Wzmożone kontrole na lotnisku Chopina

W lipcu na lotnisku Chopina zostaną wprowadzone nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Ma to związek z odbywającym się na początku miesiąca szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

lotnisko_gdańsk
Na lotnisku Chopina będą obowiązywać w lipcu wzmożone kontrole, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

W najbliższym miesiącu warszawski port lotniczy najprawdopodobniej wykona 13 tys. operacji i obsłuży 1,3 mln pasażerów. Wśród nich znajdzie się 15 tys. uczestników grup zorganizowanych przybywających na  ŚDM oraz jeszcze większa liczba pielgrzymów indywidualnych. Ponadto w związku ze szczytem NATO na lotnisku wyląduje ok. 40-50 samolotów specjalnych z delegacjami.

To wymaga podjęcia zaostrzonych kroków bezpieczeństwa oraz zmiany organizacji pracy lotniska, w związku z przywróceniem kontroli na wewnętrznych granicach Polski od 4 lipca do 2 sierpnia. Już teraz w hali przylotów dodatkowe stanowiska rozstawiła Straż Graniczna, która będzie tam przeprowadzać wyrywkowe kontrole. Poza tym wraz z funkcjonariuszami policji zajmie się patrolem dróg wokół lotniska. Jako że granice administracyjne portu rozszerzono na drogi dojazdowe i okoliczne parkingi trzeba się liczyć także z kontrolami drogowymi.

Zmianie ulegnie organizacja ruchu na drogach dojazdowych, gdzie zostanie zamontowany system identyfikujący pojazdy. Inne będą też zasady poruszania się na terenie lotniska, np. nie będzie można parkować samochodów, rowerów i motocykli przed dolnym terminalem (przyloty).

Straż graniczna szczegółowo skontroluje każdy pozostawiony bagaż, co poskutkuje ewakuacją pasażerów i opóźnieniami samolotów, dlatego SG apeluje o niepozostawianie walizek bez opieki.

Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Weźmie w nim udział 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.

Z kolei Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że z tej okazji do Polski przyjedzie ok. 2 mln pielgrzymów z całego świata.

(Rzeczpospolita)

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!