Wspinaczka górska

5 pomysłów na niebanalny urlop w Portugalii

Portugalia to kraj, który wydaje się nam dobrze znany, a z drugiej strony, gdyby należało wymienić to, z czego najbardziej słynie, być może pojawiłyby się jedynie oczywiste skojarzenia, takie jak piłka nożna, wino czy epoka wielkich odkryć geograficznych. Położona gdzieś na krańcu Europy niewielka Portugalia ma jednak podróżnikom sporo do zaoferowania – nie tylko plaże i zabytki. Poniżej kilka pomysłów na niebanalny urlop w Portugalii.

Portugalia winnym szlakiem

Portugalia zupełnie słusznie kojarzy się z winem, tradycja winiarska sięga tu bowiem starożytności. To tutaj znajduje się najstarszy winny region na świecie – Alto Duro, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony w północnej części kraju jest miejscem upraw około 80 winnych szczepów, porastających niezwykle strome zbocza oraz produkcji najsłynniejszego portugalskiego wina, czyli porto. Na północ od Alto Duro leży Vinho Verde, słynący z produkcji gatunku wina o tej samej nazwie, lekkiego i orzeźwiającego. Warto odwiedzić winnicę Casa di Torre, produkującą 68 tysięcy litrów wina rocznie. Dalej na południe, w pobliżu Lizbony znajdują się regiony Bucelas oraz Colares, obydwa posiadające niezwykle długą tradycję winiarską. Południe Portugalii zajmuje Alentejo, w którym znajdziemy winnice połączone z ośrodkami SPA.

Wino
W Portugalii można odbyć praktyczny kurs winiarstwa, foto; pixabay.com

Kursy winiarstwa

Oprócz zwiedzania winnic, degustacji wina i delektowania się miejscową kuchnią, wykupić można także kurs winiarski. Ich wybór jest ogromny i zróżnicowany. Podczas zajęć poznaje się gatunki wina, jego smaki czy sposób serwowania. Ceny wynoszą przeciętnie kilkadziesiąt euro za sześciogodzinny kurs. We wszystkich regionach liczne są także festiwale wina.

Konne podróże

Portugalia to doskonałe miejsce na przejażdżki konne – klimat jest łagodny, krajobraz niezwykle zróżnicowany, a bliskość oceanu nie sprzyja upałom. Kraj słynie z hodowli koni rasy Lustiano. Najbardziej prestiżowy ośrodek jeździecki znajduje się w Algarve. Organizowane są tu wycieczki konne po dzikich, otwartych terenach, wzdłuż plaży, przejażdżki nocne. Ciekawym przeżyciem może okazać się wycieczka konna po Parku Narodowym Peneda-Geres, w którym żyją wilki iberyjskie oraz dzikie konie Garrano. Oczywiście, spotkanie tych zwierząt nie będzie łatwe, można jednak poczuć ducha przygody i zabawić się w poszukiwanie ich śladów. Ośrodki jeździeckie oferują rozrywkę nie tylko wprawionym jeźdźcom, organizują także lekcje jazdy konnej na wszystkich poziomach zaawansowania.

Wspinaczka

Nie jest to sport szczególnie popularny w Portugalii, co wpływa pozytywnie na tutejsze ceny, które, oczywiście zależnie od miejsca, bywają zbliżone do polskich. W pobliżu Porto znajduje się dolina rzeki Sousa, teren zacieniony, doskonały do wspinaczki nawet wtedy, gdy słońce intensywnie świeci. Na łupkowych skałach wyznaczone zostały trasy o różnym stopniu trudności – od 4C do 8A. Ściany mają wysokość od 20 do 100 metrów. Na zachód od Lizbony położone jest miasto Sintra, otoczone granitowymi wzgórzami oraz Cascais, sąsiadujące ze skałami wapiennymi. Na południe od stolicy znajduje się Fenda, wokół której zlokalizowane są trasy sportowe, o wysokim stopniu trudności. Trasy wspinaczkowe o zróżnicowanej trudności znajdziemy także w najbardziej popularnym turystycznym regionie, Algrave, zwłaszcza w Rocha da Pena oraz w okolicach Sagres, gdzie wspinać się można po czerwonych klifach – głównie po trasach średnio trudnych.

Wspinaczka górska
Portugalia to nie tylko piaszczyste plaże. Urlop można spędzić aktywnie podczas górskich wspinaczek, zdjęcie ilustracyjne, foto:pixabay.com

Obserwacja ptaków

Portugalia jest jednym z najlepszych miejsc w Europie do obserwacji ptaków. Żyje tu około 330 gatunków ptaków, w tym orzeł iberyjski, sęp kasztanowaty czy rybołów. 21% terytorium Portugalii zajmują obszary chronione i to one są najlepszymi punktami obserwacyjnymi. W Parku Narodowym Ujście Tagu można w ciągu dnia zobaczyć aż 100 gatunków ptaków! Na północy kraju można wybrać się w rejs rzeką Douro, w okolicach której swoje gniazda budują sępy egipskie. W Międzynarodowym Parku Natury Tag na północy kraju można spotkać czarnego bociana oraz sępa płowego. Na podmokłych terenach w rejonie Algarve – Ria Formosa oraz Sapal de Castro Marim żyją z kolei czaple oraz flamingi. Obserwacja ptaków to rozrywka nie tylko dla osób znających się na ornitologii. Możliwe jest wynajęcie przewodnika, który wprowadzi w świat portugalskiej fauny również laików.

Surfing

Linia brzegowa Portugalii wynosi 850 kilometrów i posiada znakomite warunki do uprawiania surfingu, windsurfingu, kitesurfingu. W zależności od miejsca, jakie wybierzemy, spodziewać się możemy fal o różnej wysokości. Szukając mocnych wrażeń, najlepiej zdecydować się na Praia do Norte, gdzie osiągają one naprawdę duże rozmiary. Spokojniejsi i mniej doświadczeni surferzy mają do wyboru między innymi Carcavelos, Peniche, Alentejo oraz plaże portugalskich wysp. Wśród windsurferów szczególnie popularne jest Guincho.

Surfing na desce
Podczas urlopu w Portugalii można spróbować nauki surfingu, zdjęcie ilustracyjne, foto:pixabay.com

Wodny raj

Dla mało doświadczonych oraz zupełnie początkujących, urlop w Portugalii to doskonała okazja, by spróbować swoich sił w wodnych sportach. Istnieją tutaj liczne szkoły prowadzone przez doświadczonych instruktorów oraz wypożyczalnie sprzętu – średnia cena wypożyczenia deski to 10 euro za godzinę.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!