitów i oglądając to wszystko na żywo. Z pewnością warto!

Klasztor Hieronimitów
Klasztor Hieronimitów, foto: pixabay.com

Klasztor Hieronimitów

Gdzie? Praça do Império

Jak dojechać? Tramwaj 15 na trasie: Praca da Figueira/Praca do Comercio- Mosteiro dos Jeronimos ; autobus linii 714, 727, 728, 729 lub 751 ; pociąg na trasie Cais do Sodre – Belem

Kiedy? Od wtorku do niedzieli : 1 maja – 30 września 10:00 – 18:30 ; 1 października – 30 kwietnia 10:00 – 17:30

W jakiej cenie? Bilet normalny €10 , dzieci poniżej 12. roku życia wstęp bezpłatny, bilet rodzinny, studencki, dla seniorów powyżej 65 r. życia : 50% zniżki, bezpłatnie w niedziele od 10:00 do 14:00

Wieża Belém

Wieża Belém jest drugim, obok Klasztoru Hieronimitów, lizbońskim zabytkiem, który został umieszczony zarówno na liście UNESCO, jak i Siedmiu Cudów Portugalii. Ten niezwykły obiekt został wzniesiony w XVI wieku jako strażnica portu w Lizbonie i jeden z symboli morskiej potęgi Portugalii.

Wieża Belém
Wieża Belém na tle miasta, foto: pixabay.com

Wieża Belém ma masywny charakter, a widziana z daleka przypomina średniowieczny bastion. Niemniej, jeśli przyjrzymy się dokładniej, dostrzeżemy elementy nadające jej finezji architektonicznej. Będą nimi: oryginalnie zdobiona kazamata, wieżyczki strażnicze zakończone kopułami czy figury świętych poukrywane w wyższych częściach wieży. Lizbońska forteca stanowi obowiązkowy punkt wycieczki po mieście z dwóch powodów – jest prawdziwą perełką stylu manuelińskiego, a przy okazji jedną z najoryginalniejszych budowli militarnych w całej Portugalii.

Wieża Belém
Wieża Belém, foto: pixabay.com

Wieża Belém

Gdzie? Avenida Brasília

Jak dojechać? Tramwaj linii 15, autobus linii 714, 727, 728, 729 lub 751

Kiedy? 1 maja – 30 września 10:00 – 18:30 ; 1 października – 30 kwietnia 10:00 – 17:30

W jakiej cenie? Bilet normalny €6 , dzieci poniżej 12. roku życia wstęp bezpłatny, bilet rodzinny, studencki, dla seniorów powyżej 65 r. życia : 50% zniżki, bezpłatnie w niedziele od 10:00 do 14:00

Pomnik Odkrywców

W dzielnicy Belém mieści się jeszcze jeden zabytek, którego nie możemy pominąć przy okazji wizyty w Lizbonie – mianowicie Pomnik Odkrywców. Potężny monument, usytuowany u brzegów rzeki Tag, powstał po to, aby uczcić słynnych portugalskich podróżników i odkrywców. Został odsłonięty w 1960 roku, dokładnie w 500. rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, patrona wypraw zamorskich.

Pomnik liczy aż 52 metry wysokości i ma kształt karaweli, na której dziobie siedzi właśnie Henryk Żeglarz. Za jego plecami znajdują się Vasco da Gama, Luís de Camões, Ferdynand Magellan i inni znani odkrywcy. Warto bliżej przyjrzeć się im wizerunkom, warto też (za dodatkową opłatą) wejść na szczyt tej nietypowej konstrukcji. Jest tam zlokalizowany taras widokowy, z którego możemy podziwiać całą dzielnicę Belém.

Pomnik Odkrywców Lizbona
Pomnik Odkrywców, foto: pixabay.com

Gdzie? Padrão dos Descobrimentos Av. Brasília

Jak dojechać? Tramwaj linii 15 (do Mosteiro dos Jeronimos ), autobusy firmy Carris linii 714, 727, 728, 729, 751, pociąg na trasie Cais do Sodre – Belem

Kiedy? 1 marca – 30 września 10:00 – 19:00 ; 1 października – 28 lutego 10:00 – 18:00

W jakiej cenie? Bilet normalny 3,00 €, Bilet rodzinny 8,00 €, Bilet ulgowy 2,00 €

Katedra Sé

Z Belém przenieśmy się do Alfamy, historycznej dzielnicy Lizbony, w której aż roi się od wielowiekowych zabytków. Wśród nich znajduje się Katedra Sé, jedna z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie najstarszych świątyń w portugalskiej stolicy. Jej budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku, na rozkaz pierwszego króla Portugalii i na pamiątkę wyzwolenia miasta z rąk Maurów. Została wzniesiona na gruzach meczetu, aby w ten symboliczny sposób podkreślić zwycięstwo chrześcijaństwa nad islamem.

