Sprawdź przez Internet czystość polskich kąpielisk

Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił wakacyjny serwis, w którym można sprawdzić czystość wód w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych.

Rewal_Polska_kąpielisko
W serwisie GIS można sprawdzić czystość kąpielisk, foto: pixabay.com

W serwisie GIS znajdują się informacje o stanie wszystkich kąpielisk, zatwierdzonych przez rady gmin. Każdego roku jest ok. 200 takich miejsc.

Dane, spływające z szesnastu Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych są na bieżąco aktualizowane w trakcie sezonu kąpielowego. W tym czasie powinny zostać pobrane co najmniej cztery próbki, z których pierwsza tuż przed rozpoczęciem sezonu. Należy przy tym uważać, by przerwa pomiędzy badaniami nie wyniosła więcej niż miesiąc.

Po wejściu na stronę www.sk.gis.gov.pl można za pomocą mapy lub wyszukiwarki odnaleźć informacje na temat czystości i infrastruktury określonego kąpieliska. Poza danymi o przydatności wody, w serwisie znajdują się oznaczenia dotyczące m.in. stref do rekreacji i sportu, możliwości cumowania sprzętu wodnego, dostępności toalet i przebieralni. Szczegółowe raporty są wprowadzone dla tych kąpielisk, na których sezon już się rozpoczął. Przy pozostałych widnieje informacja o dacie planowanego startu sezonu.  Zgodnie z uchwałą rady gminy obejmuje on okres pomiędzy 15 czerwca a 30 czerwca.

(PAP)

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!