Od połowy 2017r. nie zapłacimy za roaming

Od połowy czerwca 2017 roku przestaną obowiązywać opłaty roamingowe. Taką decyzję, po uprzednich negocjacjach z państwami członkowskimi UE, podjął Parlament Europejski.  

To oznacza, że po 15 czerwca 2017r. osoby przebywające za granicą nie zapłacą za połączenia i przesyłanie danych, więcej niż w kraju. Natomiast już od końca kwietnia 2016r. dopłaty roamingowe będą stopniowo obniżane, tak aby nie przekroczyć  5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocentów za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych. Nie zmieni się natomiast łączna cena za korzystanie z telefonu za granicą i wyniesie jak dotychczas 19 eurocentów za minutę rozmowy, 6 eurocentów za SMS i 20 eurocentów za przesyłanie danych – podaje PAP.

Brak opłat za roaming
W 2016r. nie zapłacimy za roaming, zdjęcie ilustracyjne, foto: pixabay.com

Zmiany w opłatach nie przyniosą strat operatorom, ponieważ uzyskają oni możliwość bezpiecznego inwestowania. Dodatkowo zostaną wprowadzone przepisy o neutralności sieci, zgodnie z którymi firmy oferujące dostęp do swojej sieci, nie mogą dyskryminować użytkowników innych firm.

Ponadto w przypadku nadmiernego korzystania z telefonu podczas pobytu za granicą operatorzy  będą mogli nałożyć na użytkowników obciążenia  w postaci dodatkowych kosztów. Dotyczy to sytuacji, w której karta SIM zostanie zakupiona w innym kraju UE, oferującym niższe koszty połączeń.

Nowe regulacje likwidują także ryzyko celowego spowalniania przesyłu danych, z zamiarem, na przykład wymuszenia dodatkowej opłaty od firm dających możliwość korzystania z filmów i muzyki online. Wystąpienie takiej ewentualności dopuszcza się jedynie w przypadku zagrożenia atakiem cybernetycznym czy w momencie nadmiernego obciążenia sieci.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *