skansen-w-sanoku

Polska na jesień! Dokąd warto jechać?

Jesień to doskonała pora na zwiedzanie – sezon turystyczny mija, ceny spadają, upał nie przeszkadza, w wiele miejsc można wybrać się w ciemno, bez planowania. Jesienią wyjątkowo pięknie wyglądają góry, dlatego warto połączyć wyprawę na łono natury ze zwiedzaniem nowych miejsc.

Ciekawym wyborem będzie zwiedzenie kilku miejsc w okolicach Beskidu Niskiego oraz w Bieszczadach, tam, gdzie jesień bywa wyjątkowo piękna.

Krosno

Zacznijmy od Krosna, jednego z najstarszych i najważniejszych miast Podkarpacia. Położone w malowniczej kotlinie, otoczone łagodnymi wzgórzami, oferuje turystom wiele atrakcji. Zwiedzanie najlepiej zacząć od rynku, który zachował swój średniowieczny układ oraz jednego z symboli miasta, czyli renesansowych podcieniach, gdzie mieszczą się liczne sklepy oraz restauracje.

Kamienice są starannie odrestaurowane, a płyta rynku, odnowiona po wykopaliskach archeologicznych w 2000 roku, stanowi przestrzeń, na której chętnie spotykają się mieszkańcy. W obrębie starówki obejrzeć można kościół farny wraz z wieżą, na której znajduje się dzwon Urban, jeden z największych w Polsce. Codziennie w południe z wieży odgrywany jest krośnieński hejnał. Po przeciwnej stronie rynku znajduje się kościół franciszkanów z kaplicą Oświęcimów – „kaplicą miłości”, poświęconej zakochanemu w sobie rodzeństwu, które poznało się dopiero w dorosłości i według legendy zmarło tragicznie, uzyskawszy od papieża pozwolenie na ślub. Przy rynku znajduje się także Centrum Dziedzictwa Szkła – bardzo ciekawe miejsce, w którym na interaktywnej wystawie poznać można sposób produkcji szkła, wziąć udział w warsztatach obróbki szkła oraz malowania na szkle, przejść się podziemną trasą oraz zobaczyć malowidło 3D o wielkości 80m2.

Sanok

Dalej na wschód, można udać się do Sanoka – „bramy Bieszczadów”.  Zobaczyć tu można Zamek Królewski, przestronny Rynek, dwie cerkwie i liczne kościoły. Jednak tym, co naprawdę trzeba zobaczyć w tym mieście jest Muzeum Budownictwa Ludowego – największy i najstarszy skansen w Polsce.

Skansen- popularna atrakcja turystyczna Sanoka
Skansen w Sanoku, foto: pixabay.com

Skansen

Znaleźć tu można budynki mieszkalne, gospodarskie, przemysłowe oraz sakralne wszystkich grup etnicznych zamieszkujących południowo-wschodnią Polskę: Pogórzan, Łemków, Dolinian i Bojków. Łącznie zwiedzać można ponad 100 różnych obiektów. Kilka lat temu odtworzono nawet rynek galicyjski, z replikami apteki, karczmy, remizy, poczty oraz licznych warsztatów. Budynki są wyposażone w niezbędne sprzęty,  także można je oglądać w środku.

Kolejnym miejscem, które w Sanoku zobaczyć po prostu trzeba, jest galeria obrazów Zdzisława Beksińskiego, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych. Mieści się ona w Muzeum Historycznym.

Przemyśl

Kierując się nieco na północ, dotrzemy do Przemyśla. Miasta znanego, jednak nieco zapomnianego, na uboczu, a jednak pięknego, o bogatej historii  godnego nie mniejszej uwagi niż Lublin czy Zamość. Wciąż czuć tu ducha dawnej, wielonarodowej i wieloreligijnej Polski. Jedne z najważniejszych zabytków miasta to rzymskokatolicka bazylika archikatedralna, greckokatolicki sobór Jana Chrzciciela, cerkiew prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Maryi Dziewicy oraz Nowa Synagoga – dziś pełniąca funkcję biblioteki, jednak organizowane są tu uroczystości i konferencje judaistyczne.

Ważnym zabytkiem jest też Zamek Kazimierzowski z okresu renesansu, nad którym wciąż trwają prace konserwatorskiej. Na Wzgórzu Zamkowym, przy wejściu do katolickiej archikatedry, znajdziemy też pozostałości po najstarszych miejskich zabytkach, takich jak romańska rotunda z IX wieku.

Niezwykły jest tutejszy Rynek – pełen zieleni, drzew, położony przy zboczu skarpy, jesienią wygląda szczególnie pięknie. Zza kamienic, w górze, widać barokowy kościół franciszkanów, nieco dalej wyłania się sobór Jana Chrzciciela.

Centrum Przemyśla
Rynek w Przemyślu, foto: pl.wikipedia.org, autor Goku122, licencja:  CC BY-SA 3.0

Wschodnia Polska kojarzona jest głównie z dziewiczymi górami i lasami, jednak zapomina się o wielu zabytkach i ciekawych zakątkach, jakie można tu znaleźć. Jesień to dobra pora, by zacząć je odkrywać, by zajrzeć do nieco zapomnianych galicyjskich miast, zobaczyć ich rynki, kamienice, kościoły, synagogi, wspomnieć czasy, które bezpowrotnie minęły i szukać śladów, które zostały po nich do dzisiaj.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!