Na Bali, w Indonezji powstają wioski turystyczne, które mają przyciągnąć na wyspę większą ilość turystów. To ciekawa alternatywa dla osób poszukujących nietypowych form poznawania obcych krajów- pisze Rzeczpospolita.

Wioski turystyczne są autentycznymi ośrodkami wiejskimi, przekształconymi w bazy turystyczne. Dają możliwość przyjrzenia się dawnym zwyczajom i życiu mieszkańców, a nawet uczestniczenia w codziennych czynnościach. I tak można tam podglądać pracę rzeźbiarzy, malarzy czy wytwórców biżuterii oraz zgłębiać tajniki produkcji oleju kokosowego, uczyć się orania pola, siania ryżu i przyrządzania balijskich potraw. Ponadto nocleg w odbudowanych typowych balijskich domach pozwala na bezpośredni kontakt z tradycją. Daje też okazję poznania tamtejszej kultury poprzez naukę lokalnych tańców i przedstawień artystycznych.
Przekształcanie pierwotnych wiosek w ośrodki przeznaczone dla turystów jest częścią zainicjowanego w 2008 pilotażowego projektu, który ma na celu wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty turystycznej w Indonezji. Plan początkowo był nastawiony na powstanie 50 wiosek. W 2014 został rozszerzony na 561, aby docelowo objąć 1400 takich baz. Póki co na Bali znajduje się 50 wiosek, ale już w 2019 r. tylko na samym Bangli, jednym z królestw wyspy ma powstać 100 ośrodków.