Plażowicz, romantyk, łowca przygód. Sprawdź jakim typem wczasowicza jesteś

Bezpieczeństwo, odpowiednie towarzystwo i gościnność lokalnych mieszkańców w największym stopniu wpływają na idealne wakacje . Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną w dniach od 1 do 15 lipca 2015 roku.

O przepis na perfekcyjny urlop zapytano 11 tysięcy turystów z 11 krajów, w tym z Polski. 85% badanych za najważniejsze podczas wypoczynku uznało bezpieczeństwo. Tylko 1 % mniej respondentów wskazał na gościnność mieszkańców i odpowiednio dobrane towarzystwo. Te warunki spełnia Chorwacja, która znalazła się w gronie 10 najlepszych wakacyjnych destynacji wybranych przez wczasowiczów. Otrzymała aż 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Na ten wynik wpływa przede wszystkim bogactwo różnorodnych atrakcji, które kraj ma do zaoferowania. Dziedzictwo historyczne, piękna przyroda i smaczna kuchnia sprawiają, że z urlopu w Chorwacji są zadowoleni zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku jak i spędzania wolnego czasu na plaży czy w muzeach.

Na podstawie wskazanych w badaniu upodobań udało się wyodrębnić siedem typów wczasowiczów.

Typ autentyczny

Rodzaj autentyczny ceni sobie gościnność i otwartość mieszkańców. Pragnie poczuć specyfikę danego kraju, korzystając z lokalnych atrakcji czy regionalnej kuchni. W Chorwacji tego typu doznania zapewniają przede wszystkim Varazdin i region Baranja. Taka forma turystyki cieszy się największym powodzeniem wśród Włochów i Niemców.

Autentyczny
Autentyczny typ wczasowicza, fotografia udostępniona przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną (HTZ)

Romantyk

Z kolei Austriacy, Szwajcarzy i Szwedzi to w podróży prawdziwi romantycy, a raczej romantyczki, bo to właśnie kobiety najczęściej reprezentują ten typ turysty. Wybierają urokliwe, odosobnione zakątki, aby w pełni cieszyć się obecnością ukochanej osoby i mieć poczucie bezpieczeństwa. W Chorwacji romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.

Głowa rodziny

Podobne priorytety co romantycy stawia sobie głowa rodziny, czyli typ ceniący sobie czas spędzany z najbliższymi. Zależy mu na zapewnieniu im bezpieczeństwa i dobrej zabawy. Na wakacje wybiera się zwykle w porze letniej, do miejscowości wypoczynkowych, aby zrelaksować się na plaży. W Chorwacji do takich miejsc należy Porec i Zadar. Tę formę wypoczynku cenią sobie przede wszystkim Polacy i Norwegowie.

Głowa rodziny
Głowa rodziny ceni sobie wakacje z najbliższymi, fotografia udostępniona przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną (HTZ)

Łowca przygód

Ci ostatni reprezentują też typ łowcy przygód, poszukującego niezapomnianych wrażeń i źródeł adrenaliny, najczęściej na łonie natury: na plaży, w wodzie lub innym, interesującym miejscu. To zapewnia mu ucieczkę od szarej codzienności. Częściej jest mężczyzną i Norwegiem, ponieważ to właśnie ta nacja nie obawia się braku porozumienia z miejscowymi.  W Chorwacji najlepszym miejscem dla tego typu turysty jest Riwiera Paklenica i Omiś.

Łowca przygód
Łowca przygód lubi adrenalinę, Autentyczny typ wczasowicza, fotografia udostępniona przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną (HTZ)

Plażowicz

Relaks na świeżym powietrzu, wśród pięknej przyrody ceni sobie także plażowicz. Dla niego najważniejsza jest dobra, ciepła pogoda, która umożliwi mu całodniowy wypoczynek na plaży, dlatego na wakacje najczęściej wybiera się latem. W podróży wystarcza mu strój kąpielowy, ręcznik, japonki, krem do opalania i…dużo słońca. W Chorwacji świetnie odnajdzie się na na wyspie Brac czy Saharun na wyspie Dugi Otok.

Plażowicz
Plażowicz uwielbia wypoczynek nad morzem, Autentyczny typ wczasowicza, fotografia udostępniona przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną (HTZ)

Uzależniony od kultury

Od leniwego spędzania urlopu na piaskach morskiego wybrzeża zdecydowanie stroni turysta uzależniony od kultury. Pochodzi głównie z Holandii i Wielkiej Brytanii. Żywo zainteresowany sztuką, architekturą i historią poszukuje nowych doświadczeń w wielu muzeach. Liczy na niepowtarzalne doznania płynące z kontaktu z kulturą. Chętnie wybiera wycieczki zorganizowane, które zapewniają zwiedzanie licznych zabytków. W Chorwacji nie może pominąć takich miast jak Dubrovnik i Zagrzeb

Uzależniony od kultury typ wczasowicza
Wczasowicz uzależniony od kultury uwielbia zwiedzanie, Autentyczny typ wczasowicza, fotografia udostępniona przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną (HTZ)

Młody bóg

Miejsca bardziej rozrywkowe upodobał sobie z kolei młody bóg. To wczasowicz nieskrępowany żadnymi zobowiązaniami, który podróżuje, aby skorzystać z licznych atrakcji i imprez. Ceni sobie pełną swobodę i rozrywkę. Dzień spędza na plaży lub aktywnie na łonie natury, zaś w nocy zagląda do klubów i dyskotek. Zabawa i miłe towarzystwo są bowiem jego najważniejszymi priorytetami. Odnajdzie je z pewnością w Splicie czy na wyspie Hvar.

Młody bóg
Młody bóg ceni sobie imprezy i zabawę, Autentyczny typ wczasowicza, fotografia udostępniona przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną (HTZ)

A na jakie czynniki zwracają uwagę Polacy, którzy najbardziej ze wszystkich badanych upodobali sobie pobyt w Chorwacji? Okazuje się, że najważniejsza jest dla nas ładna pogoda, możliwość odkrywania nowych, ekscytujących miejsc, które jednak nie nadszarpną nadmiernie naszego budżetu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *