Narodowa spuścizna ma różne oblicza. Najlepszym tego dowodem jest Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, która w październiku świętowała dwudziestolecie swojej działalności.
Stowarzyszenie zostało założone w 1995r. w Scanii, prowincji położonej na południowym-wschodzie Szwecji. Skupia w swoich szeregach 1398 członków, pochodzących z 33 regionów 22 krajów Europy, m.in. Szwecji, Hiszpanii, Norwegii, Danii, Polski, Litwy czy Ukrainy. Są to przede wszystkim producenci, przetwórcy, rolnicy, właściciele ośrodków agroturystycznych, restauracji, hoteli, sklepów farmerskich, dbający o podtrzymanie i promocję rodzimych tradycji kulinarnych. Jak podaje polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki, obecnie pod ochroną Sieci znajduje się 578 unikalnych receptur z różnych rejonów Europy.
Taki jest zresztą główny cel zrzeszenia: zachowanie oryginalnych, lokalnych przepisów oraz propagowanie regionalnej żywności poprzez zapewnienie bogatej jej oferty mieszkańcom i turystom. W ten sposób Sieć wspiera powstawanie i funkcjonowanie małych firm oraz rozwój lokalnej turystyki i kultury.
Przedsiębiorstwa członkowskie prowadzą wspólną działalność marketingową oraz podejmują działania o zasięgu regionalnym, krajowym i europejskim. Występują pod wspólnym logo, które ułatwia klientom dotarcie do wytwarzanych lub sprzedawanych przez nich regionalnych, oryginalnych produktów, a im samym zapewnia niezbędną promocję. W zamian za to zobowiązują się do produkcji i dystrybucji regionalnej żywności powstałej z lokalnie dostępnych składników i charakteryzującej się najwyższą jakością.