Zamek Czocha

Mroczna przeszłość Zamku Czocha

Ostatnio miliony Polaków zastanawiają się nad fenomenem złotego pociągu licząc na znalezienie innych skarbów ukrytych przez Hitlera w zakamarkach Dolnego Śląska. Tymczasem, gdzieś w pobliżu Gór Izerskich, znajduje się zamek, który kryje więcej tajemnic niż może nam się wydawać…

Zamek Czocha powstał w Suchej jeszcze w średniowieczu, jednak na przestrzeni wieków wydarzyło się w nim naprawdę wiele. Przechodząc z rąk do rąk budynek doznał wiele zmian i ostatecznie przestał być typowym zamkiem warownym. Pod koniec XVIII wieku budowla uległa zniszczeniu na skutek pożaru. Okazało się, że wydarzenie to przyczyniło się do postrzegania Zamku Czocha jako jednego z najpiękniejszych nie tylko na Dolnym Śląsku, lecz także w całej Polsce.

Zamek jak z bajki (a może filmu?)

Historyczny Zamek Czocha
Zamek Czocha kryje w murach bogatą historię, foto: pixabay.com

Piękno Zamku Czocha zostało uwiecznione w takich filmach jak „Gdzie jest generał?” , „Wiedźmin” czy „Legenda”. Miłośnicy seriali „Tajemnica twierdzy szyfrów” czy „Pierwsza Miłość” z pewnością rozpoznali bryłę budowli w odcinkach, które były realizowane właśnie tutaj.

Zamkowe skarby- gdzie je znaleźć?

Wielu z nas wydaje się, że najwięcej sekretów Zamku Czocha wiąże się z czasem II wojny światowej i jest w tym myśleniu sporo prawdy. W trakcie walk na froncie wojennym Hitler stworzył z zamku tajny ośrodek wywiadu, w którym, dzięki maszynie deszyfrującej o nazwie „ryba-miecz” możliwe było odczytywanie radzieckich szyfrów. Uważa się, że praca  działającej tu grupy wywiadowczej przyczyniła się do przerwania radzieckich badań mających na celu stworzenie broni atomowej. Z opowieści mieszkańców wynika, że w zamku ukrywano złoto i kosztowności zdobyte na froncie wojennym. Do tej pory jednak nie wyjaśniono, czy wszystkie zostały stąd wywiezione czy może jednak ocalała jakaś część zbiorów i leży zapomniana w bezpiecznej kryjówce zamkowej…

Moc atrakcji dla każdego!

Zamek Czocha został uznany jednym z siedmiu nowych cudów Polski, zaś jego popularność z roku na rok wzrasta. Oprócz urokliwych pokoi dostępnych w hotelowej części budynku na turystów czeka piękna okolica dzięki której każdy z nas może oderwać się od rzeczywistości w otoczeniu natury. W zamku organizowane są rozmaite imprezy, takie jak spotkania rycerskie, Dni Średniowiecza, nocne zwiedzanie, Sylwester i wiele innych. Dla małych miłośników Harrego Pottera w zamku organizowane są kolonie i zimowiska dzięki którym zauważają nie tylko magię tego miejsca, lecz również czarodziejskie działanie obozowych przyjaźni.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!