Katedra Se Lizbobna
Katedra Sé, foto: Flickr by Rol247*

Masywna katedra reprezentuje styl romański. Mimo iż w późniejszych wiekach była wielokrotnie przebudowywana, nie zatraciła swojego pierwotnego charakteru. Największe wrażenie robi oglądana z zewnątrz. Wzrok przechodniów przykuwają jej dwie imponujące wieże oraz wielkie rozetowe okna.

Gdzie? Largo da Sé

Jak dojechać? Tramwaj linii 28 ( do Largo de Se ) autobus linii 737

Kiedy? Katedra poniedziałek- niedziela 7:00 – 19:00 ; skarbiec i krużganki poniedziałek – niedziela 10:00 – 17:00

W jakiej cenie? Katedra – bezpłatnie, skarbiec i krużganki bilet normalny 4€, dzieci 50% zniżki

Zamek św. Jerzego

Zwiedzając lizbońską Alfamę, nie sposób odpuścić sobie wizytę na Zamku św. Jerzego, fortyfikacji obronnej zbudowanej w XII wieku, jeszcze za czasów panowania Maurów, a w kolejnych wiekach rozbudowywanej przez portugalskich monarchów.

Zamek św. Jerzego
Zamek św. Jerzego, foto: Wikipedia Commons by Lrocha

Wzgórze zamkowe jest miejscem ze wszech miar ciekawym, dlatego najlepiej zagościć tu na co najmniej kilka godzin i wykorzystać ten czas na zwiedzanie wnętrz historycznej budowli, oglądanie wystaw tematycznych, spacer po okolicznych ogrodach oraz relaks w urokliwych tawernach. Obowiązkowym punktem programu jest przechadzka po murach obronnych zamku, która stanowi okazję do tego, aby z góry spojrzeć na piękną Lizbonę.

Gdzie? Rua de Santa Cruz

Jak dojechać? Tramwaj linii 12,18 (do Portas do Sol), autobus linii 737

Kiedy? 1 marca – 31 października 9:00 – 21:00 ; 1 listopada – 28 lutego 9:00 – 18:00

W jakiej cenie? Dorośli 8,50 € , studenci do 25 r.ż., niepełnosprawni, seniorzy powyżej 65 r.ż. 5,00 € , dzieci poniżej 10 r.ż. – bezpłatnie ; bilet rodzinny 20,00 €

Portas do Sol

Innym punktem widokowym na mapie Lizbony, do którego trzeba dotrzeć, jest Portas do Sol, zlokalizowany w odległości zaledwie kilku minut spacerem od zamku św. Jerzego. Z miejsca tego rozpościerają niesamowite widoki na historyczną dzielnicę Alfamę, na czerwone dachy lizbońskich kamienic i na wieże zabytkowych kościołów. Najbardziej magicznie wygląda to w godzinach popołudniowych, kiedy słońce chowa się za horyzontem.

Portas do Sol
Widok z Portas do Sol, foto: pixabay.com

Oceanarium Lizbońskie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w Lizbonie mieści się największe oceanarium w Europie, w którym mieszka ponad 16 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Główną atrakcją Oceanario de Lisboa są ogromne zbiorniki wodne, przedstawiające różnorodną florę i faunę wybranych oceanów. Spacerując pomiędzy tymi akwariami, możemy zobaczyć, jak wygląda środowisko życia w Ocenie Spokojnym, Atlantyckim, Indyjskim oraz Arktycznym. Wizyta w oceanarium dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie, foto: Wikipedia Commons by de GIRAUD Patrick

Gdzie? Esplanada D. Carlos I – Doca dos Olivais

Jak dojechać? Autobus linii 705, 708, 725, 728, 744, 750, 759, 782, 794 ; metro (czerwona linia), kolej podmiejska (Santa Apolonia – dworzec Oriente) ;

Kiedy? Lato 10:00 – 20:00 ; zima 10:00 – 18:00

W jakiej cenie? Dzieci: 0-3 lat bezpłatnie ; 4-12 lat 9€ / 11€ (wystawa stała / wystawa stała + wystawa czasowa) ; 13 -64 lat 14€ / 16€ (wystawa stała / wystawa stała + wystawa czasowa) ; seniorzy powyżej +65 r.ż. 9€ / 11€ (wystawa stała / wystawa stała + wystawa czasowa) ; Bilet rodzinny 36€ / 42€ (wystawa stała / wystawa stała + wystawa czasowa) | 2 rodziców + 2 dzieci do 12. roku życia, każde kolejne dziecko płaci 5,5€

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!